Svitky od Mrtvého moře: Tajemný spisovatel napsal osm různých rukopisů

Asi před 2000 lety napsal spisovatel nejméně osm z Svitek od Mrtvého moře Rukopisy, díky nimž se stal nejuznávanějším spisovatelem vůbec, objevila skupina vědců.
Svitky od Mrtvého moře jsou sbírkou asi 25 000 předmětů, které byly objeveny v jeskyních na břehu Mrtvého moře ve 40. a 50. letech. Některé artefakty zahrnují Nejstarší rukopisy Bible A další náboženské texty, které šaría a nenáboženské spisy nepřijaly.

V posledních několika letech se projekt paleografie založený na umělé inteligenci prováděný výzkumnými pracovníky na univerzitě v Groningenu v Nizozemsku s podporou Evropské rady pro výzkum zaměřil na více porozumění totožnosti zákoníků, kteří rukopisy kopírovali.

„Jsme průkopníky kumránského výzkumu na úrovni jednotlivých spisovatelů,“ uvedla fosilní autorka Gemma Hayes. The Jerusalem PostPoté, co minulý měsíc představila předběžné výsledky svého výzkumu na akademické konferenci v Groningenu.

Projektový tým „Ruce, které napsali Bibli“ navštíví Kumrán. (Zdroj obrázku: Courtesy Gemma Hayes)

„Hlavním účelem mé práce je použít umělou inteligenci, extrakční algoritmus a statistické analýzy k testování 51 rukopisů, které sdílejí určitý styl písma,“ dodala.

Styl je známý jako semi-formální kruhový.

„Je to velmi krásná kaligrafie, která sahá až do konce 1. století před naším letopočtem,“ řekl Hayes.

Rukopisy, které vědci analyzovali, již byly v minulosti sestaveny společně. Renomovaná designérka Ada Yardeni, která zemřela v roce 2018, navrhla, že asi 90 svitků od Mrtvého moře představujících tento specifický styl bylo dílem jediného jednotlivce.

„Měla metodu,“ vysvětlil Hayes, „přesnou metodu psaní konkrétního dopisu – gimp – a tvrdila, že na základě tohoto dopisu můžete všechny tyto skripty sestavit.“

READ  Tým „vytrvalosti“ NASA vedou ženy a vědci z menšinových skupin

Vědci nebyli schopni otestovat všechny rukopisy, které Yardini shromáždil společně, protože některé neposkytly dostatek materiálu, aby je mohla technologie prozkoumat.

„Potřebujeme určité množství osobností,“ poznamenal Hayes.

Výsledky u 51 testovaných artefaktů byly velmi významné: systém si uvědomil, že osm z uvažovaných rukopisů bylo napsáno stejnou osobou, což z něj dělá nejplodnějšího textaře vůbec, stejně jako prokázání jeho schopnosti pracovat ve dvou jazycích.

Výzkumník vysvětlil, že „jedním ze skutečně vzrušujících aspektů našich objevů je, že tyto rukopisy jsou velmi rozmanité.“ „V kumránských a nedenominačních rukopisech jsme našli kromě hebrejských rukopisů a jednoho aramejského rukopisu, takzvané sektářské a komunitní rukopisy, kromě některých kvazi-biblických textů, včetně těch známých jako Naftaliho vůle a některých spisů o Ráchel a Joseph. “

Mezi svitky, které tento autor napsal, patří také svitek Maas-Torah Miqat (MMT), který vědci považují za základní dokument židovské komunity, o kterém mnozí vědci věří, že žije v Kumránu.

Skutečnost, že stejná osoba psala texty různých povah, může pomoci vrhnout nové světlo na identitu této komunity a její vztah se zbytkem židovského národa.

Vědci z „Ruce, které napsali Bibli“ pod vedením profesora Mladena Popovi, vedoucího Kumránského institutu na univerzitě v Groningenu, proškolili svůj algoritmus, aby rozeznávali prvky jako pozadí a popředí a měřili pohyb písma a kaligrafie.

Systém jim tedy umožnil určit, zda rukopisy, které vypadají velmi podobně, byly napsány stejnou osobou nebo stejným stylem.

Hayes poznamenal: „Skutečnost, že tolik lidí psalo podobným způsobem, nám může říci něco o školení, které absolvovali.“

Kromě osmi rukopisů, které byly zkopírovány stejným spisovatelem, byly všechny přežívající rukopisy napsány různými lidmi, s jednou možnou výjimkou: dvěma částmi, které mohly být napsány pouze jednou osobou. Je také velmi různorodý a zahrnuje také některé psané rukopisy.

READ  Studie zjistila dvojnásobný oběh Atlantského oceánu

Hayesův výzkum pokračuje. Mimo jiné studuje pravopisné vlastnosti textů.

Na závěr řekla: „Těším se, až do tohoto spisovatele vložím maso a kosti.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *