Spojené státy uvedly, že Severní Korea prodala své zbraně ruské skupině Wagner

Spojené státy uvedly, že Severní Korea prodala své zbraně ruské skupině Wagner

Severní Korea dodala zbraně ruské soukromé vojenské skupině Wagner, řekl ve čtvrtek Bílý dům a označil instituci žoldáků za „konkurenta“ o moc ministerstvům obrany a dalším v Kremlu.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby řekl, že Spojené státy zpřísní sankce proti Wagnerovi poté, co Severní Korea minulý měsíc skupině prodala pěchotu a raketomety, což je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

„Wagner hledá po celém světě dodavatele zbraní na podporu svých vojenských operací na Ukrajině,“ řekl Kirby novinářům.

„Můžeme potvrdit, že Severní Korea dokončila první dodávku zbraní Wagnerovi, který zaplatil za toto vybavení,“ řekl.

Podle Kirbyho skupina, která je nezávislá na ruském obranném establishmentu a vede krvavé obléhání ukrajinského Bachmutu, utrácí za své operace na Ukrajině více než 100 milionů dolarů měsíčně.

„Wagner se rýsuje jako konkurenční mocenské centrum ruské armády a dalších ruských ministerstev,“ řekl Kirby.

znamení zoufalství

V prohlášení zveřejněném KCNA severokorejské ministerstvo zahraničí popřelo, že by došlo k jakémukoli obchodu se zbraněmi s Ruskem, a uvedlo, že tento příběh „vyvinuly nějaké podvodné síly pro různé účely“.

Britský ministr zahraničí James Cleverly však řekl, že Spojené království souhlasí s hodnocením USA, že Severní Korea dodala zbraně do Ruska skupině Wagner v rozporu s rezolucemi OSN.

„Skutečnost, že se prezident (Vladimir) Putin obrací o pomoc na Severní Koreu, je známkou zoufalství a izolace Ruska,“ uvedl Cleverly v prohlášení.

„Budeme spolupracovat s našimi partnery, abychom zajistili, že Severní Korea zaplatí vysokou cenu za podporu ruské nezákonné války na Ukrajině.“

Blízko Putinovi

Skupinu Wagner ovládá Jevgenij Prigožin, obchodník, kterému se kdysi říkalo „Putinův šéfkuchař“ pro jeho práci, kdy před a poté, co se stal ruským prezidentem, servíroval večeře pro mocného vůdce.

READ  Útoky mačetou na španělské kostely si vyžádaly jednoho mrtvého a čtyři zraněné | Španělsko

Prigozhin, 61, je otevřeným kritikem toho, jak ruský obranný establishment zvládá válku na Ukrajině, a řídí řadu diverzifikovaných společností z Concord Catering Group v St. Petersburgu.

Jedním z nich je Internet Research Agency, notoricky známá internetová „trollí farma“ v Petrohradu, která provozovala masivní online operaci zasahující do amerických voleb, aby pomohla tehdejšímu prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi v roce 2016.

Takže Prigozhin a několik dalších byli obviněni z operace ve Spojených státech v roce 2018.

Minulý měsíc se chlubil operací.

„Zasahovali jsme, zasahujeme a budeme zasahovat,“ řekl.

Několikrát byl také vystaven sankcím ze strany Spojených států a Evropské unie, zejména kvůli aktivitám Wagner Group.

Armáda podobná žoldákům provádí operace – zjevně soukromé, ale mlčky schválené Kremlem – v Sýrii, Libyi, Súdánu, Středoafrické republice a dalších zemích Afriky.

Byli obviněni na několika místech z účasti na zvěrstvech. Byli obviněni z účasti s vládními silami na masakru 300 civilistů v Mora v Mali v březnu 2022.

Na Ukrajině skupina operovala jako operace elitních speciálních sil, která měla lepší výcvik, vybavení a zásoby než běžná ruská armáda.

Pošlete rekruty odsouzených na frontu

Sám Prigožin údajně označil těžké boje v Bachmutu za „mlýnek na maso“ s tím, že by to zničilo ukrajinskou armádu.

Sama Wagnerová si ale vybrala krutou daň a Prigožin spoléhal na to, že věznice dodají Wagnerovi trestance, kteří doplní její řady.

Kirby odhadoval, že Wagnerova síla nyní čítá asi 50 000, včetně 10 000 kvalifikovaných „dodavatelů“ a 40 000 odsouzených.

V Bachmutu a dalších oblastech intenzivních bojů ukrajinské síly tvrdí, že relativně nevycvičení trestanci byli nuceni na frontu, kde bylo mnoho zabito nebo zraněno.

Podle amerických informací Kirby uvedl, že 90 procent bojovníků Wagner zabitých v boji v posledních týdnech, odhadem asi tisíc, byli trestanci.

READ  Hamás tvrdí, že zemřeli dva izraelští rukojmí, zatímco izraelská armáda video popisuje jako „psychologické mučení“ rodin vězňů.

„Vypadá to, jako by pan Prigozhin byl připraven pouze házet ruské mrtvoly do mlýnku na maso v Bakhmut,“ řekl.

Kirby řekl, že Prigožin se jevil více zaujatý „spřádáním vlivu v Kremlu“ než ochranou vlastních sil.

„Pro něj je to všechno o tom, jak dobře se dívá na pana Putina, jak dobře je vidět v Kremlu,“ řekl Kirby.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *