Nejvyšší soud Mali vyhlásil vůdce puče Guettu prozatímním prezidentem

Ústavní soud v Mali v pátek oznámil, že novým prozatímním prezidentem bude plukovník, který tento týden vedl vojenský převrat při nástupu do funkce viceprezidenta Asimi Guetty.

Vláda zvyšuje sázky na západoafrické vůdce, kteří se v neděli připravují na setkání s cílem uchopit moc, která by ohrozila návrat k demokracii a mohla by podkopat regionální bitvu proti islamistickým militantům.

Guetta se stal prozatímním viceprezidentem poté, co v srpnu vedl puč, který sesadil prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu. V pondělí nařídil zatčení prezidenta Bah Ndaw a předsedy vlády Mukhtara Awana.

Oba ve středu rezignovali, zatímco byli stále ve vazbě. Později byli propuštěni.

Ve svém rozhodnutí soud uvedl, že Guetta musí zaplnit volné místo po rezignaci Ndau „aby vedl proces přechodu ke konci“ a nese název „Hlava přechodného období, hlava státu“.

Toto rozhodnutí vedlo Mali ke kolizi s 15členným Hospodářským společenstvím západoafrických států (ECOWAS), které trvalo na tom, aby přechodné období, které má být ukončeno volbami v únoru, zůstalo pod civilním vedením.

Po říjnovém souhlasu se zrušením sankcí uvalených po převratu proti Keitě prohlásilo Hospodářské společenství západoafrických států ve svém prohlášení, že přechodný viceprezident „nemůže prezidenta za žádných okolností nahradit“.

V neděli se mají v Ghaně sejít hlavy států Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS).

Oni a západní mocnosti, včetně Francie a Spojených států, se obávají, že politická krize může prohloubit nestabilitu v severním a středním Mali, které je domovem regionálních skupin přidružených k Al-Káidě a Islámskému státu.

Guetta, 38letý velitel speciálních sil, byl jedním z několika plukovníků, kteří vedli puč proti Keitě. Ndau byl vyloučen poté, co prozatímní prezident jmenoval novou vládu, která zbavila dva další vůdce puče jejich pozic kabinetu.

Pozdě v pátek Guetta v národní televizi uvedl, že jmenuje nového předsedu vlády z členů koalice M5-RFP, která loni vedla protesty proti Keitě a během přechodného období nesouhlasila s Ndawem a Awanem.

READ  Simulace současných klimatických modelů nadhodnocují budoucí vzestup hladiny moře

Člen koalice Jimmy Bitar uvedl, že jeho volbou pro tuto pozici bude bývalý ministr vlády Shoguel Mayega.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.