Španělsko omilostňuje katalánské vůdce separatistů

MADRID – Španělská vláda v úterý souhlasila s prominutím skupiny separatistů ve výkonu dlouhých trestů odnětí svobody za jejich účast na neúspěšném pokusu o vytvoření separatistického státu v severovýchodní oblasti Katalánska, klíčové olivové ratolesti v konfliktu, který zemi dlouho rozděloval. .

Milosti, schválené španělským kabinetem a oznámené na tiskové konferenci, souhlasily s plněním nedávných slibů premiéra Pedra Sáncheze o smíření se separatistickým hnutím, které v roce 2017 otřáslo Španělskem. referendum o nezávislosti. Španělské soudy Prohlásit hlasování za nezákonné Vláda nařídila tvrdý zákrok, Konfiskace hlasovacích lístků a dokonce vyslat nepokojové oddíly, aby porazily mnoho z těch, kteří se pokusili hlasovat.

Úředníci také nařídili rozsáhlé zatýkání, včetně zatčení devíti politiků a aktivistů za nezávislost, kteří byli odsouzeni ve věku od 9 do 13 let, na základě obvinění včetně pobuřování a zneužití veřejných prostředků. Vězni byli uvězněni asi tři a půl roku.

V oznámení z paláce předsedy vlády nabídl pan Sanchez smířlivý tón, který představoval odklon od předchozích konfrontačních postojů vlády vůči vězňům. Řekl, že omilostnění je ve veřejném zájmu.

„Je to nejlepší pro Katalánsko, je to nejlepší pro Španělsko,“ řekl.

Vláda vězňům nenabídla plnou amnestii, pokračovala však v zákazu politické funkce mnoha bývalým politikům.

Mezi těmi, kterým byla udělena milost, byl Oriol Junqueras, bývalý zástupce vůdce Katalánska; Raúl Romeva, který měl na starosti zahraniční záležitosti bývalé katalánské vlády; Jordi Sanchez, který stál v čele skupiny podporující nezávislost; A Jordi Queksart, prezident Omnium Cultural, barcelonské kulturní organizace.

Omilost nebyla bez rizika pro pana Sancheze, vůdce socialistů, který čelí kritice, že strana byla shovívavá k separatistům, které mnozí Španělé považují za něco víc než porušovatele zákona. Separatisté tvrdí, že jsou politickými vězni.

Poté, co pan Sanchez tento měsíc začal s myšlenkou amnestie hovořit vážněji, demonstrovaly v Madridu tři hlavní politické strany – zastupující voliče ze středního Španělska, pravice a krajní pravice, na protest, který přilákal přibližně 25 000 lidí.

READ  Kanada oznamuje mandát pro cestující očkování proti Covid-19

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Španělů je proti amnestii.

„Amnestie je cenou pro ty, kteří zničili své rodiny, pro ty, kteří porušili zákon,“ řekl Ines Arimadas, katalánský politik, který stojí na čele centristické strany a vede skupinu demonstrantů. „Je to urážka těch v Katalánsku, kteří zůstávají věrni ústavě a řídí se zákonem.“

Paní Arimadasová poznamenala, že až do nedávné doby Sanchez a členové jeho vlády zdůrazňovali, že separatisté musí nést odpovědnost za své zločiny, ale jeho strana nyní potřebuje pro přijetí zákonů podporu katalánských nacionalistů.

Mnoho pozorovatelů však zdůrazňuje, že pro vládu, která chce v Katalánsku získat srdce a mysl, může být načasování správné.

Socialisté, vedeni Sanchezem, získali v regionálním hlasování v Katalánsku v únoru nejvíce křesel po letech zpoždění voleb. Strany pro nezávislost nakonec vytvořily vládu bez ní, ale shromáždily se za umírněného vůdce Pere Aragona, který spíše než o nové referendum navrhuje dialog s Madridem.

Joaquim Cole, barcelonský historik a publicista, uvedl, že v letech od referenda v roce 2017 se v celém regionu vykrystalizovala hybnost hnutí za nezávislost, což znamená, že propuštění vězňů může být jen malou hrozbou.

„Myslím, že z pohledu státu je to gesto, které potvrzuje vítězství státu – gesto, které se vítěz rozhodne udělat,“ řekl.

Pan Cole také uvedl, že propuštěním vězňů vláda připravila další členy tvrdé linie o hnutí za nezávislost mučedníků, které by bylo možné použít k prosazení větší konfrontace s Madridem. To dává v Katalánsku umírněným prostor více pro umírněné.

Vězení vychází z dlouhotrvajícího boje o to, kdo by měl vládnout v Katalánsku, regionu se 7,5 miliony lidí, který je domovem Barcelony, jakož i samostatným jazykem a nezávislou kulturou.

Poté, co španělské soudy v roce 2010 zrušily většinu listiny, jejímž cílem bylo dát tomuto regionu více samosprávných pravomocí, začalo nabírat tempo regionální separatistické hnutí.

READ  Hněv Číny na zahraniční značky pomáhá domácím oponentům

Referendum z roku 2017 se konalo tváří v tvář soudnímu rozhodnutí, které bylo nezákonné. Separatisté vyhlásili vítězství navzdory průzkumům veřejného mínění, které ukazují na rozporuplné veřejné mínění o této otázce, a katalánská vláda vyhlásila nezávislost – jen aby opatření bylo pozastaveno a vyřešeno španělskou vládou při zásahu.

Přišla další konfrontace Zkouška vůdců nezávislostiTo ve zprávách dominovalo měsíce. V roce 2019 španělský nejvyšší soud odsoudil skupinu až na 13 let vězení za trestné činy včetně pobuřování a zneužití veřejných prostředků.

Zdlouhavé tresty odnětí svobody šokovaly mnoho pozorovatelů lidských práv, včetně organizace Amnesty International, která uvedla, že uvěznění separatisté se rovnali politickým vězňům v srdci Evropy.

Reakce na amnestii se u některých členů hnutí za nezávislost lišily.

„Osobně by mě jejich propuštění z vězení potěšilo,“ uvedla Adrià Alsina, národní tajemnice Katalánského národního shromáždění, nezávislá skupina, jejíž vůdce, pan Sanchez, byl mezi osobami, kterým byla udělena milost. „Ale celý proces zní jako docela špatný vtip.“

Elsina uvedl, že jeho cílem není amnestie, ale prohlášení amnestie španělské vlády, prohlášení, že vězni nespáchali žádné trestné činy, a dohoda umožňující nové referendum o nezávislosti, které rozhodne o statusu Katalánska.

Konzervativci také nebyli spokojeni s milostí, i když z různých důvodů.

„To občanům pošle matoucí zprávu o rovné spravedlnosti,“ řekl Trinidad Cornejo, který pracuje jako ekonom v hlavním městě Madridu. „Neříkám, že jsem do budoucna proti, ale zatím ne, protože uběhl trochu času a není jim to líto.“

Jose Bautista přispěl k hlášení.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *