Zvýšení úrokových sazeb Fedem odhaluje bonus v kapsách rozvíjejícího se světa

Zvýšení úrokových sazeb Fedem odhaluje bonus v kapsách rozvíjejícího se světa

(Bloomberg) – Přihlaste se k odběru newsletteru New Economy Daily, sledujte nás na ekonomice a přihlaste se k odběru našeho podcastu.

Nejčtenější z Bloombergu

Na rozvíjejících se trzích se začínají objevovat kapsy nadvýkonnosti, přestože nejagresivnější zvýšení sazeb Fedu za poslední dvě desetiletí otřáslo aktivy po celém světě.

Ztráty na rozvíjejících se trzích byly zatím nižší než ve Spojených státech během rozsáhlého kolapsu, kdy došlo k nejhoršímu krachu státních dluhopisů za nejméně půl století. Korporátní dluhopisy z rozvíjejících se zemí se ukázaly odolnější než americký dluh s vysokým výnosem a akcie jsou na tříměsíčním maximu než jejich kolegové z indexu S&P 500.

Zdá se to neintuitivní: Riziková aktiva obvykle dostanou zásah během volatility trhu a rozvíjející se trhy již byly zasaženy, přičemž velké množství akcií se objevilo v nejhorším týdnu od března. Ale s tolika těmito aktivy vyvolanými turbulencemi v USA – de facto globálním bezpečném přístavu – uprostřed rostoucích obav o vyhlídky tamního růstu, relativní atraktivita rozvojových zemí roste.

„Negativní tržní pohled na rozvíjející se trhy bude relativně krátkodobý,“ řekl Louis Jones, manažer dluhového portfolia rozvíjejících se trhů ve společnosti William Blair Investment Management LLC v New Yorku. „Očekáváme, že se rozdíl růstu rozvíjejících se trhů rozšíří, jak se USA blíží recesi.“

Rozvíjející se trhy se zatím úplnému opakování Taper Tantrum z roku 2013 vyhýbaly, kdy zranitelnost vedla k extrémní volatilitě trhu. Tentokrát byli centrální bankéři rozvíjejících se trhů v čele křivky v omezování stimulů z éry pandemie a zároveň hromadili více devizových rezerv.

Ze 16 hlavních měn, které Bloomberg sleduje, jediné, které v roce vydělaly, pocházejí z rozvojového světa: brazilský real a mexické peso. Měny z vyspělých ekonomik – jen a norská koruna – ve skupině zaznamenávají ztráty.

READ  Veronica Fresionova říká, že inovace povedou k posunu směrem k udržitelnějšímu systému zemědělské výroby

Vzhledem k tomu, že se prohlubuje výprodej vysoce výnosných amerických podnikových dluhopisů, který loni vzrostl o více než dvojnásobek průměrného výnosu, zaznamenává podnikový dluh rozvíjejících se trhů menší ztráty. Jeho relativní flexibilita letos posunula spread mezi rozvíjejícími se trhy a vysokými výnosy v USA z prémie na diskont. Dluhopisy rozvojových zemí nyní nabízejí v relativním vyjádření nejnižší výnos od listopadu 2020.

Nadvýkonnost se rozšiřuje i do koutů akciového trhu. Index MSCI Emerging Markets, který mezi únorem 2021 a květnem 2022 klesl o 32 %, je letos nižší než americké akcie. To vedlo k tomu, že akcie rozvojových zemí dosáhly nejvyšší úrovně za tři měsíce ve srovnání s akciemi v USA minulý týden.

Pro Nordea Investment existuje také příležitost schovat se na rozvíjejících se trzích, pokud se obavy z americké recese spojí se zpomalující inflací a Federální rezervní systém začne uvolňovat svůj jestřábí kurz.

„Trpělivost je ctnost,“ řekl v rozhovoru Witold Bahrick, hlavní makroekonomický analytik společnosti Nordea Investment se sídlem v Kodani. „Potřebujeme vidět Fed méně jestřábí, abychom se otočili.“

Co tento týden sledovat na rozvíjejících se trzích:

  • Kolumbijci budou v neděli hlasovat v prezidentském kole mezi bývalým partyzánem Gustavem Petrem a kontroverzním stavebním magnátem Rodolfem Hernandezem.

  • Centrální banky Mexika, České republiky, Egypta a Filipín by měly příští týden zvýšit úrokové sazby.

  • Jihoafrická republika zveřejní údaje o inflaci ve středu.

  • Zápis ze zasedání brazilské centrální banky bude zveřejněn v úterý

Nejčtenější Bloomberg Businessweek

© Bloomberg LP 2022

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *