Smrtící útoky šimpanzů na gorily, které byly poprvé viděny ve volné přírodě

Odborníci pozorující desítky šimpanzů v gabonském národním parku Luango očekávali, že se u goril uvolní.

Ale zatímco oba druhy byly obvykle hravé, vědci byli překvapeni, když viděli občasné divoké útoky.

„Zpočátku jsme pozorovali pouze křik šimpanzů a mysleli jsme si, že pozorujeme typické setkání mezi členy sousedních šimpanzích komunit,“ uvedla v tiskové zprávě Lara M. Southern, hlavní autorka studie.

„Ale pak jsme uslyšeli bušení do hrudi, což je charakteristická charakteristika goril, a uvědomili jsme si, že šimpanzi narazili na skupinu pěti goril,“ dodala s odkazem na první útok, který tým viděl v roce 2019.

Skupina z University of Osnabrück a Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Německu zveřejnila výsledky v pondělí v Nature Magazine.

Jejich dvě setkání, trvající 52 a 79 minut, viděla šimpanze uzavřít spojenectví a zahájit útoky na gorily.

Dospělé samice stříbrných goril bránily sebe a své potomky. Autoři napsali, že unikli stříbrní a několik dospělých žen, ale dvě kojené gorily byly odděleny od matek a zabity.

„Naše pozorování poskytují první důkaz, že přítomnost šimpanzů může mít na gorily smrtící účinek. Nyní chceme prozkoumat faktory, které vedou k těmto překvapivě agresivním interakcím,“ uvedl Tobias Deschner, vědecký pracovník primátů v Max Planck Institute for Evolutionary Antropologie.

Útoky byly obzvláště překvapivé vzhledem k tomu, jak se obě skupiny zvířat dříve chovaly. „Interakce mezi šimpanzi a gorilami byly dosud považovány za relativně uvolněné,“ řekl Simon Beka, kognitivní biolog z Osnabrück University.

Tajemné chování šimpanze může být důkazem & # 39;  posvátný & # 39;  rituál

„Pravidelně jsme pozorovali, jak oba druhy pokojně interagují při hledání stromů,“ řekla Beka. „Naši kolegové z Konga byli dokonce svědky hravých interakcí mezi dvěma lidoopy.“

Ve studii bylo pozorováno asi 45 šimpanzů, jejichž cílem je mimo jiné analyzovat jejich vztahy, používání nástrojů, komunikační a lovecké dovednosti.

READ  Spojené státy kompenzují některé oběti „havanského syndromu“ šestimístnými platbami

Autoři navrhli, že narušení by mohlo způsobit seskupení potravy s jinými druhy. „Sdílení zdrojů potravy šimpanzi, gorilami a lesními slony v národním parku Lungo může vést ke zvýšené konkurenci a někdy k fatálním interakcím mezi dvěma lidoopy,“ řekl Deschner.

Národní park Loango je rozlehlá chráněná oblast na pobřeží Gabonu v západní subsaharské Africe. Je domovem slonů, buvolů a řady dalších druhů.

Tato oblast je domovem goril nížinných, které jsou ohroženým druhem.

Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody jsou šimpanzi ohroženým druhem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.