Rusko říká, že stažení vesmírné stanice NASA je méně bezprostřední, než bylo dříve hlášeno

Rusko říká, že stažení vesmírné stanice NASA je méně bezprostřední, než bylo dříve hlášeno

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) je vyfotografována posádkou Expedice 56 kosmické lodi Sojuz po demontáži, 4. října 2018. NASA/Roscosmos/Handout via REUTERS/File Photo

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Vysoký představitel NASA ve středu agentuře Reuters řekl, že ruští vesmírní představitelé řekli svým americkým protějškům, že Moskva chce pokračovat v přepravě svých astronautů na palubu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), dokud nebude jejich orbitální místo postaveno a zprovozněno. .

V kombinaci s komentáři vysokého ruského vesmírného představitele zveřejněnými ve středu poslední indicie ukazují, že Rusko má ještě nejméně šest let na to, aby ukončilo orbitální spolupráci se Spojenými státy, která se datuje více než dvě desetiletí.

Rozdělení v programu Mezinárodní vesmírné stanice se zdálo být blíž v úterý, když Jurij Borisov, nově jmenovaný generální ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos, překvapil NASA oznámením, že Moskva hodlá odstoupit od partnerství s vesmírnou stanicí „po roce 2024“. Přečtěte si více

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Ruští představitelé později v úterý americké vesmírné agentuře řekli, že ruský Roskosmos chce zůstat v partnerství, zatímco Rusko bude provozovat svou plánovanou orbitální pozici zvanou ROSS, řekla v rozhovoru hlavní důstojnice vesmírných operací NASA Kathy Luedersová.

„Na žádné úrovni práce nedostáváme žádné náznaky, že by se něco změnilo,“ řekl Luders ve středu agentuře Reuters a dodal, že vztahy NASA s Roskosmosem zůstávají „obvyklé.“

Vesmírná stanice, vědecká laboratoř, která se rozkládá na ploše o velikosti fotbalového hřiště a obíhá asi 400 kilometrů nad Zemí, je nepřetržitě okupována více než dvě desetiletí v rámci partnerství vedeného Spojenými státy a Ruskem, které zahrnuje také Kanadu. , Japonsko a 11 evropských zemí.

READ  Netanjahu slibuje invazi na přechod Rafah v Gaze „s nebo bez dohody o rukojmích“ (NPR).

Nabízí jednu z posledních stop spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem, i když její osud je zpochybňován od únorové invaze Ruska na Ukrajinu, která narušila bilaterální vztahy na několika frontách, protože Bidenova administrativa uvalila na Moskvu ekonomické sankce.

Konflikt na Ukrajině také zvýšil napětí mezi ruskou kosmickou agenturou (Roskosmos) a Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

Zatím nebylo dosaženo žádné formální dohody o prodloužení účasti Ruska na Mezinárodní vesmírné stanici po roce 2024. Lueders uvedl, že NASA, Roskosmos, ESA a další partneři stanice plánují během pravidelného setkání projednat možnost prodloužení vzájemné přítomnosti v laboratoři do roku 2030 Pátek rady, která Dohlíží na hospodaření stanice.

Roskosmos na svém webu ve středu zveřejnil rozhovor s Vladimirem Solovjovem, letovým ředitelem ruské sekce vesmírné stanice, podle kterého by Rusko mělo zůstat na stanici, dokud nebude fungovat Rusko.

Solovjov řekl, že očekává, že ROSS bude plně sestaven na oběžnou dráhu někdy v roce 2028.

„Samozřejmě musíme pokračovat v provozu ISS, dokud nevytvoříme poměrně hmatatelné nevyřízené položky ROSS,“ řekl Solovjov. „Musíme mít na paměti, že pokud zastavíme lety s lidskou posádkou na několik let, bude velmi obtížné obnovit to, čeho bylo dosaženo.“

Americká a ruská část vesmírné stanice byla záměrně postavena tak, aby byla natolik propojená a technicky propojená, že jakékoli náhlé ukončení ruské spolupráce na palubě Mezinárodní vesmírné stanice by mohlo vážně narušit jeden z hlavních pilířů programu NASA pro lety lidí do vesmíru.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zpráva Joey Rowlett) Střih Jonathana Otise a Willa Dunhama

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *