Íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že v pondělí se očekává propuštění pěti Američanů zadržených v Íránu

Íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že v pondělí se očekává propuštění pěti Američanů zadržených v ÍránuCNN

Očekává se, že pět Američanů uvězněných v Íránu bude v pondělí propuštěno v rámci širší americko-íránské dohody, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Americká vláda klasifikovala všech pět Američanů jako nespravedlivě zadržené.

Mluvčí ministerstva zahraničí Nasser Al-Kanaani na tiskové konferenci odvysílané v pondělí na státním tiskovém kanálu Press TV řekl, že proces vydání „doufejme bude dokončen“ spolu s dalšími prvky dohody.

Zdroj obeznámený s detaily celé záležitosti v pondělí CNN řekl, že katarské letadlo bylo v pohotovosti v Íránu, aby dopravilo pět Američanů do Dauhá.

Podle dohody mezi Spojenými státy a Íránem budou íránské finanční prostředky ve výši 6 miliard dolarů, které byly drženy na omezených účtech v Jižní Koreji, převedeny na omezené účty v bankách v Kataru. Katar informoval íránské a americké představitele, že peníze byly převedeny ze Švýcarska na bankovní účty v Kataru, uvádí zdroj obeznámený s detaily celé záležitosti.

Zdroje CNN řekly, že peníze pocházely z povoleného prodeje ropy a byly umístěny na účty zřízené za Trumpovy administrativy. Představitelé Bidenovy administrativy zdůraznili, že peníze převedené na účty v Kataru bude moci Írán použít pouze na humanitární nákupy a každou transakci bude sledovat ministerstvo financí USA.

Součástí dohody je i propuštění pěti Íránců zadržovaných Spojenými státy.

Propuštění Američanů bude představovat velký diplomatický průlom po letech složitých nepřímých jednání mezi Washingtonem a Teheránem.

Tři, o kterých je veřejně známo, že jsou součástí dohody – Imad Sharqi, Mourad Tahbaz a Siamak Namazi – jsou uvězněni více než pět let. Namazi je zadržován od roku 2015. Identita ostatních Američanů není známa.

Toto je rozvíjející se příběh. Bude aktualizováno…

READ  Protest proti zabíjení téměř 1 500 delfínů na Faerských ostrovech | delfíni

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *