Česká koruna pokračuje ve svém působivém pochodu: kam jdou vaše české peníze do nejvzdálenějšího bodu Evropy?

Česká koruna pokračuje ve svém působivém pochodu: kam jdou vaše české peníze do nejvzdálenějšího bodu Evropy?

Česká koruna, která v posledních měsících vůči euru posilovala, by mohla dále konsolidovat, Novinki Uvedli to analytici. To je dobrá zpráva pro lidi utrácející koruny v zahraničí, protože kupní síla národní měny v mnoha evropských zemích nadále posiluje.

Konzistentní a robustní progrese

V době psaní tohoto článku se koruna obchodovala kolem € 1:23,4 Kč, přičemž nedávno dosáhla 15letého maxima vůči evropské měně. Naproti tomu vloni touto dobou byla koruna oceněna na 24,4 Kč za 1 euro.

V roce 2022 koruna vůči euru posílila o 3 procenta, čímž se stala zdaleka nejvýkonnější měnou ve střední a východní Evropě. Mezi lety 2019 a 2022 se hodnota české měny zhodnotila o 5,4 procenta a dařilo se jí lépe než ostatním evropským měnám.

Koruně se daří i vůči americkému dolaru (aktuálně kolem 1 USD: 21,3 Kč) a nedávno dosáhla ročního maxima.

Tento silný pokrok vůči oběma hlavním měnám může pokračovat.

Opatření České národní banky (ČNB) výrazně pomohla udržet sílu koruny. Silný směnný kurz podle analytiků pomáhá národní centrální bance bojovat s inflací. Národní centrální banka (ČNB) v roce 2022 uměle použila 700 miliard Kč devizových rezerv na posílení národní měny.

Česká koruna je také světovými investičními společnostmi a jednotlivci vnímána jako „bezpečnostní měna“, což zvyšuje její atraktivitu a pomáhá zvyšovat její hodnotu.

Rozhodně to není dobrá věc

Silný směnný kurz však nemusí prospívat všem. Českým exportérům by mohla ublížit síla koruny kvůli vyšším cenám jejich zboží oproti zahraničním odběratelům, což by mohlo poškodit poptávku.

Silný směnný kurz může také poškodit domácí výrobce kvůli zvýšené konkurenci levnějších dovozů.

Více za méně při návštěvě jiných zemí

Co to znamená, když žijete v České republice a chcete vycestovat do zahraničí? Dobrá zpráva – vaše koruna půjde ve většině případů nad rámec.

Nová analýza Objevuje se v zemích, kde má koruna zvláštní hodnotu. Kosovo, Moldavsko a Severní Makedonie jsou tři turistické destinace, kde je měna silnější.

Například v Kosovu byste si za 1 000 Kč koupili zboží a služby v hodnotě více než 2 100 Kč, pokud byste je utratili v České republice.

Kam jde 1000 Kč do nejvzdálenějšího bodu v Evropě?

Vaše české peníze se také zhruba o 50 procent zhodnotí, když zamíříte do Bulharska, Rumunska a Černé Hory.

V sousedním Slovensku a Polsku je vaše koruna také o něco silnější: za 1 000 Kč nakoupíte zboží a služby v hodnotě 1200 Kč.

Česká měna má také větší kupní sílu ve Španělsku, Portugalsku, Řecku a Estonsku než místní měna.

Ve 25 ze 43 zkoumaných evropských měst je kupní síla české koruny vyšší mimo Českou republiku.

Není divu, že česká koruna oslabovala při směřování do většiny západní a severní Evropy, včetně Finska, Rakouska a Německa. Například v Norsku si za 1 000 Kč koupíte pouze zboží a služby nabízené v České republice v hodnotě 750 Kč.

A kde je v Evropě 1000 Kč horší?

Bude to pokračovat?

Petr Lajsek, hlavní analytik Purple Trading, české společnosti poskytující finanční služby, se domnívá, že česká koruna bude v krátkodobém horizontu pravděpodobně konsolidovat. Pokud se však národní centrální banka rozhodne snížit úrokové sazby, může měna ve druhé polovině letošního roku oslabit (to je zvláště pravděpodobné, pokud celková inflace klesne). Před dvěma měsíci se Národní centrální banka rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny – aktuálně jsou nejvyšší za více než dvě desetiletí.

READ  Hvězda Leicesteru Thomas slibuje, že se bude učit od Chilwella a Jamese

Někteří analytici, jako hlavní ekonom Creditas Peter Dufek V ČT24, myslíme si, že koruna neudrží svůj bujný růst. Na vině je aktuálně slabý makroekonomický základ – vysoká inflace a masivní veřejné deficity. Dufek dodává, že kanadská centrální banka by si také měla uvědomit, že množství devizových intervencí, které může dělat, je omezené.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že inflace nakonec klesne a pokračující zásah BoC je tak méně pravděpodobný, se teprve uvidí, zda koruna může pokračovat ve své působivé sérii. Jedno je však jisté – Češi by se této chvíle měli chopit, aby co nejlépe využili impozantní sílu Koruny.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *