Kim Čong-un kritizoval vládu nad ekonomikou, přičemž USA se neúčastnily

SOUL – Police jsou prázdné, ceny cukru vzrostly a společnosti již nefungují. To byl realistický obraz života v Severní Koreji, který tento týden ruský velvyslanec v Pchjongjangu namaloval v rozhovoru pro ruská média.

Nebylo tedy žádným překvapením, že severokorejský vůdce Kim Čong-un nebyl spokojen se svým ekonomickým týmem, když se zúčastnil čtyřdenního zasedání ústředního výboru vládnoucí Dělnické strany, které bylo uzavřeno ve čtvrtek.

Vyhodil nejvyššího ekonomického úředníka země, který ho jmenoval jen před měsícem. Ve zprávě doručené na schůzku vysvětlil katastrofální situace v zemi a obvinil svou vládu ze špatného řízení politiky.

Ekonomické škody pro národ se zhoršily mezinárodními sankcemi, protože uzavření hranic před rokem zastavilo obchod s Čínou.

Kvůli nedostatku elektřiny podle Korejské ústřední zpravodajské agentury „uhlí a další doly mohou pouze zastavit výrobu a narušit životy lidí“.

Severokorejský vůdce kritizoval vládu za neposkytnutí adekvátních pokynů k provádění pětiletého plánu rozvoje přijatého na sjezdu strany v lednu. Setkání se zúčastnili telefonicky místní úřady a úředníci z hlavních továren.

Kim zejména vyzdvihl stavební sektor, aby stanovil cíl nižší, než je cíl stanovený stranickým kongresem. Kritizoval „sebezáchovu a defetismus“ ze strany úředníků, kteří se pokoušeli „pokračovat v předstírání práce“, zatímco nedostatek materiálů a pracovních sil využívali jako „výmluvy“.

„Pokračování této situace povede k postupnému snižování ekonomické síly a kontrolního orgánu státu a bude tlačit na státní společnosti, aby vydělaly peníze nelegálně,“ uvedl.

Kim zdůraznil, že „soudní orgány včetně státního zastupitelství by měly posílit svou úlohu, aby zajistily řádné rozdělení a řádné provádění národního hospodářského plánu“ a stíhat „všechny druhy nezákonných praktik v hospodářské činnosti“.

O Su Yong byl jmenován ředitelem ministerstva hospodářství a nahradil Kim Tu Ila, který byl právě jmenován do funkce na stranické konferenci konané minulý měsíc.

READ  Trhy CEE-Forint se po poklesu stabilizují, protože trhy sledují měnové uvolňování v Maďarsku

Zprávy zahraničních úředníků rozmístěných v Pchjongjangu potvrzují nepříjemnou situaci ekonomiky.

„Během měsíců sebeizolace se zásoby dostupné v regálech snížily na minimum,“ uvedl ruský velvyslanec Alexander Matsegura tento týden v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu Interfax. Řekl, že základní položky, jako je mouka a cukr, jsou-li k dispozici, stojí nyní „třikrát nebo čtyřikrát“, než tomu bylo před krizí s koronaviry.

Matsegura rovněž poznamenal, že „mnoho společností přestalo fungovat“.

Úředník českého velvyslanectví v Pchjongjangu potvrdil zprávy o nedostatku energie RFA. CIA ve své Světové knize faktů uvedla, že v roce 2019 mělo přístup k elektřině pouze 26% obyvatel Severní Koreje.

Nedostatek základních komodit vytváří tlak na finanční zdroje místních orgánů. Pokles prodeje v Gangmadang Podle zprávy Korejského mezinárodního obchodního sdružení neoficiální trhy, které se rozmnožovaly pod Kim Čong-unem, snižují vládní příjmy z dohledu nad těmito trhy.

Kim na schůzce tento týden zdůraznil, že prevence koronaviru je pro národ nejvyšší prioritou. Hranice s Čínou jsou uzavřeny od ledna 2020 a pravděpodobně zůstanou po určitou dobu uzavřeny. Čínská data ukazují, že obchod mezi Severní Koreou a Čínou od loňského podzimu v průběhu roku poklesl o více než 90%.

Inaugurace amerického prezidenta Joe Bidena vedla k neúspěchu denuklearizačních rozhovorů, o nichž doufala Severní Korea a které vedou ke zrušení sankcí.V Bidenově prvním zahraničněpolitickém projevu na ministerstvu zahraničí minulý týden nebyla ani zmíněna Severní Korea.

Nový pětiletý ekonomický plán vyžaduje silnější kontrolu shora dolů s důrazem na „soběstačnost“ a „soběstačnost“, ale nestanoví životaschopnou vizi ekonomické transformace.

Ve zřejmém náznaku, že plány na posílení jaderných zbraní a vývoj zbraní vypracované na lednové konferenci zůstávají posvátné, Kimova zpráva zdůraznila, že vojenský a muniční průmysl by měl „komplexně dosáhnout a realizovat cíle a bojové plány pro tento rok … bez palec odchylky. „“.

READ  Musíme ratifikovat Smlouvu o volném moři

Zdálo se, že na schůzce nebyl konkrétně projednán vztah Severní Koreje se Spojenými státy. Ministr zahraničí Ri Sun Joon byl zvolen za člena politbyra ústředního výboru, zatímco Kim Sung Nam, úředník zapojený do diplomacie s Čínou, byl zvolen jako náhradník.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *