Sousedé Slovenska hlídkují na jeho nebi a osvobozují MiGy pro Ukrajinu

Sousedé Slovenska hlídkují na jeho nebi a osvobozují MiGy pro Ukrajinu

Vlastníci, Slovensko (Reuters) – Slovensko v sobotu podepsalo dohodu, podle níž budou státy NATO Česko a Polsko monitorovat jeho vzdušný prostor, protože Bratislava stahuje sovětské MiGy-29, čímž se potenciálně uvolní stárnoucí tryskáče pro odeslání na Ukrajinu. .

Slovensko uvedlo, že je připraveno vyslat 11 stíhaček MiG na Ukrajinu, jejíž armáda se dlouho spoléhala na vybavení ze sovětské éry a která apelovala na země NATO o další dodávky, které by posílily její schopnost bojovat proti invazním ruským silám.

Slovenský ministr obrany Jaroslav v sobotu na letecké přehlídce novinářům řekl, že Bratislava je stále připravena vyslat letadla do sousední Ukrajiny, k dohodě ale zatím nedošlo.

„Je tu politická vůle a logicky i pomoc těm, kteří pomoc potřebují,“ řekl Naď. Ta možnost je na stole, a jakmile dojde k dohodě, budeme vás informovat.“

Západní země a jejich spojenci posílili svou vojenskou pomoc Ukrajině penězi, vybavením a výcvikem ve více než půlročním konfliktu s Ruskem.

Slovensko s 5,4 miliony obyvatel již darovalo systém protivzdušné obrany S-300, vojenské vrtulníky řady Mi, samohybné houfnice a vícenásobné raketomety Grad. Tento týden oznámila, že pošle 30 pásových bojových vozidel pěchoty BVP-1.

Naď, který MiGy odhadl na 300 milionů eur (299 milionů dolarů), uvedl, že Slovensko požádá o nějakou finanční nebo materiální kompenzaci za své dary na podporu modernizace své armády.

Podle sobotní dohody se slovenskými sousedy budou od září hlídkovat Česká republika a Polsko, zatímco Slovensko čeká na dodávku 14 nových amerických stíhaček F-16. Smlouva o F-16 byla podepsána v roce 2018 a dodávky letadel jsou naplánovány na rok 2024.

(1 dolar = 1,0039 eur)

(Reportáž Jerryho Skassela v Malachi a Jasona Hoveta v Praze; střih Edmund Blair)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *