Zlotý plátek varuje východní EU před riziky snížení úrokových sazeb

Zlotý plátek varuje východní EU před riziky snížení úrokových sazeb

(Bloomberg) – Prudký pokles východoevropských měn zvýšil spekulace mezi tržními stratégy, že politici budou muset zpomalit své plány na uvolnění měnové politiky.

Nejčtenější z Bloombergu

Polská měna vůči euru klesla o 0,7 % a minulý týden prodloužila svůj pokles na 4 % poté, co trhy rozbouřilo větší než očekávané snížení úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že Maďarsko je již několik měsíců po cyklu uvolňování, a Česká republika zvažuje, kdy jít sama, všechny tři země zaznamenaly ztráty na rozvíjejících se trzích.

Polské snížení úrokové sazby o 75 bazických bodů minulý týden, které bylo třikrát větší, než se očekávalo, vyvolalo výprodeje, protože vyvolalo otázky ohledně odhodlání centrální banky omezit inflaci týdny před parlamentními volbami. Guvernér centrální banky Przemyslaw Litwiniuk v pondělí v rozhovoru pro TVN24 řekl, že tento krok byl „předčasný“ kvůli přetrvávající inflaci.

Zdá se, že rozsah poklesu upoutal pozornost některých politiků. Další člen polské rady pro měnovou politiku Lodwik Kotici v úterý novinářům řekl, že to, co se stalo se zlotým, je jasným signálem o tom, jak tato rozhodnutí o úrokových sazbách ovlivňují důvěryhodnost centrální banky.

V České republice člen představenstva Jan Procházka v rozhovoru pro deník E15 řekl, že jeho centrální banka by se měla vyvarovat příliš brzkého snižování úrokových sazeb, protože základní inflační tlaky jsou stále „velmi silné“.

„Dlouho budeme zvažovat pro a proti, než snížíme úrokové sazby,“ řekl Procházka.

Česká inflace klesá na 20měsíční minimum, než se začne diskutovat o snížení úrokových sazeb

Ceny na českém peněžním trhu nyní ukazují na snížení sazeb o zhruba 75 bazických bodů v letošním roce, a to nejpozději od listopadu.

S obchodováním s koronavirem na nejslabší úrovni za rok a centrálními bankami na vyspělých trzích, které drží úrokové sazby vyšší déle, než se očekávalo, se však hlasy obezřetnosti množily.

READ  Česká minimální mzda se v lednu zvýšila o 1 100 Kč na 17 300 Kč - Brněnský deník

Pokles měnového trhu „by měl přesvědčit české a maďarské centrální banky, aby byly opatrnější při krátkodobém uvolňování měnové politiky,“ uvedl v e-mailu Wojciech Stepien, ekonom z BNP Paribas.

Riziko infekce

Považovat region za homogenní je podle Dominika Rusenka, ekonoma ČSOB AS v Praze, chyba.

„Někteří investoři tedy mohou mít dojem, že by Česká národní banka mohla postupovat podobně agresivním způsobem jako Polská národní banka,“ řekl v pátek Rusenko. „Z našeho pohledu to vůbec není na stole.“

Údaje z minulého týdne ukázaly, že míra inflace v Maďarsku, která je dlouhodobě nejvyšší v Evropské unii, klesla na nejnižší úroveň za rok. Centrální banka v Budapešti v úterý signalizovala snížení úrokové sazby o 100 bazických bodů na září prostřednictvím zjednodušení režimu úrokových sazeb. Již dříve varovala, že nebude opakovat škrty „na autopilota“ a bude muset vyhodnocovat data na každém kroku.

Goldman a JP Morgan mají po dramatu úrokových sazeb smíšené názory na výhled zlotého

„Odpovídající čtení rozhodnutí BOJ s ostatními centrálními bankami rozvíjejících se trhů by mělo být omezené, protože obecně zaujaly pozvolnější přístup ke snižování úrokových sazeb,“ uvedla v pátek skupina Goldman Sachs. „Nedávný záchvat oslabení zahraniční měny by mohl vytvořit určitý tlak na maďarskou centrální banku, aby zpomalila tempo škrtů.“

– S pomocí Christophe Chamonicolas, Konrad Krasowski a Karim Karakaya.

(Aktualizace s guvernérem polské centrální banky ve čtvrtém odstavci a Maďarskem v předposledním odstavci.)

Nejčtenější z Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *