Rusko popáté prodlužuje vazbu pro Ivana Gerškoviče

Rusko popáté prodlužuje vazbu pro Ivana Gerškoviče

Moskevský soud v úterý prodloužil vyšetřovací vazbu na amerického reportéra pracujícího pro Wall Street Journal o tři měsíce, téměř rok do dne, kdy byl zatčen na základě obvinění ze špionáže. Americká vláda uvedla, že obvinění bylo politicky motivované a nepodložené.

Reportér Ivan Gershkovitch (32 let) dostal příkaz zůstat ve vězení nejméně do 30. června. Podle prohlášení Prostřednictvím zpravodajské služby moskevského soudního systému. Bylo to již popáté, co byla vazba pana Gershkoviče prodloužena od jeho zatčení v březnu loňského roku během tiskové cesty. V lednu mu soud prodloužil vazbu do 30. března.

Pan Gershkovitch v tmavých džínách a kostkované košili stál u soudu s rukama v kapsách a poslouchal konečné rozhodnutí v soudní kleci, podle videa zveřejněného s prohlášením. Na některých fotografiích bylo vidět, jak se pan Gershkovitch usmívá skrz záři klece. Pokud bude odsouzen, může strávit až 20 let v ruské trestanecké kolonii.

„Toto rozhodnutí o prodloužení Ivanova zadržování se zdá být obzvláště bolestivé,“ řekla Lynn Tracy, velvyslankyně USA v Rusku. Řekl to v prohlášeníU příležitosti výročí jeho zatčení. „Obvinění proti Ivanovi jsou naprosto nepravdivá. Nejde o jinou interpretaci okolností, ale o fantazii.“

Může trvat až rok a půl, než se případy, jako je ten pan Gershkovitch, dostanou před soud. Ruská vláda zatím neposkytla žádné důkazy na podporu svých tvrzení, řekla Tracy: „Neexistuje žádné ospravedlnění pro Ivanovo pokračující zadržování a žádné vysvětlení, proč Ivan dělá svou práci novináře zločinem.“

Paní Tracey uvedla, že pan Gershkovitch během zadržování „prokázal pozoruhodnou odolnost vůči síle“ a vyzvala k jeho okamžitému propuštění.

Almar Latour, vydavatel The Wall Street Journal, a Emma Tucker, jeho redaktorka, řekli: V současné situaci v úterý uvedl, že „budou i nadále dělat vše, co je v našich silách, aby zajistili jeho propuštění“.

READ  Rishi Sunak a Liz Trussová jmenovali konečné kandidáty na příštího britského premiéra

„Téměř roční pozornost a zájem jsou povzbudivé a všichni musíme zajistit, aby Evan zůstal v popředí, dokud bude neprávem zadržován,“ řekli.

O víkendu novináři z celého světa Plaval solidárně s panem Gershkovičem Na 10 různých plážích v Brightonu na památku jeho zatčení, na počest jeho lásky k Brighton Beach v Británii a New Yorku.

Ruské úřady navrhly, že by mohly být otevřeny výměně zajatců s panem Gershkovičem, ale až po vynesení rozsudku v jeho případě.

Vláda Spojených států klasifikovala pana Gershkovitche jako „nespravedlivě zadrženého“, ve skutečnosti ho popisuje jako politického vězně. Dále jsou označeni Brittney Greiner, která byla zatčena na základě obvinění z drog a propuštěna v prosinci 2022 při výměně vězňů, a Paul Whelan, bývalý námořník a výkonný ředitel společnosti, který si odpykává 16letý trest vězení za špionáž.

Pan Gershkovitch byl prvním americkým novinářem, který byl zatčen na základě obvinění ze špionáže od konce studené války, což zdůraznilo zhoršující se vztahy mezi Moskvou a Washingtonem kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

V říjnu ruské úřady zadržely redaktora Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, amerického vysílání financovaného americkou vládou. Redaktor Alsou Kurmasheva, který má dvojí americké a ruské občanství, byl obviněn z toho, že se po cestě do Ruska z rodinných důvodů nezaregistroval jako zahraniční agent.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *