Rozhodnutí českého soudu o volebním právu na pomoc malým stranám

Ve středu nejvyšší soud v České republice rozhodl o zrušení několika ustanovení volebního zákona v zemi jako diskriminačních pro malé strany.

Ústavní soud odmítl pravidla, která podle něj poskytují velkým stranám po volbách nepřiměřeně vysoký počet parlamentních křesel, s tím, že jsou v rozporu s volebním poměrným systémem zastupování používaným ve volbách do Sněmovny reprezentantů.

Soud také zrušil části zákona, podle nichž strany spojují své síly při vstupu do koalic. K získání parlamentních křesel musí každá strana dosáhnout hranice 5% lidového hlasování. Dosud musí koalice dvou stran získat 10%, zatímco koalice tří stran potřebovat 15% atd. Rozhodnutí rovněž stanoví 5% hranici pro jakoukoli koalici.

Změny byly schváleny na žádost skupiny 21 zástupců v Senátu, Senátu.

Středeční rozhodnutí přišlo zhruba osm měsíců před všeobecnými volbami 8. – 9. Října. Ministr vnitra Jan Hamask uvedl, že respektuje rozhodnutí a vyzval zástupce parlamentních stran, aby diskutovali o jejich možných možnostech.

Obě komory parlamentu se musí dohodnout na nezbytných změnách, které by změnily volební zákon v souladu s rozhodnutím soudu.

Premiér André Babis uvedl, že musí přijmout verdikt, ale obvinil soud ze „pokusu ovlivnit politickou situaci v naší zemi“. Hlavní soudce Pave Rishtsky byl obviněn ze zaujatosti.

Babiš stále tvrdí, že jeho centristické hnutí, které zvítězilo v předchozích volbách v roce 2017, bude spolupracovat s dalšími politickými stranami na dosažení dohody v této otázce.

READ  Nekrolog: Smrt české sopranistky Gadwije Vysoczanska-Štrosové, asi 93 let

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *