Novozélandská Ardernová se poslední den ve funkci premiérky emotivně loučí

WELLINGTON (Reuters) – Jacinda Ardernová se v úterý dojemně rozloučila se svým posledním dnem ve funkci premiérky, mluvila o laskavosti a sympatiích, které jí projevili Novozélanďané, ale řekla, že je připravena být sestrou a matkou.

Dny poté, co ohromila svět prohlášením, že „již není v tanku“, aby vedla zemi a odstoupí, dorazila 42letá žena na setkání politiků a maorských starších v malém městě Ratana, severně od hlavním městě Wellingtonu a brzy jej obklopili příznivci hledající obrázky.

„Z celého srdce vám děkuji za největší privilegium mého života,“ řekla Ardernová publiku v projevu.

Ve středu odstoupí a nahradí ji nový šéf labouristů Chris Hipkins.

Ardern spolu s Hepkinsem a opozičními politiky každoročně navštěvovali Ratanu, kde se koná týdenní oslava narození maorského proroka Tahuputiki Werimu Ratany.

Oblečená v černých šatech s rameny zakrytými tradičním maorským pláštěm, zvaným korowai, vyvedla členy své party na komunitní pozemky, zatímco hrála dechovka. Projevy a doprovodné písně a tance viděly, jak starší mluvili o Ardern s humorem a vřelostí.

„Moc vám děkuji, že jste nás naučili rychle milovat,“ řekl Ardernovi jeden ze starších.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová promlouvá k členům médií během společné tiskové konference, kterou pořádala s australským premiérem Anthonym Albanesem po výročním setkání lídrů v parlamentních kancelářích Commonwealthu v Sydney, Austrálie, 8. července 2022. REUTERS/Lauren Elliott/Soubor foto

Ardernová odpověděla, že neplánuje mluvit, ale ti, kteří tam byli, jí odmítli dát šanci.

„Moje celková zkušenost s prací pro Nový Zéland a Novozélanďany v této práci byla zkušenost s láskou, soucitem a laskavostí,“ řekla.

Levicově smýšlející globální ikona vzbudila pozornost tím, že po masakru muslimů přivedla svého chlapečka na zasedání Organizace spojených národů a nosila hidžáb. Přestože se na sociálních sítích stala terčem online nenávisti a zneužívání ze strany pravicových extremistů, práci podle svých slov opustila s láskou v srdci.

„Chci, abyste věděli, že odjíždím s větší láskou a náklonností k Aotearoa Nový Zéland a jeho lidem, než když jsem začínal.“

Než se Ardernová vrhla na zem, pravděpodobně naposledy jako premiérka stála před médii a široce se usmívala, že odmítá odpovídat na politické otázky s tím, že za to nyní odpovídá její nástupce.

READ  Jižní Korea láme denní rekord v COVID-19 s více než 7 000 případy

„Jsem připravena stát se spoustou věcí. Jsem připravena být poslankyní na zadním sedadle. Jsem připravena být sestrou a matkou,“ řekla.

Její dceři Neff jsou 4 roky a v červnu nastupuje do školy.

Hipkins, bývalý ministr COVID v zemi, byl jedinou osobou, která byla nominována do čela labouristické strany. V roce 2008 byl poprvé zvolen poslancem.

Reportáž Lucy Kramer. Střih Praveen Menon a Jerry Doyle

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *