České školy a obchody se otevírají po dlouhém zavírání kvůli koronaviru

PRAHA (Reuters) – Školy, knihovny, zoologické zahrady a některé obchody se v České republice znovu otevřely v pondělí, měsíce po uzavření koronaviru v jedné z nejvíce zasažených zemí světa.

Šestiměsíční výjimečný stav skončil o půlnoci a zrušil omezení pohybu včetně nočního vycházení a zákazu nepodstatného cestování mezi regiony.

Děti ve školce a ročníky 1-5 se vrátily do školy, většinou na základě týdenního střídání. Žáci by měli dvakrát týdně provést test na výtěry z nosu.

„Na těchto malých dětech je velmi dobře vidět, když nejsou ve škole,“ řekl otec Rudolf Zurek a doprovázel svou dceru uvnitř školy v Praze. „To je v pořádku a já jen doufám, že to vydrží, za měsíc se to nepřevrátí a děti odejdou domů.“

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo v neděli 976 nových případů koronaviru, což je nejnižší denní počet od září. Sedmidenní průměr klesl pod 4000, stále je ve srovnání s většinou zemí EU vysoký, ale poklesl z více než 12 000 na začátku března, kdy bylo uvaleno nejtvrdší zablokování.

Mnoho Čechů bylo vyčerpáno dlouhodobými uzavírkami a také změnami ve vládní politice, zatímco vláda v minulosti připustila příliš rychlé znovuotevření.

Vláda minulý týden uvedla, že konec výjimečného stavu znamená, že zákaz setkání více než dvou lidí doma i v zahraničí bude změněn na 10 doma a 20 venku.

Ale poté, co skupina odborníků varovala před přeháněním, nový ministr zdravotnictví – čtvrtý od září – o víkendu řekl, že ke změně nedojde, což vyvolá příval kritiky včetně právních výzev.

Mnoho lidí zákaz shromažďování a konzumace alkoholu na veřejnosti ignorovalo. Parky v Praze byly minulý víkend během slunečného období narvané.

Vláda nechává nepodstatné obchody, restaurace, sportovní a zábavní centra od října zavřené, s výjimkou krátkého znovuotevření v prosinci, které bylo rychle zrušeno.

READ  Terorismus, „žihadlo“ operace, výměny vězňů a Brittney Grenier | Milito a Adolfson

Země 10,7 milionu hlásí 1,58 milionu případů COVID-19 od začátku pandemie v březnu 2020 a počet úmrtí se blíží 28 000, což je nejvyšší míra na obyvatele na světě, uvádí Our World in Data.

(Reporting by Jason Hovet; Edit by Raisa Kasulowski)

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.