Vesmírný dalekohled odhaluje masivní galaxie poblíž kosmického úsvitu

CAPE CANAVERAL, Florida (AP) – Astronomové objevili něco, co se zdá být masivními galaxiemi starými asi 600 milionů let od Velkého třesku, což naznačuje, že raný vesmír mohl mít rychlou hvězdnou trajektorii, která vytvořila tato „monstra“.

Zatímco nový teleskop Jamese Webba zaznamenal starší galaxie, pocházející pouze 300 milionů let od počátku vesmíru, byla to velikost a vyspělost těchto zdánlivě šesti masivních galaxií, které vědce ohromily. O svých zjištěních informovali ve středu.

Hlavní řešitel Ivo Lappi z australské Swinburne University of Technology a jeho tým očekávali, že najdou malé galaxie blízko úsvitu vesmíru – ne tyto masivní galaxie.

„Zatímco většina galaxií v tomto věku je stále mladá a postupem času se postupně rozšiřuje,“ řekl v e-mailu, „existuje několik monster, která zrychlují, aby dospívali. Proč tomu tak je nebo jak by to mohlo fungovat, není známo.“

Zdá se, že každý ze šesti objektů váží miliardkrát více než naše Slunce. V jednom může být kombinovaná hmotnost všech jeho hvězd až 100 miliardkrát hmotnější než naše Slunce, tvrdí vědci, kteří Své poznatky publikujte v časopise Nature.

Více o Webbově vesmírném dalekohledu

Předpokládá se však, že tyto galaxie jsou velmi kompaktní a podle Lappa omezují tolik hvězd jako naše vlastní Mléčná dráha, ale v relativně malém prostoru.

Lappi řekl, že on a jeho tým si zpočátku nemysleli, že výsledky jsou skutečné – že žádné galaxie tak zralé jako Mléčná dráha nemohou existovat tak brzy – a stále potřebují potvrzení. Objekty vypadaly tak velké a jasné, že si někteří z týmu mysleli, že udělali chybu.

„Byli jsme ohromeni, trochu podezřelí,“ řekl Labey.

Joel Lega z Penn State University, který se na studii podílel, je nazval „rozbíječi vesmíru“.

READ  Fosilie obrovské mnohonožky odhaluje „největší hmyz, který kdy žil“

„Odhalení, že formování masivních galaxií začalo velmi brzy v historii vesmíru, vyvrací to, co mnozí z nás považovali za zavedenou vědu,“ uvedl Lega v prohlášení. „Ukazuje se, že jsme našli něco tak neočekávaného, ​​že to dělá problémy vědě. Zpochybňuje to celkový obraz raného formování galaxií.“

Tato pozorování galaxií byla mezi prvními daty pocházejícími z Webbova dalekohledu v hodnotě 10 miliard dolarů, který byl spuštěn před více než rokem. NASA a ESA Webb jsou nástupcem Hubbleova vesmírného dalekohledu, který si připomíná 33. výročí svého startu.

Na rozdíl od HST může větší a výkonnější web procházet oblaky prachu pomocí infračerveného vidění a objevovat galaxie, které nikdy předtím nebyly viděny. Vědci doufají, že nakonec objeví první hvězdy a galaxie, které vznikly po vytvoření vesmíru před 13,8 miliardami let.

Vědci stále čekají na oficiální potvrzení prostřednictvím citlivé spektroskopie a nyní chtějí jmenovat tyto masivní galaxie jako kandidáty. Je možné, řekl Lega, že některé z objektů nemusí být galaxie, ale zakryly supermasivní černé díry.

I když některé mohou být menší velikosti, „pravděpodobnost je dobrá, alespoň někteří z nich se stanou“ galaktickými obry, řekl Lappi. Příští rok napoví.

Jednou z prvních lekcí od Webba, řekl, bylo „pustit svá očekávání a připravit se na překvapení“.

___

Sekce Associated Press Health and Science získává podporu od mediální skupiny Science and Education Media institutu Howarda Hughese Medical Institute. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *