Mikuláš, Ježíšek nebo tědroň? Pražské muzeum sleduje historii vánočních dárkových tradic v České republice

Kromě tradiční každoroční předvánoční výstavy historických betlémů otevřelo letos Muzeum Karlova mostu o první adventní neděli speciální výstavu s názvem Tradice obdarovávání.

Již v éře císaře Karla IV. bylo v českých zemích zvykem obdarovávat blízké na Štědrý den – ale i na Nový rok. I když tato tradice neodolala mnoha jiným, některé jsou v Čechách jedinečné a přetrvaly staletí, říká kurátor Michel Chela.

Muzeum Karlova mostu |  Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

„Tentokrát jsme se zaměřili na příběh vánočního obdarovávání. I ve středověku se lidé obdarovávali maličkostmi, věcmi, které vyrobili nebo koupili nebo z přírody.

„Dříve byli lidé na venkově spjati s přírodou více než dnes. Také byl zvyk připravovat na Štědrý večer pro domácí mazlíčky něco speciálního.

„Farmáři ten den často věnovali zvláštní pozornost studánce, aby měli na Nový rok dostatek čisté vody. Původně byly dárky spojovány pouze se svatým Mikulášem.“

Svatý Mikuláš – nepleťte si s jeho sekulárnějším anglosaským derivátem, Santa Clausem – navštěvuje české děti každý rok 5. prosince, v předvečer svátku svatého Mikuláše, u nás známého jednoduše jako Mikuláš.

Svatý Mikuláš přichází oblečený jako biskup a nese hůl a knihu zachycující činy dětí, dobré i špatné, za poslední rok. Doprovází ho anděl a démon – ten druhý hrozí, že ponese zlobivé děti v jeho pytli, zatímco ostatní budou rozdávat dárky.

Svatý Mikuláš |  Foto: Martina Shnibergová, Radio Prague International

Zatímco tento zvyk byl široce dodržován po staletí, mnoho Čechů dnes o jeho historii neví. Michel Shahla, kurátor výstavy „Tradice dárcovství“:

„Svatý Mikuláš je pomocníkem potřebným. Proslul tím, že kupoval svobodu otroků. Peníze prý tajně vyhazoval okny nebo je dával do punčoch, které věšely do okna potřebným.“

„Zvyk dávat dárky do punčoch nebo punčoch je v některých zemích v platnosti dodnes. Ale v 16. století spolu s reformací a dílem Martina Luthera došlo k zásadní změně v tradicích vánočních dárků.“

Protestantská církev odmítla uctívat svaté. Místo toho se pozornost soustředila na narození Ježíše Krista. V mnoha zemích se rozdávání dárků přesunulo ze dne svatého Mikuláše na Štědrý den. Majitelem dárků už není svatý Mikuláš, ale Ješek – Ježíšek.

Na Moravě ještě před stoletím žil také stařík tědro, který pomáhal Ježíškovi rozdávat dárky. V Čechách tradice obdarovávání na Štědrý večer vznikla v období biedermeieru, tedy na počátku devatenáctého století.

READ  Varianta Omicron B.1.1.529 se šíří po celém světě: Zde je to, co víme


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *