Petr Pavel: Exgenerál porazil v českých volbách populistického rivala

  • Rob Cameron v Praze a Maria Zacharo v Londýně
  • BBC novinky

zdroj obrázku, FILIP SINGER / EPA-EFE / REX / Shutterstock

foto titulek,

Vítězství Pavla bylo oznámeno v sobotu

Novým prezidentem České republiky byl zvolen bývalý generál NATO Petr Pavel, který sesadil populistického rivala Andreje Babiše.

Výsledky zveřejněné vládním statistickým úřadem ukázaly, že 61letý muž získal 58,32 % hlasů.

Babiš – který byl premiérem v letech 2017 až 2021 – uznal porážku v projevu ke svým příznivcům krátce po vyhlášení výsledků.

Bývalý generál nahradí Miloše Zemana, kterému v březnu končí druhé funkční období.

Druhé kolo druhého kola mezi panem Babišem a panem Pavlem je vykresleno jako souboj mezi populistickou oligarchií a liberální demokracií.

Výsledky voleb následují po turbulentní kampani poznamenané výhrůžkami smrtí a údajnými dezinformacemi.

foto titulek,

Ze sedmi mužů a jedné ženy, kteří byli v prvním kole, se umístili na prvním místě Petr Pavel (vlevo) a Andrej Babiš, kteří nahradili pana Zemana

Začátkem tohoto týdne byl Pavel nucen přejít na Twitter, aby popřel zvěsti o jeho smrti, které kolovaly falešným webem a e-maily hostovanými ruským serverem Yandex.

Dezinformaci odsoudil pan Babiš, který před několika dny zrušil všechna zbývající osobní vystoupení v kampani kvůli obavám o svou osobní bezpečnost poté, co obdržel anonymní výhrůžku smrtí.

Po sobotním vyhlášení výsledků Pavel řekl, že zvítězily hodnoty jako pravda, důstojnost, respekt a pokora.

Dodal, že „naprostá většina Čechů tyto hodnoty sdílí a je na čase je vrátit zpět na hrad a do politiky“.

Zazněly hromové zpěvy „Pavel na Hrad“ – záměrná ozvěna zpěvů „Havel na Hrad“, které v listopadu 1989 zaplnily ulice a náměstí Československa.

Pavel, zarytý zastánce českého členství v NATO a Evropské unii, totiž často vzýval ducha Václava Havla, dramatika, disidenta a prvního prezidenta České republiky po sametové revoluci proti komunistické nadvládě.

Jeho vítězství bude považováno za potvrzení, že jeho země je pevně zakořeněna na Západě.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při blahopřání panu Pavlovi řekla, že vítá jeho „pevný závazek vůči našim evropským hodnotám“.

K blahopřání nově zvolenému prezidentovi využili sociální sítě i další světoví lídři, včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a kosovského prezidenta Fyuzy Osmaniho.

Mezitím se na pódiu po boku Pavla překvapivě objevila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová – prozápadní liberálka.

zdroj obrázku, MARTIN DIVISEK / EPA-EFE / REX / Shutterstock

foto titulek,

Čaputová se s panem Pavlem setkala krátce po sobotním vyhlášení výsledků

Pavlovi příznivci, z nichž mnozí měli na sobě flanelové košile, které se staly neoficiálním symbolem jeho kampaně, sklidily bouřlivé ovace.

Na druhé straně města, v kancelářích ANO – politické strany, kterou založil pan Babiš – byly úsměvy, ale hmatatelné zklamání.

„Přeji vám svět bez Babiše. Zapomeňte na Babiše. Zkuste žít bez Babiše,“ řekl bývalý premiér novinářům na Twitteru svými mnoha odpůrci.

„Přestaňte se ráno probouzet s nenávistí k Babišovi a spát s nenávistí k Babišovi,“ řekl poté, co pogratuloval svému protivníkovi a popřel, že by vedl negativní kampaň.

Pavel prosazoval, aby Česká republika zůstala ukotvena v Evropské unii a NATO, a výrazně podporoval větší vojenskou pomoc Ukrajině při odražení ruské invaze.

Naproti tomu Babiš byl nucen ustoupit počátkem tohoto týdne poté, co naznačil, že v případě napadení nesplní povinnosti země bránit svého kolegu z NATO.

„Chci mír, nechci válku,“ řekl Babiš během televizní debaty. V žádném případě nepošlu naše děti ani děti našich žen do války.“

V České republice je role prezidenta většinou ceremoniální, ale stále vlivnou funkcí. Prezidenti si vybírají premiéry a šéfy centrálních bank, stejně jako mají slovo v zahraniční politice.

READ  Magický svatojánský koncert Chesterfield Symphony Orchestra v čele k 40. výročí sezóny

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *