Vědci odhalili největší kráter na Zemi před 100 000 lety

Kráter ve tvaru půlměsíce v severovýchodní Číně drží rekord v největším impaktním kráteru na Zemi, který vznikl za posledních 100 000 let.

Před rokem 2020 byl jediný další impaktní kráter objevený v Číně nalezen v okrese Xiuyan v pobřežní provincii Liaoning, podle prohlášení Observatoř Země NASA.

V červenci 2021 pak vědci potvrdili, že geologická struktura v pohoří Lesser Xingan vznikla v důsledku srážky vesmírné skály. země. Tým zveřejnil popis nově objeveného impaktního kráteru ten měsíc v časopise Meteority a planetární vědy.

Kráter Yilan je asi 1,15 míle (1,85 km) široký a pravděpodobně vznikl asi před 46 000 až 53 000 lety, na základě radiokarbon uhlí a organických jezerních sedimentů z místa, uvádí prohlášení NASA.

Výzkumníci shromáždili tyto vzorky sedimentu extrakcí vrtného jádra ze středu kráteru, Informoval o tom magazín Forbes.

Příbuzný: Srážky! 10 největších archeologických jam na Zemi

Pod více než 328 stopami (100 metrů) vrstvených jezerních a bažinových sedimentů tým našel desku asi 1000 stop (320 metrů) silnou rozlámanou žulu, žulu složenou z mnoha úlomků hornin držených pohromadě v poli. . Tato skála nese prozrazující jizvy, že byla zasažena a meteor.

Například úlomky hornin vykazují známky tání a rekrystalizace během dopadu, protože žula se rychle zahřívá a poté chladne. Jiné úlomky horniny přežily tento proces tavení a místo toho obsahují „šokovaný“ křemen, který se podle Forbesu roztříštil ve zřetelném vzoru, když vesmírný kámen havaroval.

Tým také objevil skleněné střepy ve tvaru slzy a kusy skla proražené malými otvory vytvořenými bublinami plynu. Tyto dva rysy také naznačují, že tam došlo k nárazu o vysoké intenzitě, podle prohlášení NASA.

Část jižního okraje kráteru Yilan chybí, takže geologická struktura vypadá z vrcholu jako srpek, Informoval o tom Global Times. Chen Ming, jeden z autorů článku a vědecký pracovník z Guangzhou Institute of Geochemistry, řekl Global Times, že takové krátery ve tvaru půlměsíce jsou na Zemi poměrně vzácné.

READ  Today in Science: The Spacecraft Blur Sunug | Přistát

V říjnu 2021 zachytil satelit Landsat 8 ohromující snímek severního okraje kráteru a vědci nyní zkoumají, jak a kdy zmizel jižní okraj, podle prohlášení NASA.

Takzvaný meteoritový kráter v Arizoně držel rekord pro největší impaktní kráter mladší než 100 000 let; Je asi 49 000 až 50 000 let stará a má průměr 0,75 míle (1,2 km). Pro srovnání, kráter Xiuyan je široký 1,1 míle (1,8 km), ale jeho stáří není známo, uvádí Forbes.

Související obsah:

Space-y Tales: 5 Nejpodivnějších meteorů

Když útočíte na vesmír: Šest nejbláznivějších srážek meteoritů

FOTKY: Krátery ukryté pod ledovým příkrovem v Grónsku

Tento článek původně publikoval živé vědy. Přečtěte si původní článek tady.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *