Nizozemsko „přechází znovu do blokování“, aby omezilo Omicron

LONDÝN – Země v celé Evropě přistoupily k opětovnému zavedení přísnějších opatření, aby zastavily novou vlnu infekce novým koronavirem (Covid-19) vyvolanou vysoce přenosnou omikronovou variantou, přičemž Nizozemsko je v čele prosazením celostátní blokace.

Všechny nepotřebné obchody, bary a restaurace v Nizozemsku budou od neděle do 14. ledna uzavřeny, uvedl prozatímní premiér Mark Rutte na narychlo sjednané tiskové konferenci v sobotu večer. Uvedl, že školy a univerzity budou uzavřeny do 9. ledna.

„Nizozemsko bude od zítřka opět uzavřeno,“ řekl a dodal, že tento krok byl „nevyhnutelný kvůli páté vlně způsobené omikronovou proměnnou, která nás tíží.“

Nebyli to jen Nizozemci, kteří se snažili zpomalit šíření Omicronu. Znepokojení ministři ve Francii, na Kypru a v Rakousku zpřísnili cestovní omezení. Paříž zrušila silvestrovský ohňostroj. Dánsko uzavřelo divadla, koncertní sály, parky a muzea. Irsko zavedlo v hospodách a barech zákaz vycházení ve 20:00 a omezilo účast na akcích uvnitř i venku.

Irský premiér Michel Martin zachytil smysl kontinentu v projevu k národu a řekl, že nová omezení jsou nezbytná k ochraně životů a živobytí před všestranností viru.

„Nic z toho není snadné,“ řekl Martin v pátek večer. „Všichni jsme vyčerpaní COVIDem a omezeními, která vyžaduje. Zvraty, zklamání a frustrace si vybírají daň na každém. Ale to je realita, se kterou se potýkáme.“

Světová zdravotnická organizace v sobotu uvedla, že omikronová varianta koronaviru byla detekována v 89 zemích a že případy COVID-19 zahrnující tuto variantu se zdvojnásobují každých 1,5 až 3 dny v místech s komunitním přenosem a nejen infekcemi získanými v zahraničí.

READ  16 lidí bylo zabito při střelbě během vánoční sezóny v centrálním mexickém státě Guanajuato

Světová zdravotnická organizace uvedla, že klíčové otázky týkající se přípravku Omicron zůstávají nezodpovězeny, včetně toho, jak účinné jsou proti němu současné vakcíny COVID-19 a zda tato alternativa vyvolává u mnoha infikovaných jedinců závažné onemocnění.

Magistrát Rotterdamu na Twitteru uvedl, že je „uprostřed“ pobřežního města příliš rušný, a řekl lidem: „Nechoďte do města.“ Amsterdam také varoval, že hlavní nákupní ulice města je přeplněná, a vyzval lidi, aby dodržovali pravidla týkající se koronaviru.

„Slyším povzdechy celého Holandska,“ řekl Rutte v oznámení o uzavření. „To vše přesně týden před Vánocemi. Další Vánoce úplně jiné, než si přejeme. Opět velmi špatná zpráva pro všechny ty podniky a kulturní instituce, které jsou na svátcích závislé.“

Ve Spojeném království, kde počet potvrzených denních případů tento týden vzrostl na rekordní čísla, vláda znovu zavedla požadavek nosit roušky uvnitř a nařídila lidem, aby při návštěvě nočních klubů a na velké akce prokázali důkazy o očkování nebo nedávném negativním testu na koronavirus.

Tyto kroky ale vyvolaly pobouření.

Kritici nejnovějších koronavirových omezení zavedených britským premiérem Borisem Johnsonem v sobotu zametli Oxford Street, oblíbenou nákupní čtvrť v Londýně. Demonstranti bez masky pískali a křičeli „Svobodu!“ Požádali kolemjdoucí, aby si sundali pokrývku obličeje.

READ  Ruští hackeři pronikli na ukrajinské bojiště Hardware: Intel

Stovky lidí blokovaly dopravu, když pochodovali, nesli transparenty s hesly jako „Vakcínové pasy zabíjejí naše svobody“ a „No compliance“. Další nápisy nesou tváře Johnsona nebo britského ministra zdravotnictví Sajida Javida a hlásají: „Dejte jim boty.“

Vědci varují britskou vládu, že musí jít dále, aby zabránila přetížení nemocnic. BBC uvedla, že uniklé zápisy z Vědecké poradní skupiny pro mimořádné události navrhovaly zákaz míchání v uzavřených prostorách a pohostinství.

Británie a další země také pracují na urychlení tempa přeočkování poté, co dřívější údaje ukázaly, že dvě dávky vakcíny byly proti variantě Omicron méně účinné. Nákupní centra, katedrály a fotbalové stadiony v Británii byly přeměněny na centra hromadného očkování.

Omicron je nyní dominantní alternativou ke koronaviru v Londýně a bylo zvýšeno úsilí, aby se dostalo k lidem, kteří ještě nebyli očkováni ani posíleni.

Během návštěvy londýnského fotbalového týmu na klinice kolektivního očkování v Chelsea starosta uvedl, že kvůli rychlému šíření mohou být narušeny veřejné služby od sanitek až po policejní volání.

„Velký problém, který máme, je počet Londýňanů, kteří mají tento virus, a to vede k velkým problémům, pokud jde o absenci zaměstnanců a schopnost našich veřejných služeb fungovat na optimální úrovni,“ řekl Khan BBC.

Ve Francii vláda oznámila, že od středy začne podávat vakcínu dětem ve věkové skupině od 5 do 11 let.

Premiér Jan Castex v pátek uvedl, že jelikož se omikronová varianta šíří jako „blesk“, vláda navrhla vyžadovat od osob vstupujících do restaurací, kaváren a dalších veřejných institucí doklad o očkování. Tento postup vyžaduje souhlas parlamentu.

V Hamburku, Berlíně, Düsseldorfu a dalších německých městech v sobotu protestovaly tisíce odpůrců požadavků na očkování a roušek. V Rakousku místní média uvedla, že davy narostly na desítky tisíc.

———

READ  Kanadské město v Severozápadních teritoriích je požádáno, aby evakuovalo své domovy, protože záplavy se zhoršují | Kanada

Corder informoval z nizozemského Haagu. Courtney Bonnell z Londýna; Emily Schulthes z Vídně; a Thomas Adamson z Paříže v této zprávě.

———

Sledujte zpravodajství AP o pandemii na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *