Mexický prezident potvrdil, že přeskočí Summit of the Americas

LOS ANGELES (AFP) – Až se tento týden sejdou lídři na Summit of the Americas, pozornost se pravděpodobně přesune od politických problémů – přistěhovalectví, klimatických změn, zrychlující se inflace – a místo toho se obrátí k něčemu, s čím se Hollywoodu daří: drama z červeného koberce .

Mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador v pondělí potvrdil, že se nezúčastní, v reakci na akci pořádanou americkým prezidentem Joe Bidenem.

Lopez Obrador řekl, že k přeskočení ho přiměly obavy o seznam hostů. Chtěl pozvat Kubu, Nikaraguu a Venezuelu, ale Washington nechtěl zahrnout autoritářské vlády. Ostatní vůdci také naznačili, že by se drželi stranou, pokud by nebyli pozváni všichni.

Podle expertů by se tato událost mohla proměnit v ostudu amerického prezidenta Joea Bidena.

Někteří progresivní demokraté dokonce kritizovali administrativu za to, že ustoupila nátlaku exulantů ve swingovém státě Florida a zablokovala komunistickou Kubu, která se zúčastnila posledních dvou summitů.

„Skutečnou otázkou je, proč Bidenova administrativa neudělala svůj domácí úkol,“ řekl Jorge Castaneda, bývalý mexický ministr zahraničí, který nyní vyučuje na Newyorské univerzitě.

Zatímco Bidenova administrativa trvá na tom, že prezident v Los Angeles nastíní svou vizi „udržitelné, odolné a spravedlivé budoucnosti“ pro polokouli, Castaneda řekl, že z kontroverze na poslední chvíli ohledně seznamu hostů bylo jasné, že Latinská Amerika není prioritou pro prezidenta Spojených států.

„Tato ambiciózní agenda, nikdo přesně neví, co to je, kromě série bromidů,“ řekl.

Spojené státy pořádají summit poprvé od jeho založení v roce 1994 v Miami, jako součást snahy získat podporu pro dohodu o volném obchodu od Aljašky po Patagonii.

Ale tento cíl byl opuštěn před více než 15 lety uprostřed vzestupu levicové politiky v regionu. Jak se čínský vliv rozšiřuje, většina zemí očekává – a potřebuje – od Washingtonu méně.

V důsledku toho se hlavní fórum pro regionální spolupráci oslabilo a občas se změnilo v divadlo pro vyjádření historických křivd, jako když zesnulý venezuelský vůdce Hugo Chávez na summitu v Trinidadu a Tobagu v roce 2009 dal prezidentu Baracku Obamovi kopii Eduarda. Galeanova klasika. Tract, „Otevřené žíly Latinské Ameriky: Pět století vytržení kontinentu“.

READ  Biden po Zelenského projevu oznamuje Ukrajině stovky milionů nové bezpečnostní pomoci

Otevřenost Spojených států bývalému nepříteli ze studené války Kubě, završená Obamovým podáním ruky s Raulem Castrem na summitu v Panamě v roce 2015, snížila určité ideologické napětí.

„Je to obrovská promarněná příležitost,“ řekl Ben Rhodes, který vedl rozpuštění Kuby jako zástupce poradce pro národní bezpečnost v Obamově administrativě, ve svém podcastu „Pod Save the World“. „Tímto krokem se izolujeme, protože máte Mexiko a jsou karibské země, které říkají, že nepřijdou – díky tomu bude Kuba vypadat silnější než my.“

Aby zvýšili volební účast a zabránili neúspěchu, Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová v posledních dnech telefonovali s vůdci Argentiny a Hondurasu, z nichž oba původně vyjádřili podporu navrhovanému bojkotu Mexika. Bývalý senátor Christopher Dodd cestoval regionem jako zvláštní poradce summitu, aby přesvědčil krajně pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který byl věrným spojencem prezidenta Donalda Trumpa a ani jednou s Bidenem nemluvil, aby potvrdil své opožděné jednání. potvrzení. Účastníci.

Je ironií, že rozhodnutí vyloučit Kubu, Nikaraguu a Venezuelu nebylo jen rozmarem Spojených států. Vlády regionu v roce 2001 v Quebec City prohlásily, že jakékoli oddělení demokratického systému představuje „nepřekonatelnou překážku“ budoucí účasti na procesu summitu.

Vlády Kuby, Nikaraguy a Venezuely nejsou ani aktivními členy Organizace amerických států se sídlem ve Washingtonu, která summit pořádá.

„O tom se mělo mluvit od začátku,“ řekl Tom Shannon, bývalý státní tajemník pro politické záležitosti, který se během své dlouhé kariéry v diplomacii zúčastnil několika summitů. Není to americký úkol. Bylo to výchozí. Pokud to chtějí lídři změnit, musíme si nejprve promluvit.“

Místo toho, aby šel na vrchol, Lopez Obrador řekl, že navštíví komunity zasažené hurikánem Agatha minulý týden. V jeho nepřítomnosti povede mexickou delegaci ministr zahraničních věcí Marcelo Ebrard. Řekl, že poslal Bidenovi zprávu, že by rád navštívil Bílý dům, až jeho harmonogram umožní diskusi o integraci Ameriky.

READ  Guvernér John Bill Edwards zvyšuje mandát vnitřní masky pro všechny plně naočkované jedince, až na několik výjimek

„Summit se nemůže konat, pokud nebudou pozvány všechny země,“ řekl v pondělí Lopez Obrador. „Nebo může existovat jeden, ale to je pokračování všech intervenčních politik.“

Po posledním summitu v Peru v roce 2018, kterého se Trump neobtěžoval zúčastnit, mnozí předpovídali, že regionální shromáždění nemá budoucnost.

V reakci na Trumpovo stažení se zúčastnilo pouze 17 z 35 hlav států regionu. Málokdo viděl hodnotu ve spojení fotografických vůdců z míst tak odlišných, jako je Haiti závislé na pomoci a průmyslové velmoci Mexika, Brazílie a Střední Ameriky sužované násilím — každý má své vlastní výzvy. Jedinečný a jeho bilaterální agenda s Washingtonem.

„Dokud nebudeme mluvit jedním hlasem, nikdo nás nebude poslouchat,“ řekl bývalý chilský prezident Ricardo Lagos, který si také spletl Mexiko a Brazílii – dvě ekonomické mocnosti v regionu – se současným hemisférickým posunem. Vztahy. „S kakofonií hlasů je velmi obtížné najít své místo ve světě.“

K překvapení mnohých se na začátku roku 2019 chopily míče Spojené státy a nabídly, že summit uspořádají. V té době si Trumpova administrativa užívala něco jako renesanci vedení v Latinské Americe, i když většinou mezi podobně smýšlejícími konzervativními vládami v úzkém tématu obnovení demokracie ve Venezuele.

Tato dobrá vůle však vyprchala, když Trump přišel s myšlenkou invaze do Venezuely, aby odstranil Nicoláse Madura – hrozbu, která ukazuje na nejhorší excesy studené války. Pak vypukla pandemie a způsobila zničující lidské a ekonomické ztráty v regionu, který je odpovědný za více než čtvrtinu světových úmrtí na COVID-19, přestože tvoří pouze 8 % populace. Politika regionu se obrátila vzhůru nohama.

Zvolení Bidena, který byl Obamovým hlavním mužem pro Latinskou Ameriku a má desítky let praktických zkušeností v regionu od svého působení v senátním výboru pro zahraniční vztahy, nastavilo očekávání na znovuoživení.

READ  Suezský průplav začíná bagrovat práce na prodloužení dvojité koleje

Ale jak se během pandemie rozšířila veřejná úzkost, Bidenova administrativa se pomalu vyrovnávala s ruskou a čínskou očkovací diplomacií, i když nakonec dodala na polokouli 70 milionů dávek. Biden také zachoval omezení imigrace z Trumpovy éry, čímž posílil názor, že ignoruje své sousedy.

Od té doby se Bidenova politika podpisu v regionu – balíček pomoci ve výši 4 miliard dolarů na boj proti hlavním příčinám imigrace ve Střední Americe – v Kongresu zastavila bez zjevného úsilí ji oživit. Ruská invaze na Ukrajinu také odvrátila pozornost regionu, což by podle expertů mohlo Bidena kousnout, pokud vyšší úrokové sazby v USA podnítí tahanice odlivu kapitálu a nesplácení dluhů na rozvíjejících se trzích.

Bylo tam i menší opovržení: když byl v Chile zvolen prezidentem levicový mileniál Gabriel Borek, který kladl velká očekávání na posun mé generace v politice regionu, delegaci USA na jeho inauguraci vedl druhý nejnižší člen kabinetu – Isabel Guzman, vedoucí Small Business Administration.

Úspěch summitu, řekl Shannon, by se neměl Biden pokoušet formulovat velkolepou americkou vizi polokoule, ale spíše demonstrovat citlivost k objetí regionu jinými globálními mocnostmi, obavy z rozdílu v nerovnosti a tradiční nedůvěru ve Spojené státy.

„Víc než projevy bude muset naslouchat,“ řekl Shannon.

___

spisovatelé Associated Press Matthew Lee ve Washingtonu; Daniel Politi v Buenos Aires, Argentina; K této zprávě přispěli David Beller v Rio de Janeiru a Gonzalo Solano v Quitu v Ekvádoru.

___

Goodman se hlásil z Miami.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.