Archeologové objevili pod vodou nejstarší vesnici u jezera v Evropě a našli „poklad“

Archeologové objevili pod vodou nejstarší vesnici u jezera v Evropě a našli „poklad“

Pod tyrkysovými vodami Ohridského jezera, „Perly Balkánu“ Vědci zjišťují Mohlo to být jedno z prvních usazených společností v Evropě, které se snažilo vyřešit záhadu, proč bylo ukryto za hradem obranných hrotů.

Archeologové se domnívají, že úsek albánského břehu jezera kdysi před 8 000 lety hostil osadu pevných domů, což z něj činí nejstarší dosud objevenou vesnici u jezera v Evropě.

Radiokarbonové datování lokality bylo datováno mezi 6000 a 5800 před naším letopočtem.

„Jsou o stovky let starší než dříve známá jezerní místa ve Středomoří a alpských oblastech,“ řekl. Albert HafnerProfesor archeologie z univerzity v Bernu ve Švýcarsku.

Tento letecký snímek pořízený 27. července 2023 ukazuje potápěče při hledání archeologických materiálů v jezeře Ohrid v jihovýchodní Albánii. Archeologové říkají, že osídlení Palafitte v Lin se datuje do doby 5800-6000 let před naším letopočtem.

ADNAN BIKI/AFP přes Getty Images


„Pokud víme, je nejstarší v Evropě,“ řekl agentuře AFP.

Další nejstarší vesnice byly objeveny v italských Alpách a pocházejí z doby kolem 5000 let před naším letopočtem, uvedl odborník na evropská neolitická jezerní obydlí.

Haffner a jeho tým švýcarských a albánských archeologů strávili poslední čtyři roky prováděním vykopávek v Lin na albánské straně jezera Ohrid, které se rozkládá na hornaté hranici Severní Makedonie a Albánie.

Minulý měsíc albánský premiér Edi Rama vychvaloval objev v příspěvku na Facebookuchválí jeho „nespornou historickou a archeologickou hodnotu“.

Švýcarská velvyslankyně Ruth Huberová navštívila vykopávky v červenci, protože „chtěla být osobně a okamžitě informována o výzkumu“, uvedl Haffnerův tým v prohlášení. prohlášení.

Předpokládá se, že osada byla domovem pro 200 až 500 lidí, přičemž domy byly postaveny na kůlech nad hladinou jezera nebo v oblastech, které pravidelně zaplavovaly.

A pomalu odhaluje některá zarážející tajemství.

Během nedávného ponoru archeologové odkryli důkazy naznačující, že osada byla opevněna tisíci zubatých dřevěných prken používaných jako obranné bariéry.

„Aby se takto ochránili, museli vykácet les,“ řekl Haffner.

Proč ale vesničané potřebovali postavit tak rozsáhlé opevnění, aby se mohli bránit? Archeologové stále hledají odpověď na neuchopitelnou otázku.

Vědci odhadují, že na dno jezera u Linnu bylo zaraženo přibližně 100 000 trnů a Haffner nazval nález „skutečným pokladem pro výzkum“.

Ohridské jezero je jedním z nejstarších jezer na světě a existuje již více než milion let. Podvodní vykopávky se ukázaly jako obtížné.

„Máme tady co do činění s velkým množstvím břehové vegetace,“ řekla potápěčka Marie Claire Reese SRF News řekl. „Abyste se dostali na místo potápění, musíte si cestu prorazit hustým rákosím.“

Tento letecký snímek pořízený 27. července 2023 ukazuje potápěče, kteří hledají archeologické materiály v jezeře Ohrid v jihovýchodní Albánii.

ADNAN BIKI/AFP přes Getty Images


S pomocí profesionálních potápěčů by archeologové často škrábali dno jezera a odkrývali zkamenělé úlomky dřeva a cenné kusy dubu.

Albánský archeolog Adrian Anastasi řekl, že analýza letokruhů pomáhá týmu rekonstruovat každodenní život obyvatel regionu – poskytuje „cenné poznatky o klimatických a environmentálních podmínkách“ z daného období.

„Dub jako švýcarské hodinky, velmi přesné, jako kalendář,“ řekl Haffner.

„Abychom porozuměli struktuře tohoto prehistorického naleziště, aniž bychom ho poškodili, provádíme velmi pečlivý výzkum, pohybujeme se velmi pomalu a velmi opatrně,“ dodal Anastasi, který vede albánský tým výzkumníků.

Bujná vegetace místa občas zpomaluje těžkou práci.

„Postavit jejich vesnici na kůlech byl složitý úkol, velmi složitý, velmi obtížný a je důležité pochopit, proč se tito lidé takto rozhodli,“ řekla Anastasi.

Prozatím je podle vědců možné předpokládat, že se vesnice jako potrava spoléhala na zemědělství a chov dobytka.

„Našli jsme mnoho semen, rostlin a kostí divokých i domácích zvířat,“ řekl Ilir Gibali, albánský archeolog působící na místě.

Ale bude trvat další dvě desetiletí, než bude lokalita plně prozkoumána a prostudována a než budou vyvozeny konečné závěry.

Podle Anastasiho každý výkopový výlet přináší cenné informace, které týmu umožňují poskládat obraz života na březích Ohridského jezera před tisíci lety, od architektury obydlí až po strukturu jejich komunity.

„Jsou to důležitá prehistorická naleziště nejen pro region, ale pro celou jihozápadní Evropu,“ řekl Haffner.

Minulý měsíc tým vědců Prezentujte některé z jejich zjištění Na konferenci v Řecku.

READ  Obranní vůdci ECOWAS se shodli na „Dnu D“ pro vojenskou intervenci v Nigeru | vojenské novinky

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *