Policie vyšetřuje motivy střelce, když se Praha vzpamatovává z hromadné střelby

Policie vyšetřuje motivy střelce, když se Praha vzpamatovává z hromadné střelby

České úřady v pátek pátraly po motivech ozbrojeného útoku studenta, který vedl k zabití 13 lidí na pražské univerzitě, zatímco uslzení truchlící zanechali moře svíček ve smutku za oběti.

Vydáno dne:

3 minuty

Čtvrteční střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyvolala zběsilé scény studentů utíkajících před útokem, který byl nejhorší střelbou v Česku za desítky let.

V pátek před univerzitou zablikal provizorní památník složený ze stovek svíček, když policie pokračovala ve vyšetřování kampusu v historickém centru Prahy.

Střelec, 24letý student, se po útoku zabil poté, co zastřelil 13 lidí a zranil 25 dalších.

„Známe všech 14 mrtvých a jejich identitu. Jde o 13 obětí šíleného střelce a střelce samotného,“ řekl České veřejnoprávní televizi ministr vnitra Vít Rákošan, což je pokles oproti předchozímu počtu 14 obětí.

Dodal, že tři ze zraněných byli cizinci. Nizozemské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že jedním z nich byl nizozemský občan.

Všechny oběti byly zabity uvnitř budovy a alespoň některé z nich byli spolužáci střelce.

Rákošan již dříve uvedl, že mezi střelbou a „mezinárodním terorismem“ neexistuje žádná souvislost a že student jednal z vlastní iniciativy.

Přestože policie uvedla, že již žádná bezprostřední hrozba nehrozí, v pátek stále hlídala vybraná místa včetně škol jako preventivní opatření a „na signál, že jsme tady“.

Vláda vyhlásila na sobotu státní smutek, vlajky na oficiálních budovách byly staženy na půl žerdi a lidé požádali v poledne o minutu ticha.

„obrovský arzenál“

Policejní prezident Martin Vondráček po čtvrtečním zabití řekl, že střelec, kterého policie předtím neznala, měl „obrovský arzenál zbraní a střeliva“.

Policie po studentovi začala pátrat ještě před hromadnou střelbou poté, co byl jeho otec nalezen mrtvý v obci Huston západně od Prahy.

READ  Český kulturní sektor v souladu s více než 5 miliardami Kč prostřednictvím ozdravného plánu EU - Brněnského deníku

Vondráček řekl, že střelec „odjel do Prahy s tím, že se chce zabít,“ odmítl potvrdit, zda střelec zabil jeho otce.

Policie zahájila pátrací akci v budově College of Arts, kde se očekávalo, že ozbrojenec přijde přednášet, ale místo toho šel do hlavní budovy vysoké školy poblíž.

Policie se o střelbě dozvěděla kolem 14:00 GMT a na místo vyslala jednotku rychlé reakce. O dvacet minut později střelec zemřel.

Vondráček s odvoláním na vyšetřování studentových aktivit na sociálních sítích uvedl, že střelec se inspiroval „podobným případem, který se stal v Rusku“, aniž by uvedl další podrobnosti.

Vondráček řekl, že policie se domnívá, že stejný střelec zabil také mladého muže a jeho dvouměsíční dceru v kočárku při procházce v lese na východním okraji Prahy 15. prosince.

Vyšetřování těchto vražd, které šokovaly Prahu, bylo zastaveno, dokud se v Houstonu nenašly důkazy spojující střelce se zločinem.

'Stolid'

Střelba na Karlově univerzitě, která se nachází v blízkosti významných turistických míst, jako je Karlův most ze 14. století, byla nejsmrtelnější od doby, kdy se Česká republika v roce 1993 stala samostatnou zemí.

Premiér Peter Fiala řekl: „Tento hrozný čin nemá žádné ospravedlnění.“

Americký prezident Joe Biden vyjádřil soustrast a kritizoval „neoprávněnou“ střelbu.

„Moje srdce patří těm, kteří přišli o život při dnešní nesmyslné střelbě v Praze, zraněným a českému lidu,“ napsal na X.

A dodal: „Naše orgány jsou v kontaktu s českými orgány činnými v trestním řízení a v případě potřeby jsme připraveni poskytnout další podporu.“

Mezi těmi, kdo kondolovali také francouzský prezident Emmanuel Macron, prezidentka Evropské unie Ursula von der Leyenová a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.


Přestože masové násilnosti se zbraněmi jsou v České republice neobvyklé, v posledních letech zemí otřásly některé případy.

Třiašedesátiletý muž v roce 2015 zastřelil sedm mužů a ženu, než se zabil v restauraci na jihovýchodě města Uherský Brod.

V roce 2019 zabil muž v čekárně nemocnice ve východní Ostravě šest lidí, další žena zemřela o několik dní později. Muž se asi tři hodiny po útoku zastřelil.

(AFP)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *