Jacob Zuma, bývalý jihoafrický prezident, byl zatčen

NKANDLA, Jihoafrická republika – Jacob Zuma, bývalý prezident Jihoafrické republiky, byl ve středu zatčen, aby začal vykonávat 15měsíční trest odnětí svobody, který omezuje ohromující zhroucení bojovníka za svobodu, který bojoval s režimem apartheidu po boku Nelsona Mandely.

Ústavní soud, nejvyšší soudní orgán v zemi, Minulý měsíc jsem nařídil uvěznění pana Zumy Poté, co byl shledán vinným z pohrdání za to, že se nedostavil před vyšetřovací komisi pro obvinění z korupce, která poškodila jeho působení ve funkci prezidenta v letech 2009 až 2018.

Za pana Zumy, který byl nucen odstoupitZjistil se rozsah korupce nepotismu ve vládnoucím Africkém národním kongresu, který z dříve ohlášeného osvobozeneckého hnutí udělal nástroj pro obohacování mnoha úředníků. Korupce vedla k vykuchání daňové agentury v zemi, milované pracovní smlouvy a Soupeři stříleli V boji o bohatství a moc.

Mr. Zuma, 79, dobrovolně se vzdát Ve středu, 40 minut před půlnoční lhůtou, aby ho policie předala vězeňským úředníkům. Policie uvedla, že byl vyhnán ze svého komplexu v dlouhé konvoji automobilů a krátce poté vzat do vazby. K zatčení došlo po týdnu napjatého jednání, kdy bývalý prezident a jeho spojenci kritizovali rozhodnutí Nejvyššího soudu a bez důkazů naznačili, že se stal obětí spiknutí.

Tyto komentáře se obracely na příznivce Zumy, kteří byli v neděli umístěni ve stovkách před jeho domovským domovem v Nkandle a uvedli, že pokud by se chtěli dovolat bývalému prezidentovi, policie je bude muset zabít. Ve středu večer byl ale malý odpor a temnou ulici před komplexem osvětlovaly pouze světla kamer reportérů.

Zatímco velká část země oslavovala rozhodnutí soudu jako potvrzení demokratického řádu Jihoafrické republiky a zásady, že nikdo není nad zákonem, minulotýdenní patová situace odhalila hluboké rozpory v této mladé demokracii a v Africkém národním kongresu ANC. Hizb ut-Tahrir, který vládl zemi od pádu apartheidu v roce 1994.

READ  Kate Middleton a princ William oslavují narozeniny prince Georgea ranním obrázkem: „Turning the eight“

Pan Zuma kdo Prezidentství bylo poznamenáno skandály a špatným řízenímV některých rozích je však hluboce milovanou populistickou postavou, zejména mezi Zulu ve své domovské provincii KwaZulu-Natal. Jeho příznivci se v neděli shromáždili před jeho komplexem, řadou budov s doškovou střechou posazenou na útesu – stránky spojené s chamtivostí, když byl jako prezident obviněn z použití peněz daňových poplatníků na propagaci.

Mnoho lidí argumentovalo tím, že odpůrci pana Zumy v ANC usilovali o použití soudů, aby mu zabránili znovu získat kontrolu nad stranou od svého bývalého viceprezidenta a současného prezidenta Cyrila Ramaphosy.

Obraz Jihoafrické republiky jako vůdce na africkém kontinentu – vylepšený panem Mandelou a jeho nástupcem Thabem Mbekim – během vlády pana Zumy poklesl. Pan Zuma, který neměl žádné formální vzdělání, byl považován za bojujícího šampióna Jihoafrické republiky ve venkovských a městských oblastech.

Už před svým zvolením však čelil obvinění z korupce a opustil zemi se stagnující ekonomikou, vysokou mírou nezaměstnanosti a ještě více se utápěl v drsné nerovnosti, která předcházela jeho vládě.

Vláda nyní tvrdí, že během působení pana Zumy byly ze státní pokladny odcizeny desítky miliard dolarů, což popírá.

Během shromáždění v neděli odpoledne stál pan Zuma na přeplněné plošině, aby oslovil své následovníky, kteří tlačili bok po boku a komentovali každé jeho slovo. Smáli se jeho vtipům a zpívali písničky o boji s ním. Mávali cedulemi nesoucími zprávy jako: „Žádáme naši zemi, která byla ukradena před 573 lety,“ a „Odmítáme, aby nám vládli špehové apartheidu.“

„Bojoval jsem za svobodu,“ řekl davu pan Zuma. Bojoval jsem za tato práva. Nikdo mi nebude brát práva. Dokonce i mrtví, se kterými jste bojovali během osvobozovacího boje, budou obráceni v jejich hrobech. “

READ  Navaľnyj se před soudem dostavuje poprvé od ukončení hladovky a říká: „Jsem jen strašná kostra“

Během tiskové konference v neděli večer pan Zuma tvrdil, že byl odsouzen bez soudu, a porovnal svou situaci s bojem apartheidu.

„Je mou povinností a povinností zajistit, aby nebyla ohrožena důstojnost a respekt našeho soudnictví prostřednictvím ustanovení, která našim lidem připomínají dny apartheidu,“ uvedl.

Hodiny poté, co se Zuma objevil na přeplněném pódiu před hordami příznivců, často bez masky, řekl zpravodajským médiím také to, že poslat někoho v jeho věku do vězení za pandemii „je totéž jako rozsudek smrti“.

I když řekl, že jeho stoupenci potřebují k protestování jeho jménem použít mírové prostředky, později řekl, že za jejich reakce nemůže nést odpovědnost.

V obavě, že by se situace mohla vymknout kontrole, vedoucí ANC poslali před stanoveným termínem úředníky strany do domu pana Zumy, aby pomohli zachovat klid a zprostředkovat řešení. Zatímco zatčení bývalého prezidenta může prohloubit rozpory uvnitř strany, vyšší představitelé uvedli, že věří, že to organizaci neroztrhne. Předchozí neshody vedly k existenci malých separatistických stran, ale nic neotřáslo nadvládou ANC.

Obavy z toho, co se odvíjelo mimo domov pana Zumy, však byly velké. Ve svém prohlášení strana uvedla, že situace „nepředstavuje lidové povstání, ale byla vytvořena z řad ANC“.

Někteří vůdci ANC měli obavy z rozvíření zuluského nacionalismu v zemi, která se kdysi snažila udržet etnické rozpory, když ji apartheid použil k udržení vlády bílé menšiny. „Udržitelnost naší demokracie vyžaduje, abychom neustále zajišťovali potvrzení hodnot etnického původu a odmítání jakýchkoli projevů rasového šovinismu,“ uvedlo ve svém prohlášení ANC.

Trest odnětí svobody pana Zumy byl způsoben jeho odmítnutím svědčit před Korupční komisí vedenou soudcem Raymondem Zondem, místopředsedou Ústavního soudu. Pan Zuma v lednu vzdoroval rozkazu a začal ostrou veřejnou kritiku soudnictví.

READ  Blinken oznamuje další americkou pomoc Palestincům a tvrdí, že USA znovu otevřou svůj konzulát v Jeruzalémě

Poté ignoroval několik žádostí Ústavního soudu o obranu své neochoty svědčit. Pan Zuma řekl, že by svědčil před Korupční komisí, kdyby soudce Zundu odstoupil, protože měl pocit, že je proti němu zaujato právo.

Soudce El-Sisi Kambibe, úřadující prezident v té době, oznámil minulý měsíc rozhodnutí soudu poslat pana Zumu do vězení a uvedl, že bývalý prezident provedl „řadu přímých útoků“ na soudnictví “a také vypočítavé a mazané úsilí “narušit jeho legitimitu a moc” “.

„Pokud je sporům umožněno beztrestně rozhodnout, kterých příkazů se chtějí řídit a které se rozhodnou ignorovat, pak si naše ústava nezaslouží papír, na kterém je napsáno,“ uvedla ve čtení z rozhodnutí soudu potvrzujícího rozhodnutí 7 až 2:

O několik dní později podal pan Zuma návrh, v němž žádal soud, aby zvážil zrušení trestu odnětí svobody vydaného proti ní. Rovněž podal u nižšího soudu žádost, aby zabránil policii v jeho zatčení až po pondělním zasedání ústavního soudu, aby rozhodl o jeho žádosti o zrušení.

Na jednání, které se tento týden konalo u nižšího soudu, právník pana Zumy zdvojnásobil argument svého klienta, že je nespravedlivé být odsouzen k trestu odnětí svobody bez soudu. Advokát Dali Mpofu rovněž poukázal na možnost občanských nepokojů, pokud by byl pan Zuma poslán do vězení, s tím, že Masakr 2012 Při stávce ve městě Marikana policie zastřelila 34 horníků.

Během slyšení právnice Komise, Tembika Ngokaitubi, uvedla, že pana Zumu je třeba zatknout pro obvinění z opakovaného napadání soudnictví.

„Máme co do činění s opakovaným a vzpurným porušovatelem zákonů v podobě pana Zumy,“ řekl pan Ngcukaitobi.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *