Summit APEC: Překvapivé vazby Si Ťin-pchinga s venkovem v Iowě

Summit APEC: Překvapivé vazby Si Ťin-pchinga s venkovem v Iowě

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Xi Jinping dostává květiny od mladé dívky v Iowě během cesty do státu v roce 2012

Rick Kimberly stále přesně neví, jak se budoucí vůdce Číny dostal na jeho ranč u Des Moines.

Před cestou v roce 2012 se o zemědělské oblasti v Iowě zvlášť zajímala předsunutá skupina a rodinná farma pana Kimberlyho, která pěstuje kukuřici a sójové boby, byla pro tento účel vhodná.

„Také nám řekli, že nechtějí, aby se někdo dostal na zemědělské stroje. Myslím, že se báli, že by někdo mohl uklouznout a spadnout,“ vzpomíná.

Úředníci ale bagatelizovali praktické nadšení, které projevil nejdůležitější člen jejich delegace, tehdejší viceprezident Si Ťin-pching.

„Viděla jsem prezidenta Xi, jak se dívá na traktor John Deere, a zeptala jsem se ho, jestli na něj nechce nasednout,“ říká Kimberly.

„Samozřejmě, že ano. Mluvili jsme přes překladatele, ale ten na překlad nečekal. Okamžitě mi rozuměl a šel rovnou k traktoru.“

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Xi Jinping (uprostřed) vystupuje z kabiny traktoru s Rickem Kimberlym (vpravo), když v roce 2012 procházejí farmou jeho rodiny

Obavy o zdraví a bezpečnost se ukázaly jako neopodstatněné a Xi byl šťastný a nezraněn z jízdy na zemědělském zařízení.

Ukázalo se, že je to další kapitola v podivných vztazích Xiho s převážně venkovským středozápadním státem.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Zdá se, že budoucí čínský vůdce si svou praktickou návštěvu užívá

Pan Xi poprvé cestoval do Iowy v roce 1985 jako součást zemědělské delegace z čínské provincie Hebei.

Bydlel v Muscatine, městě s asi 24 000 obyvateli obklopeného zemědělskou půdou a řekou Mississippi.

The People’s Daily, oficiální noviny Čínské komunistické strany, poznamenaly, že delegace „navštívila starší komunity, zúčastnila se narozeninové oslavy, provedla šest rozhovorů s místními médii a zúčastnila se pěti uvítacích banketů pořádaných americkou stranou“.

Eleanor Dvorczak, která Si Ťin-pchinga během jeho pobytu hostila u sebe doma, později BBC řekla: „Myslela jsem si, že je to velmi milý, soustředěný a zdvořilý muž.“ „Bylo potěšením mít ho v domě.“

Dvorczakovi umístili pana Shi do ložnice svého syna, který v té době studoval na univerzitě v Iowě. Pokud měl čínský prezident svůj názor na tapetu pokoje Star Trek, dokázal si jej nechat pro sebe.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Čínský vůdce se znovu sešel s obyvateli Muscatinu včetně Sarah Landové (vlevo) během své návštěvy v roce 2012. V roce 1985 pomohla paní Landová koordinovat návštěvu Muscatinu pro delegaci vedenou Xi.

Někteří z Iowanů, se kterými se budoucí prezident během této první cesty setkal, jsou nyní v čínských médiích známí jako „staří přátelé“. Zatímco často mrazivé vztahy mezi Spojenými státy a Čínou budou podrobně popsány během summitu APEC tento týden a setkání mezi panem Xi a prezidentem Joe Bidenem, jistě se mu dostane vřelého přijetí od mnoha „starých přátel“, kteří pozvali ho na večeři.

V rámci své cesty do státu se v roce 2012 vrátil do Muscatinu a v následujícím roce koupil čínský obchodník starý rodinný dům Dvorczaků, který se na čas změnil v muzeum.

Iowa tento týden na itineráři není, očekává se však, že se Si Ťin-pching setká také s Terrym Branstadem, bývalým guvernérem státu, který za Donalda Trumpa sloužil jako velvyslanec v Číně.

Branstad, který nereagoval na žádost o komentář, řekl listu Iowa poté, co opustil místo velvyslance, že ačkoli se těší vřelému osobnímu vztahu s panem Xi, má hluboké obavy z některých politik čínské vlády.

„Akce, kterou podnikli proti lidem v Hongkongu… [and] „Myslím, že špatné zacházení s Ujgury je nerozumné,“ řekl listu The Gazette v Cedar Rapids.

Kritizoval také utajování země ohledně původu prvního vypuknutí Covid-19 a řekl: „Opravdu si myslím, že jejich systém je skutečný problém.“

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Restaurace McDonald’s v Muscatinu vítá pana Xi během jeho cesty v roce 2012

Kimberly, kterému je nyní 72 let a je součástí páté generace jeho farmářské rodiny z Iowy, která sahá až do 60. let 19. století, říká, že v roce 2012 se čínská delegace zajímala o víc než jen o focení – položila spoustu otázek o jemnějších detailech moderní zemědělství.

Pro něj osobně byla návštěva událostí, která změnila život. Později byl pozván do Číny a od té doby cestoval do země více než 20krát v rámci úsilí o podporu rozvoje zemědělství.

zdroj obrázku, Getty Images

Komentář k fotce,

Pan Xi se dívá na vázy naplněné sójovými boby a kukuřicí v Kimberlyině domě v roce 2012, zatímco pan Branstad (vlevo) – guvernér Iowy, který se později stal velvyslancem v Číně – a Kimberly (vpravo) se dívají.

„Propagujeme udržitelné zemědělství a lepší způsoby růstu,“ říká. „Obhospodařujeme 4000 akrů se čtyřmi lidmi. Pro lidi v Číně je úžasné, že můžete obhospodařovat tak velkou plochu s tak malým počtem lidí.“

To také udělalo z jeho farmy turistickou atrakci. Kimberly říká, že „stovky, ne-li tisíce“ Číňanů od té doby podnikly cestu na místo, kde jejich vůdce kdysi jezdil na traktoru.

READ  KCR na pódiu se 4 MLA z Telangany, kteří tvrdili pytláctví, zaútočili na BJP

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *