Česká republika zintenzivňuje vztahy s Tchaj-wanem, což rozčiluje Čínu

Česká republika zintenzivňuje vztahy s Tchaj-wanem, což rozčiluje Čínu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová před svou březnovou návštěvou Tchaj-peje přislíbila podporu zemím, které si váží lidských práv a liberální demokracie.

Tento krok přichází v době, kdy Česká republika upevňuje vztahy s Tchaj-wanem, a to i přes to, že Čína si tento ostrov prohlašuje jako svůj. Zvolený prezident Peter Pavel nedávno hovořil s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen, což vyvolalo silnou reakci Číny.

Markéta Pekarová-Adamová hovořila s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wu a uvedla: „Podpora partnerů, kteří respektují lidská práva a principy liberální demokracie, je prioritou naší parlamentní diplomacie.“

Řečník plánuje navštívit Tchaj-wan s delegací vedoucích firem a zástupců vzdělávacích a vědeckých institucí.

Tento posun k protchajwanské pozici Petera Pavla se lišil od postoje prezidenta Miloše Zemana, který upřednostňoval užší vztahy s Pekingem. Přestože Česká republika nemá s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, vláda a zákonodárný sbor pracují na posílení ekonomických a kulturních vazeb s ostrovem.

Zatímco většina zemí se vyhýbá jednání na vysoké úrovni s Tchaj-wanem a jeho prezidentem, aby nenarušila Čínu, druhou největší ekonomiku světa, nová administrativa České republiky se neostýchá navázat s ostrovním státem srdečné vztahy.

Bývalý český premiér Mirek Topolánek v úterý také tweetoval, že „věříme, že Tchaj-wan nikdy nebude Čínou“. Což vyvolalo diplomatické odsouzení z Číny.

V reakci na odsouzení Topolánek na Twitteru uvedl: „Odsuzuji odsouzení čínské diplomacie. Jsem hluboce znepokojen.“ A dodal: „Jak dlouho budeme hrát vnucenou hru jedné Číny? Tchaj-wan není Čína a doufejme, že nikdy nebude. Stejně jako Jižní Korea není Severní Korea a Ukrajina není Rusko.“

READ  Curling odstartuje Hry ve stínu Covidu, napraví obavy

Zdroj:

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *