Dotčená legitimita NATO po selhání Afghánistánu

Praha, Česká republika: Český prezident Miloš Zeman uvedl, že legitimita NATO je zpochybňována po jeho neúspěchu v Afghánistánu, přičemž zdůraznil, že jeho země se bude soustředit spíše na národní obranu než na „plýtvání penězi“ na alianci.

Zeman, který je považován za stoupence Ruska a Číny, dodal, že hlavní úlohou NATO je boj proti mezinárodnímu terorismu, ale tento úkol také selhal.

V rozhovoru, který zveřejnilwww.parlamentnilisty.czZeman v úterý prohlásil, že „nedůvěra mnoha členských států vůči NATO po této zkušenosti vzroste, protože řeknou – pokud neuspějete v Afghánistánu, jak můžete zaručit, že neuspějete v žádné jiné kritické situaci?“

„Vzhledem k tomu, že investice do NATO je nyní jako plýtvání penězi, naše výdaje na obranu by se měly zaměřit na národní obranu a národní vojenské zakázky,“ dodal.

V úterý NATO uvedlo, že Taliban musí zabránit tomu, aby se Afghánistán znovu stal živnou půdou pro terorismus, a varoval, že aliance má stále vojenské kapacity k útoku na jakoukoli teroristickou skupinu z dálky.

Prezident je podle ústavy vrchním velitelem českých ozbrojených sil, ale vláda je odpovědná za nastavení národní obranné politiky.

Vláda v červnu uvedla, že se Česká republika snaží do roku 2024 zvýšit své výdaje na obranu na 2% HDP, v souladu s cílovou úrovní NATO, ale tento termín nebylo možné dodržet kvůli hospodářské krizi způsobené pandemií koronaviru.

READ  Český startup Fireball již získal na mobilní Dragon's Lyre 20 milionů korun

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *