Dotčená legitimita NATO po selhání Afghánistánu

Praha, Česká republika: Český prezident Miloš Zeman uvedl, že legitimita NATO je zpochybňována po jeho neúspěchu v Afghánistánu, přičemž zdůraznil, že jeho země se bude soustředit spíše na národní obranu než na „plýtvání penězi“ na alianci.

Zeman, který je považován za stoupence Ruska a Číny, dodal, že hlavní úlohou NATO je boj proti mezinárodnímu terorismu, ale tento úkol také selhal.

V rozhovoru, který zveřejnilwww.parlamentnilisty.czZeman v úterý prohlásil, že „nedůvěra mnoha členských států vůči NATO po této zkušenosti vzroste, protože řeknou – pokud neuspějete v Afghánistánu, jak můžete zaručit, že neuspějete v žádné jiné kritické situaci?“

„Vzhledem k tomu, že investice do NATO je nyní jako plýtvání penězi, naše výdaje na obranu by se měly zaměřit na národní obranu a národní vojenské zakázky,“ dodal.

V úterý NATO uvedlo, že Taliban musí zabránit tomu, aby se Afghánistán znovu stal živnou půdou pro terorismus, a varoval, že aliance má stále vojenské kapacity k útoku na jakoukoli teroristickou skupinu z dálky.

Prezident je podle ústavy vrchním velitelem českých ozbrojených sil, ale vláda je odpovědná za nastavení národní obranné politiky.

Vláda v červnu uvedla, že se Česká republika snaží do roku 2024 zvýšit své výdaje na obranu na 2% HDP, v souladu s cílovou úrovní NATO, ale tento termín nebylo možné dodržet kvůli hospodářské krizi způsobené pandemií koronaviru.

READ  Pandořiny papíry: Skandál za 32 bilionů dolarů

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *