Česká republika: Co stojí za celosvětově nejhorším počtem nakažených COVID? | Zprávy o pandemii koronaviru

Praha, Česká republika Česká republika má s počtem obyvatel 10,7 milionu a zatím asi 1,4 milionu případů koronaviru nejvyšší míru nakažených na hlavu na světě.

Alarmující je také počet obětí – 22 000 lidí.

Premiér Andrej Babiš zavedl 1. března dosud nejpřísnější karanténní opatření. Lidé mají zakázáno cestovat v rámci země a mezi regiony a nemohou se navzájem navštěvovat. Všichni maloobchodníci, kromě základních obchodů, jako jsou supermarkety, jsou zavření.

Náhlý nárůst počtu případů přichází v době, kdy si takzvaná Kentova varianta, vysoce nakažlivý kmen poprvé objevený ve Spojeném království, razí cestu napříč zemí a tlačí nemocnice a českou ekonomiku na pokraj kolapsu.

Přední odborník na sekvenování virů Jean Paes z Akademie věd hovoří s Al-Džazírou o závažnosti pandemie a vyzývá vládu, aby přijala ještě přísnější opatření.

Al-Džazíra: Jak se země dostala z nejnižší míry nakažených v Evropě k nejvyšší na světě?

Jan Pesese: Česká republika se aktuálně nachází ve čtvrté vlně epidemie a zdravotnictví naráží na své limity.

Česká vláda soustavně prokazuje své nešikovné vedení, nedokáže ochránit veřejné zdraví a vládne spíše populismem, než aby se spoléhala na rady odborníků.

Mnoho politiků si jen těžko uvědomilo, že infekční nemoci exponenciálně rostou.

Vláda uvalila uzamčení v březnu loňského roku, kdy jsme měli jen tucet nakažených. S takovými několika případy bylo uzamčení velmi účinné a lidé se postarali.

V květnu začala vláda zmírňovat omezení, protože v zemi nebyly téměř žádné případy. Přes léto nebyla žádná omezení, a když v září přišla druhá vlna, politici nereagovali dostatečně rychle.

Česká vláda navíc nedokázala komunikovat s veřejností na všech frontách.

Populistický premiér Andrej Babiš demonstroval nedůsledné vedení tím, že jen pár měsíců odvolal dva ministry zdravotnictví, zavedl omezení a druhý den je změnil. Obecně se vládě nedaří komunikovat s veřejností, získat od ní důvěru a chránit ji.

READ  9 věcí, které můžete dělat v Praze v dubnu 2022

Al-Džazíra: V posledních dnech se často objevilo kolem 15 000 nových infekcí. Očekáváte, že se toto číslo zvýší?

Záplaty: Ano, kvůli řadě nepříznivých faktorů. Nejprve jsme začali s očkováním příliš pozdě a měli jsme jedno z nejpomalejších očkování v Evropě. Stát začal minulý týden očkovat pouze o víkendech – což je nepřípustné.

Celý očkovací program byl od začátku katastrofou, když 24 hodin po zavedení spadl online registrační systém.

Pace říká, že vláda by měla zavést přísnější opatření k omezení individuálního kontaktu [Denisa Dimitrovová]

Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo chaos, i když jsme dostali dávky vakcíny, nezahájili jsme očkování pro nedostatek stříkaček a jehel.

Za druhé, neděláme dostatečné sekvenování. Teprve nyní začínáme mapovat různé virové kmeny. Dosud máme sekvenovaných pouze 737 vzorků. To je velmi málo ve srovnání řekněme s Velkou Británií, kde se dívají na genetický otisk každého desátého vzorku.

To je důležité pro detekci nových kmenů a odpovídající úpravu epidemických opatření. Nejnakažlivější typ, nazývaný varianta Kent, byl pravděpodobně několik měsíců předtím, než byl objeven.

Al-Džazíra: Přizpůsobí se zdravotnický systém?

Záplaty: Je ironií, že české nemocnice dnes těží z velkého počtu nemocničních lůžek, které byly zavedeny v době totality, kdy byly ústavy běžnou praxí. Navíc máme výborný zdravotní systém a můžeme počítat s pomocí ostatních členských zemí EU.

Přesto některé naše nemocnice naplnily kapacitu a již nepřijímají pacienty. Nemyslím si, že uvidíme obrázky pacientů s COVIDem umírat na ulicích, ale pandemie bude mít obrovský dopad na systém zdravotní péče a lidé pravděpodobně zemřou, protože nedostanou primární a preventivní péči.

Al-Džazíra: Co se z hlediska usnadnění dalo udělat jinak? Dělá nyní vláda správné kroky?

Záplaty: Před Vánoci jsme neměli zmírňovat omezení. S šířením nakažlivé mutace kolidovalo otevírání obchodů a kaváren. Toto je jen jeden příklad neustálého selhání naší populistické vlády včas uvalit účinná omezení a upřednostňovat politickou přitažlivost před bezpečností.

READ  Cestujte jako James Bond - Daijiworld.com

Nyní platí zákaz cestování mezi regiony, ale co potřebujeme, je odstranit osobní kontakt. Vzhledem k tomu, že jsou všechny školy, bary a obchody zavřené, nevidím rozdíl, zda budou či nebudou otevřené regionální hranice.

Al-Džazíra: Myslíte si, že současná omezení pomohou epidemii omezit?

Záplaty: Ne, to je vysoce nepravděpodobné. Nacházíme se v cyklu, který může skončit pouze tehdy, pokud zavedeme přísnější omezení na delší dobu. To znamená zavřít všechny ekonomické aktivity a přesvědčit lidi, aby zůstali doma.

V současné době je ekonomika na pokraji kolapsu a finanční a morální schopnost většiny lidí dodržovat pravidla se vyčerpala. České děti jsou mimo školu déle než rok, nejdéle mimo Evropu. Je vidět zoufalství, ale dokud nedosáhneme méně než 1 000 nových případů denně, nemůžeme si dovolit zrušit omezení.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.