Česká centrální banka opět zvyšuje klíčovou úrokovou sazbu :: WRAL.com

Frankfurter Allgemeine Zeitung: — Centrální banka České republiky opět agresivně zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu ve snaze zkrotit rostoucí inflaci.

Nárůst o jeden procentní bod ve středu na 3,75 % byl pátým nárůstem v řadě od června a byl vyšší, než očekávali analytici. Banka, která růst spotřebitelských cen považuje za velkou hrozbu, také naznačila, že sazby zvýší.

Inflace v listopadu vyskočila na 6 %, což je 13leté maximum a vysoko nad 2% cílem banky.

Banky, které kontrolují měnovou politiku po celém světě, se začaly přesouvat ze stimulace ekonomiky zasažené koronavirem k boji proti vysokým spotřebitelským cenám, které se objevily během oživení. Minulý týden se Bank of England stala první bankou ve vyspělé ekonomice, která zvýšila úrokové sazby od začátku pandemie. Jiní, včetně Evropské centrální banky a Federálního rezervního systému USA, opouštějí ekonomický stimul spojený s pandemií.

V Česku naposledy centrální banka změnila sazby 4. listopadu, kdy základní sazbu zvýšila o bod a čtvrt na 2,75 %.

Jde o první krok svého druhu za nové vlády vedené konzervativním premiérem Peterem Fialou, která minulý týden složila přísahu. Bývalý kabinet populistického premiéra Andreje Babiše proti navýšením protestoval s tím, že poškozují ekonomiku zotavující se z pandemie koronaviru.

Česká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí proti stejnému období loňského roku o 2,8 %.

READ  USA dosáhly dohody s Rakouskem, Francií, Itálií, Španělskem a Spojeným královstvím, aby se vyhnuly závazkům podle článku 301 | Kelly Dray a Warren LLP

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *