Černá Hora vyhlásila třídenní smutek za oběti hromadné střelby

Černá Hora vyhlásila třídenní smutek za oběti hromadné střelby

Podezřelý z útoku na spisovatele Salmana Rushdieho byl obviněn z pokusu o vraždu a pokus o vraždu a je držen bez propuštění na kauci, uvedly úřady v západním New Yorku, kde k útoku 13. srpna došlo.

Policie státu New York uvedla, že Hadi Matar, 24, byl předvolán pozdě 12. srpna ve dvou případech pokusu o vraždu druhého stupně a napadení druhého stupně. tvrzení.

Matarův právník podal jeho jménem prohlášení o nevině.

Okresní prokurátor okresu Chautauqua Jason Schmidt uvedl, že na vyšetřování pracují státní a federální donucovací orgány.

Matar, obyvatel New Jersey, byl zatčen na místě činu. Schmidt uvedl, že vyšetřovatelé pracují na pochopení plánování a přípravy, které útoku předcházely, a na určení, zda by měla být vznesena další obvinění.

Rushdieho agent Andrew Wylie řekl, že Rushdie zůstal v nemocnici na ventilátoru s poškozením jater a nervů. Willey dodal, že pravděpodobně přijde o jedno oko.

Rushdie, který se roky skrýval poté, co mu jeho román Satanské verše v 80. letech minulého století vyhrožoval smrtí od íránského vůdce, byl napaden v Chautauqua Institute, centru duchovního útočiště ve venkovském koutě jihozápadního New Yorku, kam měl mluvit.

Centrum je známé především díky letnímu cyklu přednášek, kde Rushdie již dříve mluvil.

Policie státu New York v prohlášení uvedla, že podezřelý vtrhl na pódium, když byl Rushdie představován, a napadl jeho i moderátora Henryho Reese.

Svědci uvedli, že útok trval asi 20 sekund a Hattar údajně pokračoval v úderech a bodání Rushdieho, i když ho přihlížející spěchali zadržet. Reese utrpěl lehké zranění hlavy.

Na útok v Íránu nebyla žádná oficiální reakce, ale několik tvrdých novin útočníka chválilo.

„Tisíc statečných… pro poslušné statečné, kteří zaútočili na odpadlíka a zlého Salmana Rushdieho v New Yorku“,
Napsaly to noviny Kayhan, jejichž šéfredaktorem byl jmenován íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí. „Ruka muže, který roztrhl krk nepříteli Božímu, musí být políbena.“

READ  The Changing Face of Europe se vrací na Hot Docs s 10 filmy zkoumajícími témata identity

Satanské verše byly v Íránu zakázány, protože je mnoho muslimů považuje za rouhání. Rok po jejím zveřejnění v roce 1988 vydal tehdejší íránský vůdce ajatolláh Ruholláh Chomejní fatvu vyzývající k Rushdieho smrti.

Íránská vláda se od Chomejního výnosu distancovala, ale anti-Rushdieho nálady přetrvávají. V roce 2012 zvýšila jedna polooficiální íránská náboženská instituce Rushdieho odměnu z 2,8 milionu na 3,3 milionu dolarů.

Rushdie, který byl kvůli fatvě nucen se dlouhá léta skrývat, tehdy hrozbu odmítl s tím, že neexistuje žádný důkaz, že by lidé měli o odměnu zájem.

V roce 1991 byl zabit japonský překladatel knihy a italský překladatel přežil útok nožem. V roce 1993 byl norský knižní nakladatel třikrát zastřelen a přežil.

Chameneí nikdy sám o sobě nevydal fatwu, aby fatwu stáhl, ačkoliv v posledních letech se Írán na spisovatele nezaměřoval.

Rushdie byl v Chautauqua Institute, aby se zúčastnil diskuse o tom, že Spojené státy slouží jako útočiště pro spisovatele a umělce v exilu a „domov pro svobodné tvůrčí vyjádření“, uvádí web nadace.

Americký prezident Joe Biden odsoudil „krutý útok“ a pochválil Rushdieho za jeho „odmítnutí zastrašit nebo umlčet ho“.

v současné situaci 13. srpna Biden řekl, že on a jeho manželka, první dáma Jill Biden, „jsou se všemi Američany a lidmi po celém světě a modlí se za jeho zdraví a uzdravení“.

Dodal, že Rushdie „představuje univerzální základní ideály. Pravda. Odvaha. Flexibilita. Schopnost sdílet myšlenky beze strachu.“

Kanadský premiér Justin Trudeau prohlásil, že útok byl ranou pro svobodu projevu.

řekl Trudeau ve zprávě tweet.

Útok odsoudil i německý kancléř Olaf Schulz.

„Jak ohavný čin,“ řekl Schultz CvrlikáníDodal, že popřál autorovi úspěch v uzdravení.

„Svět potřebuje lidi, jako jste vy, kteří se nebojí nenávisti a kteří nebojácně brání svobodu projevu,“ řekl.

READ  Od Blackburnu po Star Wars: The Game Guy's Unexpected Journey

Rushdie se narodil v indické Bombaji a má britské a americké občanství a podle časopisu Politico žije od roku 2000 v New Yorku.

Se zprávami Associated Press a Reuters

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *