20 000 bílých křížů: označení mýta Covid ve střední a východní Evropě

PRAHA – Na středověkém náměstí v centru Prahy se objevilo více než 20 000 bílých krucifixů namalovaných na dlažebních kostkách, z nichž každý je obětí Covid -19 – úsilí, které zdůrazňuje zpustošení pandemie, která v posledních týdnech zasáhla východní a střední Evropu.

Stejně jako mnoho zemí v regionu i Česká republika přežila první vlnu koronaviru počátkem loňského roku mnohem lépe než Itálie a mnoho dalších zemí západní Evropy. Od té doby však utrpěla jednu z nejvyšších úmrtí na Covid na světě a během posledního měsíce se snažila udržet novou vlnu infekcí.

Maďarsko – jehož krajně pravicový populistický vůdce Viktor Orban se loni chlubil reakcí své vlády na pandemii – také zaznamenává rekordní úmrtnost, přičemž za poslední měsíc zemřelo více než 4 000 lidí.

Česká republika, Maďarsko, Srbsko a další země v regionu zrušily pandemická omezení loni v létě po počátečním úspěšném úsilí o omezení viru. Ale vzhledem k tomu, že počet případů a úmrtí v posledních týdnech stoupá, nyní se snaží škody zvrátit.

Maďarsko a Slovensko, oba členové Evropské unie, hledají pomoc s ruskou vakcínou Sputnik V, přestože ji dosud neschválili regulační orgány EU. Maďarsko také začalo používat vakcínu čínské výroby, která nebyla schválena v Evropské unii. Srbsko, které není členem bloku, nakoupilo miliony dávek vakcíny z Ruska a Číny a také od západních společností.

Jedním z hlavních důvodů vysoké míry infekce je nakažlivější typ viru, který byl poprvé identifikován v Británii v prosinci a od té doby se rychle rozšířil v České republice, Polsku a jinde ve východní a střední Evropě.

V sobotu Polsko nařídilo uzavření hotelů a obchodů, kromě obchodů s potravinami, až do odvolání po zvýšení počtu infekcí, z nichž nejméně 60% představuje variantu, která byla poprvé objevena v Británii.

Hluboce polarizovaná politika v celém regionu brání reakcím států na pandemii, přičemž strany bez moci-ať už jsou to prozápadní liberálové nebo pravicoví populisté-nebo mladší partneři v vratkých koalicích běžně útočí na vše, co jejich soupeři dělají ve vládě.

Protivládní demonstranti v Srbsku uspořádali o víkendu malé demonstrace za zavření restaurací a barů a odborníci na veřejné zdraví v Maďarsku si stěžovali na nekonzistentní reakci Orbánovy vlády na pandemii.

READ  Druhý největší evropský festival oceňuje Johnnyho Deppa - The Hollywood Reporter

Na Slovensku rozhodnutí o dovozu vakcín z Ruska zatlačilo koaliční vládu na pokraj krachu počátkem tohoto měsíce po sporu mezi zákonodárci o tento krok. Úmrtnost na koronavirus na Slovensku je dvakrát vyšší než ve Francii a je o něco nižší než úmrtnost v České republice.

Namalované kříže, které se v pondělí objevily na Staroměstském náměstí v Praze, hlavním městě České republiky, jsou dílem skupiny Million Moments for Democracy, skupiny aktivistů proti premiérovi Andreji Babišovi, která proti němu organizovala velké pouliční protesty. Kříže čítající více než 20 000 představují téměř 25 000 lidí, kteří v zemi zemřeli na virus – v přibližně 10 milionové zemi je to obrovské číslo.

Česká republika je stejně jako Slovensko hluboce rozdělena ohledně ruské vakcíny Sputnik V. Ačkoli zveřejněná data uvádějí účinnost přes 90 procent, moskevští kritici v Evropě ji považují za „nástroj hybridní války“, který se používá k rozdělení Západu.

Český prezident Miloš Zeman, dlouho známý svými prokremelskými názory, minulý měsíc řekl, že požádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zajistil dodávky Sputniku do jeho země. Když české ministerstvo zdravotnictví tuto myšlenku odmítlo, pan Zeman požadoval bezvýsledně odvolání ministra.

Vakcíny ale neposkytují rychlý útěk z epidemie. Dokud nebude velká populace očkována, mohou vakcíny lidem poskytnout falešný pocit bezpečí, což je přiměje přestat nosit roušky a přijmout další opatření. Srbsko, po Británii nejlépe očkované místo v Evropě, zaznamenalo v posledních týdnech prudký nárůst infekcí, což přimělo úřady k uvalení nového částečného uzavření.

Česká vláda se spoléhá na ochabující úsilí EU o objednávání a distribuci vakcín a snaží se snížit infekčnost a úmrtnost zavedením některých nejpřísnějších omezení v Evropě.

Po třítýdenní odstávce se zavřenými obchody a školami, povinném testování zaměstnanců podniky a omezení pohybu začal počet pacientů s Covid-10 přijatých do nemocnice klesat. To pomalu uvolnilo zátěž nemocnic, které byly minulý měsíc na hranici svých kapacit, a české nemocnice nyní hlásí, že 12 procent lůžek na jejich jednotce intenzivní péče je neobsazeno.

READ  Česká vláda ve čtvrtek zváží opatření k zpřísnění koronaviru

Peter Smical, hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, vinil to, co popsal jako sérii chybných výpočtů ze strany úřadů, za ponuré výsledky své země.

„Zaprvé jsme zmeškali začátek druhé vlny a na konci léta jsme nedokázali zadržet nárůst infekcí,“ řekl. „Zadruhé jsme před Vánoci uvolnili omezení a zatřetí jsme nedostatečně sledovali britský boom na začátku ledna.“

„Vláda bohužel neposlechla své odborníky,“ dodal.

Maďarská vláda byla zvláště odolná vůči radám odborníků, kteří vyzvali k větší ostražitosti v reakci na krizi. Místo toho hledala prostřednictvím online průzkumu veřejné mínění k otázce znovuotevření diskuse.

A Politická zpráva Tento měsíc bylo zjištěno, že Maďarsko, přestože má ruské, čínské a západní vakcíny, má jednu z nejnižších zaočkovaností proti koronaviru v Evropské unii.

Některé obce naléhaly na maďarskou vládu, aby jim umožnila zřídit očkovací místa pro urychlení procesu, ale byly odmítnuty. Kritici tvrdí, že Orbánova vláda chce veškerou pochvalu za očkování lidí, i když to znamená zpomalení očkování ve městech – z nichž některá jsou ovládána opozicí, jako je hlavní město Budapešť.

„Ve správě záběrů a ukládání dokumentů panuje naprostý chaos,“ řekl starosta Budapešti Gergeli Karasone, opoziční politik, který je v roce 2022 všeobecně považován za potenciálního kandidáta na premiéra.

Orbánovi odpůrci, kteří proti němu dlouhodobě nebyli schopni vytvořit jednotnou frontu, nedávno souhlasili, že v příštím ročníku národních voleb zahájí kolektivní výzvu pro jeho stranu. Kritici se postavili proti neprůhlednému postupu vlády při zajišťování vakcín a lékařského vybavení.

„Bylo by očividně mnohem efektivnější zapojit obce“ do zavedení vakcíny, řekl pan Caraxone. „Ale nebudou, protože nechtějí, aby toho opozice využila.“

Tady de Guij hlášeno z Prahy, a Benjamin Novák z Budapešti. Andrew Higgins Přispěl k hlášení z Varšavy.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.