Ekonomika střední a východní Evropy – mzdy v Maďarsku meziročně vzrostly o 15,3 %, což je výzvou pro tvůrce sazeb

*

Celkové mzdy v Maďarsku vzrostly v červenci o 15,3 % po 15,4 % v červnu

*

Nízké mzdy v Polsku zvyšují potenciální bod zlomu

*

Dvouciferné zvýšení mezd brzdí boj s inflací

*

Růst mezd v ČR je klidnější, je vidět i cenová stabilita

(Reuters) – Průměrné hrubé mzdy v Maďarsku vzrostly v červenci o 15,3 % po 15,4% nárůstu v červnu, což je sedmý dvouciferný nárůst v řadě, protože obrovské mzdové zisky ve střední Evropě představují výzvu pro tvůrce úrokových sazeb, kteří se snaží zchladit inflaci. bouřky.

Po prudkém zvýšení úrokových sazeb od loňského roku se centrální banky v celém regionu snaží ukončit zpřísňování politik, protože jejich obavy rostou, že ekonomiky příliš bolí, i když inflace vrcholí.

Rostoucí mzdy ale stále představují riziko, které vyvolává obavy ze mzdových a cenových vírů – vysoká inflace zvyšuje poptávku po mzdách a žene ceny nahoru.

Vedle Maďarska, Polska a Rumunska pokračovaly dvouciferné růsty mezd, které téměř držely krok s inflací.

V Maďarsku vysoký růst mezd stále znamená, že centrální banka bude muset jít po jemné linii, protože se připravuje na zhodnocení konce cyklu růstu cen, který zvýšil základní sazbu o více než 1 100 bazických bodů na 11,75 %.

Zástupce guvernéra Barnabáš Viraj ve čtvrtek uvedl, že banka může zvážit ukončení svého více než ročního cyklu zvyšování sazeb po zasedání příští úterý, kdy sazby opět porostou.

„Očekáváme další nárůst o 100 bazických bodů od NBH (v úterý), ale výhledová předpověď by mohla naznačovat pomalejší tempo růstu, protože CPI se blíží svému vrcholu ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022,“ uvedli analytici Citigroup v poznámce.

Páteční maďarská zpráva následuje po srpnových datech z Polska, které ukazují první silné zpomalení růstu mezd v tomto roce, což by podle některých analytiků mohlo být prvním signálem, že výrobci mají problém přenést vyšší náklady a splnit mzdové požadavky.

READ  Evropa se připravuje na život bez ruské energie – EURACTIV.com

Oxford Economics ve zprávě z počátku tohoto měsíce uvedla, že růst mezd v Polsku a Maďarsku přesáhl „spravedlivé“ hodnoty, ale v České republice byl pod základními hodnotami. Dodala, že obavy z konsolidace mzdově-cenových spirál jsou přehnané.

„Ačkoli neočekáváme, že budou pokračovat samoposilující cykly vyšší inflace a růstu mezd, růst výdělků pravděpodobně zůstane zvýšený a udrží jádrovou inflaci ve střední a východní Evropě vyšší déle,“ řekl Matthews Urban, ekonom z Oxford Economics.

Analytici tvrdí, že přetrvávající inflační tlak by mohl znamenat, že úrokové sazby zůstanou déle vyšší nebo dokonce vyšší.

V České republice, která má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii, byly mzdy utlumenější, ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 4,4 %, což byl po započtení inflace reálný pokles zhruba o 10 %.

To zmírňuje tlak na centrální banku, protože nová rada se snaží i nadále udržovat stabilní úrokové sazby poté, co minulý měsíc zastavila dlouhý cyklus celoročního zvyšování o 675 bazických bodů. (Reportáž Christiny Thann v Budapešti a Jasona Hoveta v Praze; střih Jan Harvey)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.