Zvýšené riziko globálních povodní v důsledku extrémní frekvence prudkých tání v Grónsku

Povrchová voda z tání teče do oceánu kanálem v Grónsku. Kredit: Ian Goggin

Globální oteplování způsobilo, že extrémní tání ledu v Grónsku se za posledních 40 let podle nového výzkumu stalo častějším a intenzivnějším, což zvýšilo hladiny moří a riskovalo záplavy po celém světě.

Jen za poslední desetiletí roztálo z povrchu ostrova 3,5 bilionu tun ledu a stékalo z kopce do oceánu.

To je dostatečné množství tajícího ledu, aby pokrylo celé Spojené království asi 15 metry roztáté vody nebo pokrylo celé New York City asi o 4 500 metrů.

Nová studie, vedená Univerzitou v Leedsu, je první, která využívá družicová data k detekci tohoto jevu – známého jako odtok ledové vrstvy – z vesmíru.

Výsledky jsou zveřejněny v spojení s přírodou, Odhaluje, že odtok roztavené vody v Grónsku za poslední čtyři desetiletí vzrostl o 21 % a od jednoho léta k druhému je o 60 % kolísavější.

Vedoucí autor Dr Thomas Slater, vědecký pracovník Centra pro polární monitorování a modelování na Univerzitě v Leedsu, řekl:

„Jak jsme viděli v jiných částech světa, Grónsko je také zranitelné vůči nárůstu extrémních povětrnostních jevů.

„Jak se naše klima otepluje, je rozumné očekávat, že extrémní tání v Grónsku bude docházet častěji – pozorování jako toto jsou důležitým krokem, který nám pomůže zlepšit klimatické modely a lépe předvídat, co se stane v tomto století.“

Studie financovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) v rámci projektu Polar + Surface Mass Balance Feasibility Project využila měření z mise CryoSat-2 Evropské kosmické agentury.

Výzkum ukazuje, že za poslední desetiletí (2011 až 2020) zvýšený odtok roztavené vody z Grónska způsobil, že globální hladina moří stoupla o jeden centimetr. Třetina z tohoto celkového množství byla vyrobena během pouhých dvou horkých sezón (2012 a 2019), kdy extrémní počasí vedlo k rekordním úrovním tání sněhu, které nebyly za posledních 40 let vidět.

READ  Odborníci tvrdí, že Covid je nyní méně smrtelný než chřipka

Stoupající hladiny moří způsobené tajícím ledem zvyšují riziko záplav pro pobřežní komunity po celém světě a narušují mořské ekosystémy v Severním ledovém oceánu, na kterých jsou domorodé komunity závislé na potravě.

Může také změnit vzorce oceánské a atmosférické cirkulace, které ovlivňují atmosférické podmínky kolem planety.

Za poslední desetiletí odtok z Grónska činil v průměru 357 miliard tun ročně a dosáhl maxima 527 miliard tun tání sněhu v roce 2012, kdy změny v atmosférických vzorcích způsobily, že nad ledovou vrstvou zůstal nezvykle teplý vzduch. To byl více než dvojnásobek minimálního odtoku 247 miliard tun, ke kterému došlo v roce 2017.

Změny jsou spojeny s extrémními jevy počasí, jako jsou vlny veder, které jsou stále častější a nyní jsou hlavní příčinou ztráty ledu z Grónska v důsledku výsledného odtoku.

Dr. Slater řekl: „Nicméně existují důvody k optimismu. Víme, že stanovení a dosažení smysluplných cílů snížení emisí může snížit ztráty ledu z Grónska trojnásobně, a na to je ještě čas.“

Tato první pozorování odtoku Grónska z vesmíru lze také použít k ověření toho, jak klimatické modely simulují tání ledových příkrovů, což zase umožní lepší předpovědi toho, jak moc Grónsko v budoucnu stoupne na globální hladinu moří, protože extrémní povětrnostní jevy budou stále běžnější.

Spoluautorka studie Dr. Amber Leesonová, docentka v oboru Environmental Data Science na Lancaster University, řekla:

Model odhaduje, že grónský ledový příkrov přispěje ke zvýšení globální hladiny moří do roku 2100 asi 3 až 23 cm.

„Tato předpověď má široký rozsah, částečně kvůli nejistotě spojené se simulacemi složitých procesů tání, včetně těch spojených s nepříznivým počasím. Tyto nové vesmírné odhady odtoku nám pomohou lépe porozumět složitým procesům tání a zlepší naši schopnost.“ abychom je mohli modelovat, což nám umožní zlepšit naše odhady budoucího vzestupu hladiny moře.“

READ  Nové fosilní druhy představují starověkého předchůdce většiny moderních plazů

Nakonec studie ukazuje, že družice jsou schopny poskytovat v reálném čase odhady tání sněhu v létě, což podporuje úsilí o rozšíření kapacity vodních elektráren Grónska a ambice Evropy zahájit misi CRISTAL, která by nahradila CryoSat-2.

Tommaso Parinello, manažer mise CryoSat v Evropské kosmické agentuře, řekl:

Od svého spuštění před více než 11 lety přinesl CryoSat množství informací o naší rychle se měnící polární oblasti. Tento pozoruhodný satelit zůstává klíčem k vědeckému výzkumu a nesporná fakta, jako jsou tato zjištění o odtoku roztavené vody, jsou zásadní pro rozhodování o zdraví naší planety.

„Výhledově expanzní mise Copernicus Sentinel CRISTAL zajistí, že křehký led na Zemi bude v nadcházejících desetiletích monitorován. Mezitím je nezbytné, aby CryoSat zůstal na oběžné dráze co nejdéle, aby se zmenšila mezera před těmito novými Copernicany.“ mise jsou funkční.“

Reference: „Zvýšení variace v odtoku ledové vrstvy Grónska ze satelitních pozorování“ od Thomase Slatera, Andrewa Shepherda, Malcolma Macmillana, Amber Leeson, Lyn Gilbert, Alan Muir, Peter Kuipers-Monnecke, Brice Noel, Xavier Vittwis a Michael van den Broek, a Kate Briggs, 1. listopadu 2021, Příroda spojení.
DOI: 10.1038 / s41467-021-26229-4

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.