Zvýšené riziko globálních povodní v důsledku extrémní frekvence prudkých tání v Grónsku

Povrchová voda z tání teče do oceánu kanálem v Grónsku. Kredit: Ian Goggin

Globální oteplování způsobilo, že extrémní tání ledu v Grónsku se za posledních 40 let podle nového výzkumu stalo častějším a intenzivnějším, což zvýšilo hladiny moří a riskovalo záplavy po celém světě.

Jen za poslední desetiletí roztálo z povrchu ostrova 3,5 bilionu tun ledu a stékalo z kopce do oceánu.

To je dostatečné množství tajícího ledu, aby pokrylo celé Spojené království asi 15 metry roztáté vody nebo pokrylo celé New York City asi o 4 500 metrů.

Nová studie, vedená Univerzitou v Leedsu, je první, která využívá družicová data k detekci tohoto jevu – známého jako odtok ledové vrstvy – z vesmíru.

Výsledky jsou zveřejněny v spojení s přírodou, Odhaluje, že odtok roztavené vody v Grónsku za poslední čtyři desetiletí vzrostl o 21 % a od jednoho léta k druhému je o 60 % kolísavější.

Vedoucí autor Dr Thomas Slater, vědecký pracovník Centra pro polární monitorování a modelování na Univerzitě v Leedsu, řekl:

„Jak jsme viděli v jiných částech světa, Grónsko je také zranitelné vůči nárůstu extrémních povětrnostních jevů.

„Jak se naše klima otepluje, je rozumné očekávat, že extrémní tání v Grónsku bude docházet častěji – pozorování jako toto jsou důležitým krokem, který nám pomůže zlepšit klimatické modely a lépe předvídat, co se stane v tomto století.“

Studie financovaná Evropskou kosmickou agenturou (ESA) v rámci projektu Polar + Surface Mass Balance Feasibility Project využila měření z mise CryoSat-2 Evropské kosmické agentury.

Výzkum ukazuje, že za poslední desetiletí (2011 až 2020) zvýšený odtok roztavené vody z Grónska způsobil, že globální hladina moří stoupla o jeden centimetr. Třetina z tohoto celkového množství byla vyrobena během pouhých dvou horkých sezón (2012 a 2019), kdy extrémní počasí vedlo k rekordním úrovním tání sněhu, které nebyly za posledních 40 let vidět.

READ  Rocket Report: Írán spouští nový posilovač, SpaceX, aby spustil Lunar Gateway

Stoupající hladiny moří způsobené tajícím ledem zvyšují riziko záplav pro pobřežní komunity po celém světě a narušují mořské ekosystémy v Severním ledovém oceánu, na kterých jsou domorodé komunity závislé na potravě.

Může také změnit vzorce oceánské a atmosférické cirkulace, které ovlivňují atmosférické podmínky kolem planety.

Za poslední desetiletí odtok z Grónska činil v průměru 357 miliard tun ročně a dosáhl maxima 527 miliard tun tání sněhu v roce 2012, kdy změny v atmosférických vzorcích způsobily, že nad ledovou vrstvou zůstal nezvykle teplý vzduch. To byl více než dvojnásobek minimálního odtoku 247 miliard tun, ke kterému došlo v roce 2017.

Změny jsou spojeny s extrémními jevy počasí, jako jsou vlny veder, které jsou stále častější a nyní jsou hlavní příčinou ztráty ledu z Grónska v důsledku výsledného odtoku.

Dr. Slater řekl: „Nicméně existují důvody k optimismu. Víme, že stanovení a dosažení smysluplných cílů snížení emisí může snížit ztráty ledu z Grónska trojnásobně, a na to je ještě čas.“

Tato první pozorování odtoku Grónska z vesmíru lze také použít k ověření toho, jak klimatické modely simulují tání ledových příkrovů, což zase umožní lepší předpovědi toho, jak moc Grónsko v budoucnu stoupne na globální hladinu moří, protože extrémní povětrnostní jevy budou stále běžnější.

Spoluautorka studie Dr. Amber Leesonová, docentka v oboru Environmental Data Science na Lancaster University, řekla:

Model odhaduje, že grónský ledový příkrov přispěje ke zvýšení globální hladiny moří do roku 2100 asi 3 až 23 cm.

„Tato předpověď má široký rozsah, částečně kvůli nejistotě spojené se simulacemi složitých procesů tání, včetně těch spojených s nepříznivým počasím. Tyto nové vesmírné odhady odtoku nám pomohou lépe porozumět složitým procesům tání a zlepší naši schopnost.“ abychom je mohli modelovat, což nám umožní zlepšit naše odhady budoucího vzestupu hladiny moře.“

READ  Jediná dávka vakcíny COVID nestačí u jedinců s mírnými případy viru - NBC Chicago

Nakonec studie ukazuje, že družice jsou schopny poskytovat v reálném čase odhady tání sněhu v létě, což podporuje úsilí o rozšíření kapacity vodních elektráren Grónska a ambice Evropy zahájit misi CRISTAL, která by nahradila CryoSat-2.

Tommaso Parinello, manažer mise CryoSat v Evropské kosmické agentuře, řekl:

Od svého spuštění před více než 11 lety přinesl CryoSat množství informací o naší rychle se měnící polární oblasti. Tento pozoruhodný satelit zůstává klíčem k vědeckému výzkumu a nesporná fakta, jako jsou tato zjištění o odtoku roztavené vody, jsou zásadní pro rozhodování o zdraví naší planety.

„Výhledově expanzní mise Copernicus Sentinel CRISTAL zajistí, že křehký led na Zemi bude v nadcházejících desetiletích monitorován. Mezitím je nezbytné, aby CryoSat zůstal na oběžné dráze co nejdéle, aby se zmenšila mezera před těmito novými Copernicany.“ mise jsou funkční.“

Reference: „Zvýšení variace v odtoku ledové vrstvy Grónska ze satelitních pozorování“ od Thomase Slatera, Andrewa Shepherda, Malcolma Macmillana, Amber Leeson, Lyn Gilbert, Alan Muir, Peter Kuipers-Monnecke, Brice Noel, Xavier Vittwis a Michael van den Broek, a Kate Briggs, 1. listopadu 2021, Příroda spojení.
DOI: 10.1038 / s41467-021-26229-4

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *