Odborníci tlačí na podporu, protože COVID se šíří Evropou

Autor: Francesco Guaracchio a Jason Hovet | Reuters

BRUSEL – Infekce koronavirem překonaly ve středu v některých částech Evropy rekordy, protože kontinent se opět stal epicentrem pandemie, která vyvolala nová omezení pohybu a byla svědkem toho, že zdravotní experti tlačí na rozšíření používání posilovacích vakcín.

Slovensko, Česká republika, Nizozemsko a Maďarsko hlásí nové nárůsty každodenních infekcí, protože Evropu zachvátila zima a lidé se v předvánočním období scházeli uvnitř budov, což je ideální živnou půdou pro COVID-19.

Nové případy v Americe minulý týden vyskočily o 23 %, většinou v Severní Americe, což je známkou toho, že region může také čelit obnově infekcí.

Tato nemoc zachvátila svět během dvou let od doby, kdy byla poprvé identifikována ve střední Číně, nakazila více než 258 milionů lidí a zabila 5,4 milionu.

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), Agentura Evropské unie pro veřejné zdraví, doporučila použití posilovačů vakcín pro všechny dospělé, s prioritou pro osoby starší 40 let, což je významný posun oproti předchozím pokynům, které naznačovaly, že dodatečné dávky by měla být zvážena pro křehké starší osoby.Lidé se slabým imunitním systémem.

„Důkazy dostupné z Izraele a Spojeného království ukazují, že po přeočkování u všech věkových skupin krátkodobě významně vzrostla ochrana před infekcí a závažným onemocněním,“ uvedlo ve středu Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

Mnoho zemí EU již začalo s podáváním posilovacích dávek, ale používají různá kritéria pro stanovení priorit a různé časové intervaly mezi prvními dávkami a přeočkovacími dávkami.

Posilňovače by zvýšily ochranu před infekcemi způsobenými oslabenou imunitou a „mohou snížit přenos v populaci a zabránit dalším hospitalizacím a úmrtím,“ řekla Andrea Ammon, vedoucí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Doporučila zemím s nízkou proočkovaností, aby očkování urychlila, a varovala před vysokým rizikem dalšího nárůstu úmrtí a hospitalizací v Evropě v prosinci a lednu, pokud nebudou zavedena doporučená opatření.

READ  Kanebe z Wimbledonu, Kontaveit hraje ve středu | Sportovní

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, který uznal, že Evropa byla opět v epicentru pandemie, varoval před „falešným pocitem bezpečí“ ohledně ochrany, kterou nabízejí vakcíny.

„Žádná země není mimo džungli,“ řekl novinářům a dodal, že doufá, že na ministerské schůzce WTO příští týden bude možné dosáhnout konsensu o zřeknutí se duševního vlastnictví u pandemických vakcín.

Představitelé vlády a zdravotnictví uvedli, že Švédsko postupně začne zavádět posilovače pro všechny dospělé. Lidem ve věku 65 a více let byly nabídnuty posilovací dávky mRNA vakcíny s případným zaměřením na rozšíření injekcí na další skupiny.

„Čelíme nejisté zimě,“ řekla ministryně zdravotnictví Lena Hallengrenová na tiskové konferenci. „Můžete přispět tím, že zůstanete doma, pokud jste nemocní, nebo se necháte očkovat, pokud jste to ještě neudělali, a když vám bude nabídnuto, vezmete si booster.“

Slovensko zaznamenalo nejvyšší denní nárůst případů ve středu, kdy vláda schválila dvoutýdenní blokaci, aby omezila nejrychlejší nárůst nakažených na světě.

Nepotřebné restaurace a obchody budou uzavřeny a pohyb bude omezen na nezbytně nutné cesty za nákupy, do práce, do školy nebo u lékaře.

„Situace je vážná,“ řekl premiér Eduard Heger. „Jsme zde, protože (stávající) opatření nebyla dodržena.“

Rezervace očkování

Sousední Rakousko bylo již tento týden uzavřeno na nejméně 10 dní a stalo se prvním, kdo taková omezení znovu zavedl. Bude také vyžadovat, aby byla od 1. února očkována celá populace, což mnohé v zemi, kde panují pochybnosti o státním omezování individuálních svobod, rozzuří.

Nejvyšší denní nárůst nakažených zaznamenala Česká republika, počet nakažených poprvé přesáhl 25 000. Vláda usiluje o zavedení povinného očkování pro lidi nad 60 let a některé profese, jako jsou zdravotníci.

Premiér Andrej Babiš ve středu řekl, že kabinet bude o dalších opatřeních jednat v pátek.

READ  Kanada prohraje s Německem a na mistrovství světa vypadla na 0-3

Nizozemsko zaznamenalo více než 23 700 infekcí koronavirem za 24 hodin, což je nejvyšší počet od začátku epidemie, a vláda oznámí nová opatření v pátek.

Maďarsko zaznamenalo rekordních 12 637 nových případů COVID-19 denně.

Vláda premiéra Viktora Orbána, která se staví proti dalším blokádám ze strachu, že by udusila ekonomiku, zahájila tento týden očkovací kampaň, která nabízí očkování bez předchozí registrace.

Úřady v Rusku, kde se každodenní úmrtí související s koronaviry blíží rekordním úrovním, uvedly, že prohledávají sociální sítě a mediální stránky, aby našly lidi, kteří šíří nepravdivá tvrzení o rizicích očkování.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *