Zrušení monopolu VZP na zdravotní pojištění cizinců

Zrušení monopolu VZP na zdravotní pojištění cizinců


VZP |  Foto: Tomáš Adámek, Český rozhlas

Občané zemí mimo EU, kteří přijedou do ČR na dlouhodobé vízum, jsou ze zákona povinni mít v zemi soukromé zdravotní pojištění. Často se ale dostávají do problémů, říká Magda Valtová, prezidentka Sdružení pro integraci a migraci, která Českému rozhlasu podrobně popsala některé problémy, se kterými se cizinci se zdravotním pojištěním potýkají:

„V praxi se často stává, že pojišťovna nechce platit do stanoveného limitu a volá po splnění podmínek s tím, že například cizinec onemocněl ještě před uzavřením pojištění. Lékaři často nechtějí vyšetřit ně, protože cizinci a soukromé pojištění Doprovází je spousta byrokracie. Existují také obavy z nezaplacení nákladů. Cizinci často musí zaplatit částku v hotovosti a poté jim pojišťovna zpětně vrátí peníze.“

Podle zákona, který v roce 2021 schválila dolní komora parlamentu, nemají občané ze zemí mimo EU právo rozhodovat o tom, u které společnosti se pojistit — od léta 2021 má právo na pojištění pouze největší zdravotní pojišťovna v zemi, VZP. pojistit cizince.

Magda Valtová |  Foto: Jana Přinosilová, České vysílání

Tento právně zřízený monopol zákonitě provázel enormní nárůst cen, který cizincům nezbývalo nic jiného než platit. Ceny podle českého zpravodajského serveru idnes.cz na některých místech vzrostly až o 100 procent a zdravotní pojištění se stalo obrovskou finanční zátěží, kterou si mnozí nemohou dovolit. Někteří byli nuceni vzít si půjčky, aby si mohli dovolit zdravotní pojištění pro své rodiny.

READ  Curling odstartuje Hry ve stínu Covidu, napraví obavy

Rozhodnutí z roku 2021 bylo kritizováno několika stranami, včetně Hospodářské komory ČR, ministerstev zdravotnictví a financí a České asociace pojišťoven, které podaly stížnost k Evropské komisi s argumentem, že rozhodnutí není slučitelné s evropskou soutěží. . Zákon. Čechům hrozila žaloba za porušení unijního práva a sami cizinci si stěžovali na monopol a náhlé zvýšení sazeb pojištění, petici proti praxi podepsalo více než 2500 z nich.

Vlajky České republiky a Evropské unie |  Ilustrační foto: Státní archiv ČR

Tento monopol byl ale nyní zrušen Sněmovnou reprezentantů, která minulý týden schválila návrh Senátu na jeho zrušení. Magda Valtová vysvětluje, koho toto rozhodnutí ovlivní především:

„Pojištění u zaměstnavatele si nemohou zajistit především lidé s vízem nebo povolením k dlouhodobému pobytu. Jedná se o osoby nezaměstnané nebo osoby samostatně výdělečně činné, rodinné příslušníky osob pracujících v ČR, studenty a děti.“

Nová novela umožní cizincům do tří měsíců vypovědět smlouvu s VZP a pojistit se u společnosti, kterou si zvolí. Součástí novely je i zvýšení maximálního pojistného krytí pro cizince na 400 000 eur. Změnu je nyní potřeba vrátit do Senátu a podepsat prezidentem, než se stane zákonem.

Petr Pavel v dolní komoře Parlamentu ČR |  Foto: Zuzana Jarolímková, Český rozhlas

Podle Valtové je tato novela důležitým prvním krokem, ale domnívá se, že lidé ze zemí mimo EU, kteří žijí v České republice, by měli být zahrnuti do místního veřejného zdravotního pojištění, protože občané EU jsou:

READ  Řecko a 6 dalších zemí zavádí systém certifikace očkování Evropské unie Majitel

„Podle našeho názoru by cizinci, kteří dlouhodobě žijí v ČR, měli mít státní zdravotní pojištění. Prvním krokem je, aby to od 1. ledna 2024 bylo možné i pro děti. Ostatní lidé, kteří zde žijí více než rok by měl být také integrován. To by posílilo systém veřejného zdravotního pojištění.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *