Živé aktualizace rusko-ukrajinské války: nejnovější zprávy

Živé aktualizace rusko-ukrajinské války: nejnovější zprávy

Kyjev, Ukrajina – Ukrajinské síly v sobotu vstoupily do hlavní ruské vojenské pevnosti Izjum, pokračují v rychlém postupu přes severovýchod a rozpoutají vzrušující novou fázi více než šestiměsíční války.

„Iseum bylo dnes osvobozeno,“ řekl v rozhovoru starosta Valery Marčenko. Zatímco ve městě ještě není, řekl, že byl v kontaktu s policií a že záchranné služby pracují na tom, aby je odstranili z potenciálních nebezpečí, než se obyvatelé budou moci vrátit.

Ruské ministerstvo obrany – které den předtím uvedlo, že se přesouvá k posílení svých obranných pozic v oblasti – v sobotu potvrdilo, že stáhlo své síly z Izjumu, šest měsíců poté, co jeho síly město obklíčily a poté dobyly. . Ve svém prohlášení prezentovalo stažení jako předem naplánovaný krok, jehož cílem je posílit své úsilí na východě, kde se její armáda již týdny potácí.

Kontrola měst a měst se v průběhu války občas ukázala jako křehká a nebylo hned jasné, jak bezpečná je ukrajinská kontrola nad Izjumem a jaké úsilí může Rusko vynaložit, aby se ji pokusilo znovu získat.

Ztráta Izjumu – strategicky důležitého železničního centra dobyté ruskými silami na jaře po krvavé týdenní bitvě – by však mohla znamenat zlom ve válce, který utichl až po potupné porážce Ruska kolem ukrajinského hlavního města Kyjeva. jaro.

První signály, že ruské síly budou spíše ustupovat než bojovat, se objevily v pátek pozdě.

„Včera večer Rusové vyvěsili poblíž nádraží bílou vlajku,“ řekl v telefonickém rozhovoru Jevin, ukrajinský důstojník, který se podílel na osvobození Izjumu. „Celou noc probíhaly pouliční boje.“ Požádal, aby nebyl identifikován jinak než svým křestním jménem ze strachu o svou bezpečnost.

Kolem ukrajinské ofenzivy v Charkovské oblasti, kde se Isium nachází, je mnoho zahaleno tajemstvím, bez oficiálního potvrzení a vojenští analytici varující, že jde o rychle se měnící situaci, která se může každou hodinou změnit.

READ  Tělo pohřešované Indonéské ženy bylo objeveno zcela neporušené uvnitř 22stopého hada

Ale bleskový útok na severovýchodě přetvořil to, co se stalo drtivou opotřebovací válkou. Během několika dní se ruské frontové linie zhroutily, ruské jednotky prchaly a vracely se vesnici za vesnicí znovu pod žlutomodrou vlajkou Ukrajiny – jako město Kobyansk Jen severně od Izia, které leží na hlavních zásobovacích trasách k východní frontové linii.

Ukrajinská bezpečnostní služba zveřejnila fotografii kabel V Kobyansku se objevují prvky speciálních jednotek.

„Posouváme se dál!“ přečti si příspěvek, Tvrdí to agentura Ukrinform.

Zatímco ukrajinští představitelé slavili zvrat událostí, i když opatrně, někteří prominentní prokremelští vojenští blogeři vyjádřili hněv a frustraci z rychlého vývoje.

Ruský vojenský blogger, vystupující pod jménem Rusich, který má na Telegramu 278 000 sledujících a tvrdil, že byl v pátek ve městě, napsal, že Iziumova kapitulace byla „malým nezdarem“ a vyzval své stoupence, aby „nezoufali“.

Když byli Rusové mimo města, která udeřili, aby je dobyli, právě jsem se začínal soustředit na cenu jejich měsíce trvající okupace. Ukrajinští představitelé uvedli, že do nově osvobozených měst vyslali vyšetřovatele, aby začali shromažďovat důkazy o ruských válečných zločinech.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním projevu uvedl, že armáda znovu dobyla více než 30 osad v Charkovské oblasti.

„Opatření na kontrolu a zabezpečení oblasti pokračují,“ řekl. „Postupně přebíráme kontrolu nad novými osadami.“

Východní ofenziva, která začala začátkem tohoto týdne, vyčistila od pátku ruským silám více než 2 500 kilometrů čtverečních území v Charkovské oblasti, podle odhadu z Ústav pro studium válkyJe to washingtonský think tank.

„Ještě toho o útoku hodně nevíme, ale je jasně naplánován a proveden ukrajinskými silami,“ řekl Rob Lee, vojenský analytik z Foreign Policy Research Institute. „Zdá se, že jde o velmi účinnou kombinovanou zbrojní operaci s tanky, motorizovanou pěchotou, silami speciálních operací, protivzdušnou obranou, dělostřelectvem a dalšími systémy.“

READ  USA využívají schopnost výroby vakcín Covid-19 v Indii opylovat Indický a Tichý oceán

Ukrajinští a západní představitelé varovali, že útočné operace byly v jejich začátcích, že situace je nestabilní a že jakékoli zisky jsou zdaleka bezpečné. Někteří vojenští analytici varovali, že rychlý postup Ukrajinců by je mohl vyčerpat a zranit se proti protiútoku.

Kromě protiútoku na severovýchodě Ukrajina šarže na jihu Obnovit půdu v ​​Chersonské oblasti.

Pan Marčenko, starosta města Izium, řekl, že ve městě zůstalo asi 12 000 obyvatel a naléhavě potřebují humanitární zásoby.

Řekl, že doufá, že obyvatelé, kteří uprchli, se budou moci vrátit za tři nebo čtyři dny, ale tato zkáza je čeká.

„Není jediný bytový dům, který by nebyl poškozen,“ řekl starosta.

„Největším problémem je vytápění,“ dodal. „Pochybuji, že se nám podaří obnovit vytápění do zimy.“

Oleksij Reznikov, ukrajinský ministr obrany, nechtěl konkrétní zisky komentovat, ale v sobotu na konferenci v Kyjevě prohlásil, že ruské síly jsou na útěku.

„Ruští vojáci utečou a budou, protože dnes ničíme jejich logistické řetězce, sklady atd.,“ řekl. A vyvstává otázka: ‚Kam jdou?‘ „Bude to jako lavina.“

Řekl, že jedna obranná linie se otřese a spadne, pak další a další.

Ivan Nikiburnko A Thomas Gibbons Neff Podílejte se na přípravě zpráv.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *