Evropa kolísá, protože opakující se vlny veder způsobují zkázu

Evropa kolísá, protože opakující se vlny veder způsobují zkázu

Po dnech bojů francouzští hasiči ve čtvrtek odpoledne zaznamenali první známky zpomalování požárů v jihozápadní oblasti Gironde.

„Požáry se během dne příliš nezvýšily, a to i přes velmi nízkou vlhkost a vysoké teploty, a to díky kombinovanému působení speciálně poskytnutých prostředků,“ řekl na denní tiskové konferenci Mark Vermeulen, velitel hasičů v Gironde.

Úředníci však uvedli, že situace je nadále obtížná. Požáry v Gironde ve čtvrtek odpoledne spálily 7400 hektarů lesa a z oblasti bylo evakuováno 10 000 lidí. Podle Martina Gosperaua, náměstka komisaře pro obranu a bezpečnost v provincii Nouvelle-Aquitaine, je obvod požáru 40 kilometrů, k jehož pokrytí je potřeba mnoho pracovních sil.

Francie ve čtvrtek aktivovala mechanismus civilní ochrany Evropské unie, který umožňuje ostatním členským státům EU převádět své zdroje do země.

Na místo už dorazila první skupina německých hasičů, příchod rumunských týmů se očekává později v noci. V pátek se navíc očekává příjezd hasičů z Polska a Rakouska. Celkem čtyři země podle Gosperau pošlou 361 hasičů a 101 vozidel pomoci.

Gosperao dodal, že v pátek mají z Itálie přiletět dvě hasičská letadla, vedle čtyř letadel vyslaných dnes z Řecka a Švédska.

„Dnes plně využíváme evropské solidarity,“ řekla francouzská premiérka Elizabeth Bornová novinářům dříve ve čtvrtek během návštěvy města Houston, v srdci požárů Gironde.

Více než polovina letošních požárů se objevila v Gironde.

Lesní požáry ve Francii byly letos v létě obzvláště prudké, zuřily na jihu a jihozápadě země a objevily se také v regionech Normandie a Bretaně – severněji než obvykle.

Tisková kancelář odboru civilní bezpečnosti francouzského ministerstva vnitra sdělila CNN, že požáry spálily ve Francii od 10. června 41 400 hektarů, což je výrazný nárůst oproti 2 040 hektarům ztraceným ve stejném období loňského roku.

Trpí také Itálie, Španělsko a Spojené království

Zemědělci v některých částech země přišli letos kvůli drsným výkyvům počasí až o 80 % své úrody, uvedl ve čtvrtek v Itálii Zemědělský svaz Coldiretti.

READ  Bílý dům odsuzuje komentáře moderátora Fox News na CNN

Podle Coldirettiho sucho znamená, že půda nebyla schopna absorbovat žádné srážky v nedávných bouřích, což mělo za následek záplavy a sesuvy půdy.

Sdružení uvedlo, že krupobití bylo „nejnebezpečnější klimatickou událostí kvůli nevratným škodám na úrodě“ a dodalo, že „za pár minut může zničit celý rok podnikání“.

Přehrada La Venuela poblíž Malagy v jižním Španělsku 8. srpna.

Sdružení rolníků odhaduje škody na více než 6 miliard eur (6,2 miliardy dolarů), což odpovídá 10 % roční italské zemědělské produkce.

Na jiném místě ve Středozemním moři varovala španělská meteorologická agentura AEMET před rostoucími teplotami ve Španělsku, protože na poloostrově pokračují vlny veder.

Varování před horky bylo vydáno ve čtvrtek v různých částech země, přičemž největší koncentrace postižených komunit je v severovýchodních regionech Španělska poblíž hranic s Francií.

Očekává se, že teploty stoupnou až ke 40 stupňům Celsia, uvádí AEMET.

Evropská města vytvořila historické teplotní rekordy uprostřed neutuchající vlny veder
Velká vedra ohrožují evropskou ekonomiku, která balancuje na hraně propasti

Varování před horky se v pátek vztahuje na většinu země a na severovýchodě a jihu Španělska mají maximální teploty přesáhnout 40 stupňů Celsia.

Spojené království také zažívá další týden vysokých teplot, přičemž Met Office v úterý vydal „varování před extrémním jantarovým horkem“.

Met Office uvedl: „Výstraha před vážnými horky, která pokrývá většinu jižní poloviny Anglie a také části východního Walesu, bude v platnosti od čtvrtka do konce neděle s potenciálními dopady na zdraví, dopravu a infrastrukturu.“ v současné situaci.

Očekává se, že teploty vyvrcholí v pátek a sobotu a podle prohlášení „pravděpodobně“ dosáhnou 30 stupňů Celsia (86 až 95 stupňů Fahrenheita).

K této zprávě přispěli Pierre Perrin, Amandine Hess, Xiaofei Shaw, Jorge Engels, Benjamin Brown, Nicolas Rotolo a Lorraine Said Morehouse.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *