Židé v Evropě se obávají rostoucího antisemitismu – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Židé v Evropě se obávají rostoucího antisemitismu – NBC 5 Dallas-Fort Worth

Michel Dreyfus sedící v Ženevě se necítí bez kontaktu s útokem Hamasu na Izrael 7. října a následným izraelským bombardováním Gazy. Vlny se vlní Evropou a obracejí naruby univerzální a intimní domněnky – včetně těch o jeho osobní bezpečnosti jako Žida.

„Včera jsem si koupil plechovku se slzným plynem z vojenského skladu,“ řekl nedávno 64letý technický pracovník v důchodu na shromáždění u příležitosti měsíce od vražd Hamasu. Říká, že výběr je „preventivní“ vyvolaný vlnou antisemitismu v Evropě.

Zabití asi 1200 lidí v Izraeli minulý měsíc rukama palestinských ozbrojenců představuje největší zabití Židů od holocaustu. Jeho důsledky, z intenzivní vojenské reakce Izraele, o níž zdravotničtí představitelé v Gaze kontrolované Hamasem říkají, že zabila nejméně 13 300 Palestinců, se rozšířily do Evropy. Tím to otřáslo kontinentem, který si byl po staletí vědom vražedné nenávisti vůči Židům.

Není pochyb o tom, že poslední století má mimořádný význam. Obavy z nárůstu antisemitismu v Evropě jsou zčásti živeny tím, co se stalo Židům před druhou světovou válkou a během ní, a to ji činí obzvláště děsivou pro ty, kteří mohou být jen jednu nebo dvě generace od lidí, kteří byli oběťmi protižidovské a protižidovské nepokoje. Nacistická brutalita.

Na rozhovorech mnoha Židů nejvíce mrazí to, co považují za nedostatek soucitu s Izraelci zabitými během ranního masakru a s příbuznými rukojmích – asi 30 z nich jsou děti – kteří jsou zavěšeni v bolestivém limbu.

„Co mě opravdu rozčiluje, je vidět, že neexistuje žádná široká veřejná reakce,“ řekl Herbert Traub, přeživší holocaust, na akci v Paříži u příležitosti 85. výročí pogromu Křišťálové noci, vládou podporovaných masakrů Židů v Německu a v roce 1938. Rakousko. Proti tomu.“

Akty antisemitismu – a jak jsou definovány

Antisemitismus je široce definován jako nenávist k Židům. Ale už léta zuří debata o tom, jaké činy a slova by měly být označeny jako antisemitské.

READ  Nejlepší místo k životu v každém státě | Funkce

Kritika izraelské politiky je již dlouho spojována s antisemitismem ze strany izraelských vůdců, jako je premiér Benjamin Netanjahu a některé hlídací skupiny. Kritici tvrdí, že výpadek pomáhá podkopávat opozici vůči politice země a zvyšuje dojem, že jakékoli prohlášení nebo incident proti izraelské politice je antisemitský.

Některé výrazy – ať už pro nebo proti Izraeli nebo Palestincům – „znějí jako fotbalový zápas,“ říká Susan Neiman z Einsteinova fóra v Postupimi v Německu. „Zachováváme myšlenku, že byste měli být na jedné nebo jiný než ten druhý.“ Za lidská práva a spravedlnost.“

Jiní tvrdí, že antisemité často používají kritiku Izraele jako zástupný symbol pro vyjádření svých názorů.

Seznam příkladů protižidovských nálad od útoků ze 7. října je dlouhý a zdokumentovaný vládami a hlídacími skupinami v celé Evropě.

– Jen něco málo přes měsíc po útoku v Izraeli francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že od 7. října bylo hlášeno 1247 antisemitských incidentů, což je téměř trojnásobek celkového počtu za celý rok 2022.

– Hlavní dánská židovská asociace uvedla, že případy byly 24krát vyšší než průměr za posledních devět měsíců.

— Community Security Trust, která sleduje antisemitské incidenty v Británii, nahlásila více než 1 000 takových incidentů – největší počet, jaký byl kdy zaznamenán za 28 dní.

To vše přichází navzdory rozšířeným odsouzením protižidovské nenávisti – a podpoře Izraele – ze strany vůdců v Evropě od útoku.

Někteří evropští Židé říkají, že to vidí na ulicích a ve zprávách. Židovští školáci čelí šikaně na cestě do třídy nebo – v jednom případě – byli požádáni, aby vysvětlili izraelské činy, podle British Community Security Trust. Mluvilo se o lepším prolnutí: zakrytí kipy na veřejnosti a možná skrytí mezuzy, tradičního symbolu na veřejích židovských domů.

READ  Obraz Františka Kupky Seana Conneryho jde do dražby

V Rusku došlo k nepokojům na letišti, kde se ozývaly antisemitské skandování a plakáty od davu mužů hledajících cestující, kteří přiletěli z Izraele. Synagoga v Berlíně byla vybombardována. Útočník podle jejího právníka dvakrát bodl židovskou ženu v jejím domě ve francouzském Lyonu do žaludku.

V malé pražské čtvrti minulý měsíc odmítl personál oblíbeného baru Hippopotamos naservírovat pivo několika turistům z Izraele a jejich českým průvodcům a někteří zákazníci křičeli urážky. Musela zasahovat policie. V Berlíně Židé stále trpí pokusem o bombový útok na synagogu minulý měsíc.

„Někteří z nás jsou ve stavu paniky,“ řekla Anna Segal, 37, ředitelka berlínské komunity Kahal Adas Gesruel se 450 členy.

Ovládejte pocit strachu

Někteří členové komunity mění svůj způsob života, řekl Segal. Studenti už nenosí uniformy. Třídy mateřských škol nevycházejí z budovy na exkurze ani na přilehlé hřiště. Někteří členové již nevolají taxíky, nebo se zdráhají požadovat doručení domů. Mluvit hebrejsky na veřejnosti se vytrácí. Někteří se ptají, zda by se neměli přestěhovat do Izraele.

„Slyšel jsem stále více lidí z židovské komunity, kteří říkají, že se nyní cítí bezpečněji a pohodlněji v Izraeli než v Německu, navzdory válce a všem raketám,“ řekl Segal. „Protože se tam nemusí schovávat.“

Na propalestinských demonstracích někteří demonstranti křičí: „Od řeky k moři, Palestina bude osvobozena. Někteří říkají, že toto je volání po palestinské svobodě a není to protižidovské, ale protiizraelské; Země mezi řekou Jordán a Středozemním mořem zahrnuje nejen Izrael, ale také Západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém, kde Palestinci žili pod izraelskou okupací od roku 1967. Mnoho Židů však tvrdí, že hymnus je svou povahou protižidovský a vyzývá k zničení Izraele.

Komunity, které čelí obavám z šíření antisemitismu, podnikají kroky. Ve Francii byla zřízena horká linka na pomoc při poskytování psychologické podpory Židům. Community Security Foundation, jejímž cílem je chránit židovskou komunitu a podporovat dobré vztahy s ostatními, se spojila s britskou vládou, aby distribuovala úvodní knihy o tom, jak bojovat proti antisemitismu na základních a středních školách.

READ  Český ministr zahraničí přišel o zaměstnání poté, co byl vyzván vůdcem strany, zprávy ze světa

Peggy Hicksová, ředitelka Úřadu OSN pro lidská práva, říká, že jednání vlád a politických hnutí je prostorem pro kritiku, ale varovala před diskriminací, proti které ženevský úřad dlouhodobě bojuje. Uprostřed chaosu posledních týdnů vidí důvod k naději.

„Při své práci v oblasti lidských práv jsem byl ohromen množstvím soucitu a odolnosti lidských bytostí,“ řekl Hicks. znepřátelené strany – a které našly cestu přes skutečnost, že musí, jsou již nepřátelé.“

Dodala: „Nemyslím si, že každý má schopnost prokázat tento druh odvahy.“ Ale myslím, že skutečnost, že existuje, nám všem dává něco, po čem můžeme toužit.

___

Kelman hlásil z Londýna. Přispívají také spisovatelé AP Kirsten Grieshaber v Berlíně; Silvia Stellaci v Římě; Karel Janíček v Praze; Lorne Cook v Bruselu; Gary Tanner v Helsinkách; Vanessa Gera ve Varšavě, Polsko; John Lister a Sylvie Courbet v Paříži.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *