Země G7 oznamují zákaz dovozu ruského zlata

Tento krok by přidal k sérii sankcí, které Západ uvalil na Rusko od zahájení ofenzivy na Ukrajinu 24. února.

Maxim Shemetov | Reuters

Americký prezident Joe Biden v neděli ráno potvrdil, že lídři zemí Skupiny sedm vyhlásí zákaz dovozu ruského zlata pro nevyprovokovanou invazi Moskvy na Ukrajinu.

Když se lídři setkali v německém Mnichově na nedávném summitu G7, Biden to potvrdil na Twitteru Předchozí zprávy o hrozícím zákazu.

„Spojené státy uvalily na Putina bezprecedentní náklady, aby ho připravily o příjmy, které potřebuje k financování své války proti Ukrajině,“ řekl v neděli brzy ráno.

„Společně G7 oznámí, že zakážeme dovoz ruského zlata, což je významný export, který Rusku generuje desítky miliard dolarů.“

Tento krok by přidal k sérii sankcí, které Západ uvalil na Rusko od zahájení ofenzivy na Ukrajinu 24. února.

Sankce byly zaměřeny na rozdrcení ruské ekonomiky a zahrnovaly zákazy nebo omezení dovozu ropy a plynu a obchodu s ruskými bankami a jednotlivci. Ve skutečnosti, Spojené státy, Kanada a jejich evropští spojenci se v únoru dohodli na odstranění velkých ruských bank z mezibankovního systému zasílání zpráv, Swiftfakticky odděluje zemi od velké části globálního finančního systému.

Úterní oznámení

Vláda Spojeného království v neděli také potvrdila svůj krok zakázat dovoz ruského zlata s tím, že se bude vztahovat na čerstvě vytěžené a rafinované zlato – kromě zlata, které může pocházet z Ruska, ale již bylo vyvezeno.

Rusko je druhým největším producentem zlata na světě, Vyplývá to z nejnovějších údajů Světové rady pro zlato, s asi 10 % kusem celosvětové produkce. Agentura Reuters uvádí, že její držba zlata se od té doby, co ilegálně anektovala Krym v roce 2104, ztrojnásobila a tato komodita je důležitým aktivem ruské centrální banky – která již funguje za velmi omezených podmínek.

Vysoký představitel americké administrativy v neděli podle agentury Reuters řekl, že zákaz bude oznámen v úterý a dodal, že „prezident a další vůdci G7 budou nadále pracovat na tom, aby Putina pohnali k odpovědnosti“.

síla rublu

Navzdory bezprecedentní úrovni sankcí uvalených na Kreml, Ruský rubl minulý týden po únorovém krachu skutečně dosáhl nejsilnější úrovně za posledních sedm let.

Rusko rublů Ve středu dosáhla 52,3 dolaru, což je nejsilnější úroveň od května 2015, a Kreml její shromáždění uvádí jako „důkaz“, že západní sankce nefungují.

Rubl ve skutečnosti zesílil natolik, že ruská centrální banka podniká aktivní opatření, aby se jej pokusila oslabit, v obavě, že to sníží konkurenceschopnost exportu země.

K tomuto článku přispěla Natasha Turak z CNBC.

READ  Epidemie krys v Austrálii se brzy zhorší - s hadím morem

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.