Zákon uvězní rodiče, jejichž děti nejsou očkované

Zákon uvězní rodiče, jejichž děti nejsou očkované

Úřady v pákistánské provincii se v desetiletí trvající iniciativě za vymýcení dětské obrny obracejí ke kontroverzní nové taktice: vězení. Minulý měsíc vláda v Sindhu představila zákon, který je nyní v závěrečné fázi zákona, který by uvěznil rodiče až na jeden měsíc, pokud své děti neočkovají proti dětské obrně nebo osmi dalším běžným nemocem, uvedla agentura AP. Experti Světové zdravotnické organizace i jinde se obávají, že neobvyklá strategie by mohla podkopat důvěru ve vakcíny proti dětské obrně, zejména v zemi, kde se mnozí domnívají, že kolem nich existují falešná spiknutí a kde byly zastřeleny a zabity desítky očkovacích organizací.

K problémům, kterým čelí odborníci, kteří se snaží přesvědčit lidi o bezpečnosti vakcín, se přidává: Orální vakcíny samotné nyní způsobují většinu případů dětské obrny na celém světě. Ředitel WHO pro dětskou obrnu pro východní Středomoří varoval, že nový zákon by mohl selhat. Dr. Hamid Jaafari řekl: „Nátlak je kontraproduktivní.“ Řekl, že zdravotníci byli obvykle úspěšní při zvyšování míry proočkovanosti v oblastech, kde se očkovací látka zdráhala, tím, že zjišťovali, proč lidé odmítají, a řešili tyto obavy, často tím, že přizvali důvěryhodného politického nebo náboženského vůdce, aby si s lidmi promluvil. „Mám pocit, že Pákistán chce mít tuto legislativu v zadní kapse pro případ, že by ji potřeboval,“ řekl Džafarí. „Byl bych překvapen, kdyby existovala ochota skutečně zavést tato donucovací opatření.“

Pákistán a sousední Afghánistán jsou jediné země, kde se šíření dětské obrny nikdy nezastavilo. Toto smrtelné a paralyzující onemocnění postihuje většinou děti do pěti let a obvykle se šíří ve znečištěné vodě. Světová zdravotnická organizace a její partneři podali miliardy dávek vakcín od doby, kdy se v roce 1988 poprvé pokusili tuto nemoc vymýtit. Tyto snahy stojí téměř 1 miliardu dolarů ročně a jsou z velké části financovány dárcovskými zeměmi a soukromými organizacemi včetně Bell Foundation. A Melinda Gates . Očkování, které se dětem podává jako kapky do úst, snížilo počet případů dětské obrny o více než 99 %, uvádí Associated Press. Ale ve velmi vzácných případech může živý virus ve vakcíně způsobit obrnu nebo zmutovat na kmen, který vede k novému vzplanutí.

READ  O těchto prázdninách chce jeden doktor, abyste „trochu žili“.

Příběh pokračuje nížeLetos bylo zatím zaznamenáno sedm případů dětské obrny způsobené tímto divokým virem, všechny v Pákistánu a Afghánistánu. Virus spojený s vakcínou způsobil více než 270 případů ve 21 zemích. V lednu téměř 62 000 rodičů, většinou v pákistánské provincii Sindh, odmítlo očkovat své děti proti dětské obrně, což tamní úřady přimělo navrhnout nový zákon s tresty. Zákon trestá rodiče až měsícem vězení za neočkování svých dětí. Mohou také dostat pokutu až 168 dolarů. Nemoci včetně spalniček, zápalu plic a černého kašle jsou také v legislativě. Expert z Londýna řekl, že je frustrující, že lidé vládě v takové míře nedůvěřují, ale uvěznění rodičů by podle něj nepomohlo. „Nejen, že to nefunguje, ale pravděpodobně to prohloubí hněv,“ řekla Heidi Larsonová.

(Přečtěte si další pákistánské příběhy.)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *