Hlídací skupina uvedla, že mjanmarské bezpečnostní síly zabily více než 80 demonstrantů

Demonstranti před střetem s bezpečnostními silami v Tazu v okrese Sagaing v Myanmaru 7. dubna 2021 na této fotografii pořízené agenturou Reuters.

Reuters

Hodinářská skupina přidružená k Asociaci pro pomoc politickým vězňům a místním zpravodajským serverům uvedla, že myanmarské bezpečnostní síly v pátek vystřelily na demonstranty ve městě poblíž Yangonu a zabily více než 80 lidí.

Podrobnosti o počtu obětí ve městě Paju, 90 kilometrů severovýchodně od Yangonu, nebyly původně k dispozici, protože bezpečnostní síly shromáždily těla v chrámovém komplexu Zijarat Muni a podle svědků a místních médií oblast uzavřely. . .

Tisková agentura APS-Myanmar Now v sobotu uvedla, že během protestů proti vojenskému puči v zemi, které se konalo 1. února, bylo zabito 82 lidí. Myanmar Now řekl, že střelba začala před úsvitem v pátek a pokračovala do odpoledne.

„Je to jako genocida,“ uvedly média organizátora protestů jménem Yi Hutut. „Střílí každý stín.“

Podle účtů na sociálních médiích mnoho obyvatel města uprchlo.

Mluvčí myanmarské junty nebyl v sobotu zastižen.

Sdružení, které denně sleduje počet demonstrantů zabitých a zatčených bezpečnostními silami, dříve uvedlo, že od převratu bylo zabito 618 lidí.

Armáda toto číslo zpochybnila a uvedla, že uskutečnila převrat, protože volby, které v listopadu vyhrála strana Aung San Suu Kyi, byly zmanipulované a volební komise toto tvrzení odmítla.

Mluvčí vojenské rady generálmajor Zhao Min Tun v pátek na tiskové konferenci v hlavním městě Naypyitaw uvedl, že armáda zaznamenala 248 civilních úmrtí a 16 mrtvých policistů, a uvedl, že bezpečnostní síly nepoužily automatické zbraně.

Koalice etnických armád v Myanmaru se postavila proti zásahu junty a v sobotu zaútočila na policejní stanici na východě a zabila nejméně 10 policistů, uvedla místní média.

Média informovala, že na policejní stanici ve městě Nongmun ve státě Šan brzy ráno zaútočili bojovníci z koalice, která zahrnuje Arakanskou armádu, Tangovu národní osvobozeneckou armádu a Armádu národního demokratického spojenectví v Myanmaru.

READ  Části Austrálie vyhlašují přírodní katastrofu během povodní „jednou za 100 let“

Nejméně 10 policistů bylo zabito, uvedla Shan News, zatímco Shwe Mayi News hlásil počet obětí na 14.

Myanmarští vojenští vládci v pátek prohlásili, že protestů proti jeho vládě ubývá, protože lidé chtěli mír a do dvou let proběhnou volby.

V pátek Myanmarští svržení zákonodárci vyzvali Radu bezpečnosti OSN, aby zakročila proti armádě.

„Naši lidé jsou připraveni zaplatit jakoukoli cenu za obnovení jejich práv a svobody,“ řekl Zain Mar Aung, který byl jmenován úřadujícím ministrem zahraničí skupině sesazených zákonodárců. A naléhala na členy rady, aby vyvíjeli přímý a nepřímý tlak na vojenskou radu.

„Myanmar stojí na pokraji neúspěchu státu a jeho kolapsu,“ uvedl na neformálním zasedání OSN Richard Horsey, hlavní poradce Mezinárodní krizové skupiny, první veřejná diskuse Rady o Myanmaru.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *