Nadčasová komedie Jerryho Menzela „Cutting it Short“ se dožívá 40 let

Nadčasová komedie Jerryho Menzela „Cutting it Short“ se dožívá 40 let

Česká lyrická komedie Postřižiny o maloměstském životě na motivy slavné povídky Bohumila Hrabala měla premiéru v únoru 1981. Film vzbudil mimořádný zájem a za desítky let neztratil na atraktivitě.


Film se točí kolem rodiny správce pivovaru (na motivy nevlastního otce Bohumila Hrabala) za první republiky. Sám Hrabal žil v letech 1915 až 1919 v Polné a poté v Nymburce, kde také jeho nevlastní otec provozoval pivovar.

Sérii humorných epizod propojují hlavní hrdinové – půvabná blondýnka Mariška (M. Vášáryová), její milující a poslušný manžel Francine (J. Schmetzer) a jeho excentrický bratr Pipin (J. Hanzlík), tváří v tvář neustálému Francinině konfliktu s rada pivovaru, volič Jeden z lakomých městských úředníků. Francine kariéru ohrožuje hlasitý a upovídaný Pipin a z velké části ji zachrání Mariska, jejíž krása je pro muže neodolatelná…

Devátý celovečerní film oscarového režiséra Jiřího Menzela se natáčel v Počátlu a v Dalešickém pivovaru. Přestože námět filmu byl považován za typicky český, „Cutting it Short“ se setkal s velkým ohlasem v zahraničí – jako jeden z mála českých filmů z počátku 80. let byl zakoupen řadou evropských i zámořských distribučních sítí.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *