Australský novinář zadržovaný v Číně píše domů „milostný dopis“.

Australský novinář zadržovaný v Číně píše domů „milostný dopis“.

SYDNEY (Reuters) – Australská novinářka Ching Li, která je držena v Číně na základě obvinění z národní bezpečnosti, popsala, jak byla schopna stát na slunci jen 10 hodin ročně ve svém domě „Love Letter“, což je její první veřejné prohlášení. Od jejího zatčení v roce 2020.

Cheng (48) byla obchodní moderátorkou čínské státní televize, když byla v srpnu 2020 zadržena za údajné sdílení státních tajemství s jinou zemí.

Její první veřejné prohlášení od jejího zatčení přišlo v tom, co popsala jako „milostný dopis 25 milionům lidí“, který během návštěvy nadiktoval zaměstnancům konzulátu a propustil ho její partner.

Napsala: „V mé cele svítí sluneční světlo oknem, ale mohu v něm stát jen 10 hodin ročně.“

„Tři roky jsem neviděl strom. Znovu prožívám každou stezku keřů, řeku, jezero a pláž s koupáním, pikniky a psychedelickými západy slunce. Tajně rozumím názvům míst, kde jsem byl, a jejich cest.“

Cheng ještě nedostal verdikt poté, co před více než rokem čelil soudnímu procesu u uzavřeného soudu v Pekingu. Přesné podrobnosti o jejích údajných zločinech nebyly zveřejněny.

Australská vláda opakovaně vyjádřila obavy z jejího zadržování, které přišlo, když Čína rozšířila svůj zákaz australského vývozu uprostřed diplomatického sporu, který se postupně zmírnil.

Čína, která prohlásila, že Canberra by měla respektovat soudní suverenitu Pekingu, zrušila sankce na australský ječmen, což zvýšilo očekávání, že australský premiér Anthony Albanese může letos přijmout pozvání k návštěvě Pekingu.

Veřejný tlak na jeho vládu, aby zajistila Qingovo propuštění.

Albanese v pátek řekl, že načasování jeho návštěvy v Číně bylo „bezvýznamné“, ale že Chengovo prohlášení bylo „velmi dojemné“ a „ukazuje její vášeň pro její zemi, Austrálii“.

READ  Dědictví německé Angely Merkelové se vidí jinak

„Myslím, že je jasné, že Cheng Lei, který nyní strávil tři roky ve vazbě, by měl tento problém vyřešit,“ řekl novinářům a dodal, že na to upozornil na dřívější schůzce se Si Ťin-pchingem.

Chengův partner Nick Quayle agentuře Reuters řekl: „Propuštění Li a její přivedení zpět s dětmi by výrazně zlepšilo atmosféru, pokud jde o bilaterální vztahy, a to jak z australské, tak mezinárodní perspektivy… v době, kdy obě země vyvíjejí úsilí zlepšit vztahy.“

Coyle byl devět let předsedou China Australian Business Council, dokud v roce 2022 neopustil Peking.

Cheng, který se přestěhoval do Austrálie ve věku 10 let, vzpomíná, jak vyrůstal v multikulturní zemi.

Její vězeňské lůžko se jednou ročně vyvětrá na dvě hodiny na slunci a vrací se teplé. „Zabalila jsem se do Donniny přikrývky a předstírala, že mě objímá moje rodina,“ napsala.

Dopis končí slovy: „Nejvíc ze všeho mi chybí moje děti.“ Je jim 11 a 14 let a žijí v Austrálii se svou babičkou.

V pátečním prohlášení australská ministryně zahraničí Penny Wongová uvedla, že Chengovo poselství veřejnosti „prokazuje její hlubokou lásku k naší zemi“.

„Všichni Australané by si přáli, aby se znovu setkala se svými dětmi. Austrálie se důsledně zastávala paní Cheng a požadovala, aby byly dodrženy základní standardy spravedlnosti, procedurální spravedlnosti a humánního zacházení s paní Cheng,“ řekl Wong.

(Zpráva Kirsty Needham). Střih John Stonestreet, Stephen Coates a Raju Gopalakrishnan

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *