Evropská komise schvaluje český plán obnovy v hodnotě 7 miliard eur a stanoví podmínky

BRUSEL (Reuters) – Evropská komise ve středu schválila plán České republiky na zotavení z pandemie a transformaci ekonomiky na zelenější a digitalizovanou ekonomiku.

Režim bude financován z grantů EU do roku 2026. Po schválení režimu ministry financí EU dostanou Češi předběžné financování projektů očekávaných v rámci režimu ve výši 910 milionů EUR.

Financování je součástí iniciativy, v rámci které všech 27 zemí bloku získá peníze z plánu obnovy Evropské unie v hodnotě 800 miliard eur (943 miliard dolarů).

Komise, která dospěla k závěru, že český premiér Andrej Babiš měl střet zájmů jako konečný vlastník podnikatelského impéria financovaného EU, uvedla, že Česká republika musí při rozdělování finančních prostředků zlepšit transparentnost a předcházet střetu zájmů.

V návrhu Evropské radě Komise uvedla, že „(česká strana) získala výrok auditora kvůli nedostatku účinných postupů zaměřených na prevenci, odhalování a nápravu případů střetu zájmů.“ nebo společnosti.

„Budou zavedeny vyhrazené milníky, aby se zajistilo, že budou tyto chyby zabezpečení vyřešeny před vyžádáním první platby,“ uvádí se v návrhu.

Když byl Babiš po obdržení plánu od předsedy Komise Ursuly von der Leyen dotázán na tuto otázku, řekl, že si není vědom žádných metodických problémů na české straně.

Komise uvedla, že kromě kontroly a dohledu musí země zlepšit ochranu oznamovatelů, posílit svůj soudní systém, lépe shromažďovat a analyzovat údaje o korupci a stanovit pravidla tlaku.

Komise uvedla, že Česká republika plánuje utratit 42% svých peněz na dosažení cílů v oblasti klimatické neutrality, včetně investic do obnovitelné energie, modernizace dálkového vytápění, výměny uhelných kotlů a zlepšení energetické účinnosti v obytných a veřejných budovách.

Plán rovněž zahrnuje opatření na ochranu přírody a hospodaření s vodou a investice do udržitelné mobility.

Praha také investuje 22% z celkové částky, aby se ekonomika stala vhodnější pro digitální věk, včetně investic do digitální infrastruktury, digitalizace veřejné správy, a to i v oblasti zdravotnictví, spravedlnosti a správy stavebních povolení.

READ  Fotbal: Little Falls na zemi v obranném boji u Glencoe Silver Lake | Sportovní

Součástí plánu jsou také opatření ke zlepšení digitálních dovedností českých občanů na všech úrovních.

(Zpráva Jana Stropchowského v Bruselu, Roberta Mullera v Praze; střih William MacLean)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *