Český premiér Fiala na návštěvě Vídně – Vindobona.org

Český premiér Fiala na návštěvě Vídně – Vindobona.org

Hlavním tématem jednání byla Bezpečnost v Evropě. Oba vůdci v tomto ohledu zdůraznili své silné spojenectví. Zvláštní pozornost byla věnována situaci v Izraeli a odsouzení terorismu Hamásu. Prezident Nehammer a premiér Fiala se vyslovili pro podporu Izraele a zároveň zdůraznili význam dvoustátního řešení a potřebu zajistit budoucnost pro Palestince v Izraeli.

Dalšími důležitými body jednání byly ilegální migrace a boj proti organizovanému zločinu. Obě země se shodují, že EU musí reformovat svou migrační politiku a přijmout opatření k boji proti nelegálnímu přistěhovalectví. Spolkový kancléř Nehammer poděkoval České republice za podporu Rakousku v této věci a ocenil, že Česká republika přijímá uprchlíky z Ukrajiny.

Diskutovalo se také o ekonomických vztazích mezi oběma zeměmi, zejména v sektoru energetiky a dopravy. Premiér Fiala hovořil o plánech na rozšíření hlavních dálničních spojů mezi Českem a Rakouskem, včetně D3 a D52. Diskutovalo se také o projektu železničního spojení „Via Vindobona“ mezi Berlínem, Prahou a Vídní.

Hlavy států a předsedové vlád se také shodli na potřebě posílit přeshraniční propojení elektrizační soustavy mezi Českou republikou a Rakouskem, což je předpokladem pro dosažení evropských cílů dekarbonizace. Premiér Fiala rovněž uznal společnou vizi obou zemí o rozšíření EU a integraci západního Balkánu a zdůraznil, že ČR podpoří zahájení přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem a udělení statusu kandidátské země Gruzii v Radě Evropy. V prosinci.

Rakousko je sedmým nejvýznamnějším obchodním partnerem České republiky a významným investorem. Vývoz českých firem do Rakouska dosáhl loni rekordní hodnoty 251 miliard korun.

Česká republika jako partner projektu „Sky Shield“.

Dalším tématem je protiraketový štít „Sky Shield“. Nehhammer zdůraznil význam tohoto projektu pro Rakousko, které není členem neutrálního NATO, ale podílí se na tomto high-tech obranném systému. Českou republiku označil za spolehlivého partnera v regionu. Jak uvádí Vindobona.org, Sky Shield“ má pro Rakousko velký význam.

READ  Quito porazilo Eastbourne a zvýšilo šance Wimbledonu

Na památku Karla Schwarzenberga

Na závěr setkání oba lídři vzdali hold nedávno zesnulému Karlu Schwarzenbergovi, významnému evropskému politikovi a staviteli mostů mezi Rakouskem a Českou republikou. V kapli spolkového kancléře se konala společná modlitba.

Karel Schwarzenberg je slavný český politik a aristokrat, narozený 10. prosince 1937 v Praze. Pochází z historicky šlechtického rodu Schwarzenbergů a od pádu komunismu sehrál významnou roli v české politice. V exilu se angažoval proti komunistickému režimu a po jeho rozpadu se vrátil do České republiky. Jako ostřílený diplomat a bývalý ministr zahraničí sehrál Čech důležitou roli při utváření zahraniční politiky, zejména prosazováním lidských práv a demokratických hodnot. Schwarzenberg kandidoval na českého prezidenta v roce 2013 a je známý svým závazkem k evropské integraci a pevnými transatlantickými vazbami. Jeho aristokratický původ a jeho politická práce z něj činí výraznou osobnost evropské politické scény.

Spolkové kancléřství Rakouska

česká vláda

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *