Česká republika přidává do sítě 970 MWp solárních FVE do roku 2023

Česká republika přidává do sítě 970 MWp solárních FVE do roku 2023

Z nových solárních elektráren bylo 80 069 (96,7 %) střešních s celkovým výkonem 823,3 MWp. Průměrná velikost tuzemských FVE byla loni 10,3 kWp a v roce 2022 6,7 kWp. 92 % domácností v kombinaci s bateriovým úložištěm zvolilo řešení s průměrnou kapacitou 11,7 kWh v roce 2022 s kapacitou 12 kWh.

Česká solární asociace byla hybnou silou rozvoje rezidenčního sektoru Nový program Zelená úsporám. Cílem projektu je podle české vlády dosáhnout úspor energie v konečné spotřebě, a to opatřeními včetně rozvoje solárních FV systémů.

Oproti tomu loni přibylo jen 2 730 společností a pozemních solárních FVE s celkovým výkonem kolem 140 MWp. Z těchto solárních FV elektráren má 25 kapacitu vyšší než 1 MWp.

„Tento růst byl tažen střešními elektrárnami pro rodinné domy nebo firmy. Chceme-li však využít potenciál solární energie v České republice, musíme především zvýšit výstavbu solárních parků, chceme-li se připravit na dřívější odstavení uhelných elektráren, než se očekávalo,“ řekl Jan Krimas, ředitel České solární asociace.

V loňském roce navíc celková výroba všech solárních FVE v Česku dosáhla téměř 3,5 GW. Celkem bylo k síti připojeno více než 170 000 solárních elektráren, z toho více než 150 000 na střechách rodinných domů.

Česká solární asociace do budoucna očekává, že více investorů postaví velké solární FVE s dotacemi od Evropské komise. Modernizační fond. Fond se zaměřuje na několik oblastí včetně výroby a využívání energie z obnovitelných zdrojů.

PV Tech Premium S Krčmářem hovořil loni o studiu pozemního solárního osvětlení v České republice. Země stále potřebuje pracovat na své rozvodné síti, což je jedna z jejích hlavních výzev, které by mohly tomuto pokroku bránit, a také na vytvoření právního rámce pro AgriPV, který pomůže podpořit růst solární fotovoltaiky v České republice.

READ  Česká republika darovala zdravotnické vybavení N194m státu Ogun

„Provedené investice nestačí na to, aby nás připravily na boom či růst srovnatelný s našimi sousedy,“ řekl Krčmář.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *