Ukrajina tvrdí, že Rusko propustilo 215 Ukrajinců zadržených po bitvě v Mariupolu

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reuters) – Rusko propustilo 215 Ukrajinců, které zajalo po vleklé bitvě o přístavní město Mariupol na začátku tohoto roku, včetně nejvyšších vojenských vůdců, uvedl ve středu vysoký představitel v Kyjevě.

Mezi propuštěnými vězni byl i velitel a zástupce velitele praporu Azov, který vedl většinu bojů, řekl Andrej Jermak, náčelník generálního štábu prezidenta Volodymyra Zelenského.

Tento krok je nečekaný, protože separatisté podporovaní Ruskem minulý měsíc prohlásili, že dojde k soudu se zaměstnanci Azova, které Moskva nazývá nacisty. Ukrajina obvinění odmítá.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Yermak v prohlášení uvedl, že mezi propuštěnými vězni byli velitel Azov podplukovník Denis Prokopenko a jeho zástupce Svyatoslav Palamar.

Propuštěn byl také Serhiy Volynsky, velitel 36. brigády námořní pěchoty ukrajinských ozbrojených sil.

Tito tři muži pomohli vést týden trvající odpor z bunkrů a tunelů pod obřími ocelárnami v Mariupolu, než se oni a stovky bojovníků Azov v květnu vzdali silám podporovaným Ruskem.

Na oplátku, řekl Jermak, Kyjev propustil 55 ruských vězňů a také Viktora Medvedčuka, zakázaného vůdce proruské strany, který čelil obvinění ze zrady.

Veřejná stanice Susplain uvedla, že k výměně došlo poblíž severoukrajinského města Černihiv.

READ  Sopka La Palma, živé aktualizace dnes: erupce, varování před tsunami a nejnovější zprávy | Kanárské ostrovy

Saúdská Arábie dnes dříve uvedla, že Rusko po zprostředkování saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána propustilo 10 zahraničních válečných zajatců zajatých na Ukrajině. Přečtěte si více

Minulý měsíc šéf Ruskem podporované separatistické administrativy ve východní ukrajinské Doněcké oblasti řekl, že soud se zajatým příslušníkem Azova se bude konat do konce léta. Přečtěte si více

Jednotka Azov, vytvořená v roce 2014 jako milice pro boj proti separatistům podporovaným Ruskem, popírá, že by byla fašistická, a Ukrajina tvrdí, že byla reformována ze svých radikálních nacionalistických počátků.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Reportáž David Younggreen) Střih Alistair Bell a Rosalba O’Brien

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.