Izrael a Egypt vedou jednání na vysoké úrovni o příměří a rekonstrukci Gazy

Úředníci z Egypta a Izraele se v neděli sešli v těchto dvou zemích, aby diskutovali o konsolidaci počátečního příměří mezi Izraelem a Hamásem a přestavbě pásma Gazy.

Zprávy Associated Press Egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry přijal v Káhiře svého izraelského protějška Gabiho Ashkenaziho. Podle Shukryho kanceláře je cílem schůzky navázat na příměří, kterého bylo dosaženo 21. května a které vyjednal Egypt obnovením izraelsko-palestinských jednání, která byla pozastavena před více než deseti lety.

Podle mluvčího egyptského ministerstva zahraničí Ahmeda Hafeze vyzval Shoukry k obnovení „seriózních a konstruktivních“ jednání mezi Izraelem a Palestinou a vyzval obě strany, aby se zdržely „jakýchkoli opatření“, která by mohla ohrozit mírové rozhovory.

Podle agentury Associated Press to byla první veřejná návštěva izraelského ministra zahraničí v Egyptě od roku 2008.

Noviny informovaly, že Aškenází kritizoval palestinskou samosprávu za její jednání u Mezinárodního trestního soudu a Rady OSN pro lidská práva.

V březnu Fatou Bensouda, prokurátorka Mezinárodního trestního soudu, oznámila, že tak učiní Zahájit vyšetřování V údajných izraelských válečných zločinech na palestinských územích poté, co Palestina, člen soudu, požádal o vyšetřování izraelských akcí během války v roce 2014. Izrael není členem soudu a vyšetřování odmítl z důvodu, že Palestina není nezávislý a suverénní stát.

Palestinská samospráva tehdy oslavila prohlášení.

„Tento dlouho očekávaný krok slouží aktivním snahám Palestiny o dosažení spravedlnosti a odpovědnosti jako nepostradatelný základ pro mír,“ uvedlo ve svém prohlášení palestinské ministerstvo zahraničí.

premiér Benjamin NetanjahuBenjamin (Bibi) Netanjahu Podle agentury Associated Press také hostil v Jeruzalémě šéfa egyptské zpravodajské služby Abbase Kamela. Podle Netanjahua diskutoval o navrácení ostatků dvou vojáků, kteří byli zabiti ve válce v roce 2014 a jsou v současné době drženi Hamásem.

Tento týden se v Káhiře očekává prominentní politický vůdce Hamásu Ismail Haniyeh, který je podle všeho připraven diskutovat o možné výměně vězňů s Izraelem, informovala agentura Associated Press.

Kamel se před setkáním s vůdci Hamasu také setká s palestinskými úředníky na Západním břehu. Egyptská vládní média uvedla, že Kamel předá zprávu od egyptského prezidenta Abdala Fattaha El-Sisiho palestinskému prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi sdělením „plné podpory Egypta palestinskému lidu“.

Egyptský činitel blízký záležitosti řekl agentuře Associated Press, že Egypt poskytl záruky, že obnova finančních prostředků pro Gazu neskončí u Hamasu. Na tento proces bude pravděpodobně dohlížet mezinárodní komise pod vedením Egypta nebo OSN.

Podle úředníka Kamel také diskutoval o způsobech, jak zabránit dalším střetům, mimo jiné v mešitě Al-Aksá. Diskutoval také o způsobech, jak zabránit plánovanému vystěhování palestinských rodin ve čtvrti Sheikh Jarrah ve východním Jeruzalémě.

READ  Části Austrálie vyhlašují přírodní katastrofu během povodní „jednou za 100 let“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *