„Trochu děsivé“: Nový druh žraloka s jasně bílýma očima

„Trochu děsivé“: Nový druh žraloka s jasně bílýma očima

Co má dlouhé, sněhově bílé oči, plave v hlubokých vodách u Austrálie a připevňuje svá vejce ke korálovým útesům?

Nový druh žraloka jménem Apristurus ovicorrugatus.

Proces objevu začal před mnoha lety, když výzkumníci procházeli nekatalogizovaný materiál v australské národní sbírce ryb, která se nachází v Hobartu, kde našli tajemné vejce, které si nedokázali přizpůsobit.

To vedlo k průzkumné misi, která nakonec odhalila nový druh démona catshark.

Vědci svůj objev oznámili v článku publikovaném v Journal of Fish Biology s názvem „Co bylo dřív, žralok nebo vejce?

abristorus Rod, který je se zhruba 40 druhy druhou nejrozmanitější skupinou žraloků, je známý jako duch resp. kočičí démon. Helen O’Neill, výzkumná technička a jedna z autorek článku, řekla, že název je založen na „skutečnosti, že jsou hluboce zabydlené a jsou svým způsobem děsivé“. Žraloci se živí u dna a mají protáhlé kočičí oči.

Ale něco dělá nově objevený druh ještě děsivějším. Kosatce tohoto žraloka mají jasně bílé duhovky, což je u hlubinných tvorů neobvyklá vlastnost. Paní O’Neillová řekla, že může pouze teoretizovat, proč by měl mít žralok tak bílé oči. Řekla, že by jim mohly pomoci lépe vidět ve tmě.

Ještě jeden Abristorus Bělooké kočky, ale vědci byli schopni rozeznat rozdíl mezi těmito dvěma podobnými druhy kvůli jejich vaječným skořápkám.

Apristurus ovicorrugatus Autoři uvedli, že vaječné vaky mají silné výběžky ve tvaru T; Název ovicorrugatus se vztahuje na tyto obaly na vajíčka. Unikátní označení vědci poprvé popsali v dokumentu z roku 2011, což byl také první záznam případů vajec, ale chyběl jim dostatek důkazů k identifikaci nového druhu.

Vaky s vajíčky pomohly vědcům zjistit, že nový druh klade vajíčka tak, že je připevňuje ke korálovým útesům, což zabraňuje jejich smetení proudy.

READ  Polární vír se po velkém zvratu „otočí zpět“ nad severní pól

S využitím morfologie vaječných obalů a dalších metod, jako je studium zubů, šupin, genetiky a jater, byli vědci schopni napsat a odeslat první návrh studie – ale nebyl přijat, protože postrádal genetický materiál, paní O’Neill řekl.

Obávala se, že tento proces bude trvat 20 let. „Mohla bych být mrtvá, než se to stane,“ řekla.

Vědci potřebovali více důkazů, ale nebyli schopni získat genetický materiál z původního vzorku vaječných obalů, protože ten byl již uchován, a samotná pouzdra na vajíčka také obsahovala příliš mnoho kolagenu na to, aby bylo možné řádně testovat.

Na konci loňského roku A.J Výzkumná cesta Úspěšně nalezené případy vajíček Apristurus ovicorrugatus u západní Austrálie. „To bylo velké štěstí,“ řekla paní O’Neill.

Reprodukce žraloků se velmi liší: někteří kladou vejce, jiní je vylíhnou interně a další rodí živá mláďata. Ale Apristurus Pohlaví ukazuje způsob kladení vajíček v párech, jedno pro každý vaječník, a tito žraloci mají dva. To vede ke dvěma případům vajec.

A našli jedno takové pouzdro na vejce, o kterém vědci zjistili, že obsahuje embryo, které bylo schopné poskytnout potřebný genetický materiál.

„Toto je poslední dílek skládačky,“ pomyslela si paní O’Neillová, „při dokazování, že se jedná o nový druh.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *